מתהליך שלום לתהליך של עימות

הנאום החריף של אבו מאזן באו"ם משקף את הייאוש שלו מההנהגה וממחנה השלום בישראל. עד להודעה חדשה, התהליך המדיני יתחלף בפנייה פלסטינית לבית הדין בהאג ובצמצום שיתוף הפעולה הביטחוני

al-monitor .

נושאים מכוסים

peace process, palestinian authority, palestine, mahmoud abbas, israel, islamic state, hamas, benjamin netanyahu

ספט 29, 2014

נאומו בעצרת האו"ם של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס [26 בספטמבר], היה נאום חריף, מרגיז ואף מעורר ייאוש. אך יותר מכל דבר, מדבריו של המנהיג הפלסטיני שעמד ליד ערש לידתו של הסכם אוסלו עולים צלילים מדאיגים של שבירת כלים. הביטוי "לא נשכח ולא נסלח", שאמר בהקשר של פעולות ישראל בעזה, הוא צפירת אזעקה לפני רעידת אדמה. אבו מאזן אינו טירון בפוליטיקה. מותר להניח שהוא ידע שהאשמתה של ישראל ברצח עם יבוא כשמן בעצמותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאכן כינה את דבריו "נאום הסתה". הדעת נותנת שהמנהיג הפלסטיני לקח בחשבון שהנאום יספק תחמושת לשר החוץ אביגדור ליברמן, שהזדרז להכריז על ההנהגה הפלסטינית כולה כ"סרבנית". המדינאי הפלסטיני הוותיק גם לא הופתע בוודאי מהנזיפה הפומבית שספג מדוברת מחלקת המדינה האמריקאית, שטענה כי נאומו אינו תורם לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים. הבעיה המרכזית - וזו בראש וראשונה הבעיה של כל ישראלי ושל כל מי שצביונה היהודי והדמוקרטי של ישראל קרוב ללבו – היא שלמנהיג הפלסטיני לא ממש אכפת מה יאמרו המנהיגים בירושלים ומה חושבים עליו בממשל האמריקאי.

מקור ישראלי שביקר בשבוע שעבר [סוף ספטמבר] במוקטעה ברמאללה לא הופתע מתוכן נאומו של הנשיא הפלסטיני, ואף לא מהנימה הקשה של דבריו. בשיחה סגורה עם עבאס ועוזריו הקרובים התרשם האורח, שמקיים קשר ממושך עם הנהגת הרשות, שהם איבדו את שארית התקווה שמשא ומתן עם נתניהו יקרב את הפלסטינים לפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67'. עבאס גם אינו משלה את עצמו שערב הבחירות לקונגרס ב-4 בנובמבר הנשיא אובמה ייתן יד להחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית - דבר שיהפוך את ישראל למדינה הכובשת את שטחה של מדינה החברה באו"ם. במקום לנצל את חולשתו של חמאס, שמלקק את פצעיו ממבצע "צוק איתן", כדי לחזק את מעמדה של הרשות הפלסטינית - ישראל השפילה את הרשות כשהפקיעה כ-4,000 דונם בפאתי בית לחם. המנהיגות הפלסטינית ברמאללה אמרה נואש גם ממחנה השלום הישראלי המקרטע בראשות ציפי לבני ויצחק הרצוג.

עד להודעה חדשה - לא ברור מתי ואם היא תגיע - מומלץ למחוק את המונח החלול "תהליך השלום" מהלקסיקון הפוליטי ולפנות את המקום למונח מעורר הדאגה "תהליך העימות". התהליך הזה, כך חוזר ומדגיש אבו מאזן באזני הישראלים והאירופאים איתם הוא נפגש בהם המקור הישראלי, צפוי להיפתח בהגשת תביעות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נגד מדינת ישראל ובכירים בדרג המדיני והצבאי, על בנייה בהתנחלויות ופגיעה בזכויות האדם והקניין של הפלסטינים. הפלסטינים מניחים שישראל תגיב בחריפות על המהלך הזה, כשם שנהגה בתגובה להקמת ממשלת הפיוס עם חמאס. השלב הבא בתהליך העימות המתוכנן ברמאללה הוא צמצום הקשרים בין הרשות לישראל ומזעור שיתוף הביטחוני עמה.

עם זאת, מנגנוני הרשות, שמספקים רבבות מקומות עבודה, ומשמשים אבן שואבת של כספי המדינות התורמות, יוסיפו להתקיים. זאת אף זאת, על פי ההסדר שהושג בשבוע שעבר עם הנהגת חמאס, הרשות תשלם את משכורותיהם של אנשי חמאס שמאיישים את משרדי הממשלה בעזה. על פי מידע שהגיע לאל-מוניטור מפקיד ישראלי בכיר, ערב מבצע "צוק איתן" הזהירו גורמי ביטחון את נתניהו כי המשך החסימה ההרמטית של זרימת כספי המשכורות לעזה הוא מתכון לפיצוץ אלים. אותם גורמים מתריעים שניסיון ישראלי לחבל בהסכם להעברת מעברי הגבול בעזה לשליטת ממשלת פתח-חמאס עלול להביא לחידוש האש מהדרום ולהתפשטותה לחזית המזרחית.     

נתניהו חש נוח הרבה יותר בתהליך עימות מאשר בתהליך שלום. כשהעולם כולו מתחלחל אל מול התמונות של רוצחי המדינה האיסלאמית עורפים את ראשיהם של עיתונאים, מי מתעניין בכיבוש הישראלי ובמפעל ההתנחלויות? "אם תקראו אותה בעיון, תיווכחו שהיא [היוזמה הסעודית] באה לעולם בעידן אחר, לפני עלייתו של חמאס, לפני שחמאס השתלט על עזה ולפני שדאע"ש נגס בחלקים מעיראק ומסוריה", אמר נתניהו בתשובה לשאלת הג'רוזלם פוסט אם הוא מוכן לקבל את היוזמה, שמציעה לישראל שלום תמורת שטחים. מה שיש לעשות עכשיו, אמר נתניהו, ''זה ליצור משוואה בין המערכה שלנו נגד חמאס לבין המאבק של המערב נגד דאע"ש". הוא משוכנע שאם המערב ימשיך להילחם בארגון המדינה האיסלאמית יותר בני אדם יבינו את האיום שמולו ניצבת ישראל, וכתוצאה מכך תפחת הביקורת הבינלאומית החריפה נגדה.

נניח שנתניהו צודק ואכן פשעי חמאס בגדה המערבית ובעזה זהים לפשעי דאע"ש בעיראק ובסוריה.  מה להשוואה הזאת ולביקורת הבינלאומית נגד השליטה הישראלית על מיליוני ערבים חסרי זכויות פוליטיות ונגד הפקעת אדמותיהם? הסכסוך הישראלי-פלסטיני וכיבוש השטחים נולדו שנים ארוכות לפני שאיום דאע"ש בא לעולם, וקודם שהטרוריסטים המוסלמים כבשו שטחים באזור. הסכסוך הזה לא ייעלם אחרי שהקואליציה המערבית-ערבית תחסל את אבו בכר אל בגדאדי, כשם שהוא לא נעלם אחרי שקואליציית מלחמת המפרץ השניה שמה קץ לחייו של הרודן סדאם חוסיין.

בעוד חצי שנה (26 במארס 2015) עבאס יהיה בן 80. יתכן שהיינו עדים לקריאה האחרונה של מנהיג פלסטיני מעל דוכן העצרת הכללית של האו"ם להציל את השלום. שרק לא נתגעגע אליו. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020