ישראל פולס

ח"כ ישי: מצבה של ש"ס מדאיג אותי מאוד

p
המחבר
בקצרה
הוא מתגעגע לרב עובדיה יוסף, שומר על קשר חם עם נתניהו, ימליץ לרבנים לא להצטרף לממשלה ולא מדבר (בינתיים) על דרעי. יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי מסכם את השנה הפוליטית הקשה בחייו.

שנת תשע"ד המסתיימת בשבוע הבא [24 בספטמבר] היא ללא ספק הקשה בחייו הפוליטיים של יו"ר ש"ס לשעבר ח"כ אלי ישי. פטירת מנהיגה הרוחני של התנועה הרב עובדיה יוסף בגיל 93 [7 באוקטובר 2013] השאירה את ישי חשוף לפגיעותיו של מחליפו אריה דרעי, שדחק ברב בזמנו להדיח את ישי מראשות המפלגה.

שום דבר לא הכין את ישי להשפלות שניחתו עליו בזו אחר זו: נמנעה ממנו הזכות לנאום בלוויית הרב אף שהיה קרוב ואהוב עליו מאוד; אחר כך הורחק בכוחנות מכל עמדת השפעה ואנשיו "חוסלו"; לעתים הדבר היה כרוך באובדן פרנסה עבורם, וישי לא יכול היה להושיעם.

מי שכבר בגיל 34 מונה לשר הרווחה ובגיל 37 מונה על ידי הרב כמחליפו של דרעי בראשות ש"ס אחרי שזה פרש מהחיים הפוליטיים עקב הרשעתו בפליליים [1999] – חרק שיניים. הוא קיבל החלטה שבתוך שנת האבל על מות הרב לא יתבטא בענייני התנועה.

בינתיים מצבה של ש"ס בסקרים מתדרדר, ונדמה שדרעי אינו מצליח לממש את ההבטחה. ישי כאמור חורק שיניים ושותק. הוא פוליטיקאי מספיק משופשף כדי לא להעניק לדרעי סיבות להאשים אותו במצב. על פי בכירים בש"ס, זה רק עניין של זמן עד שהמלחמה בין השניים תהפוך פומבית. לדבריהם, הקרע בצמרת בין דרעי לישי רחוק מאיחוי, והסיכוי שנראה את ישי ממשיך תחת הנהגת דרעי הוא קלוש.

בראיון מיוחד ל"אל-מוניטור" מספר השבוע [16 בספטמבר] ישי על געגועיו העמוקים לרב ועל הקשר החם שנשמר עם נתניהו, למרות שהותיר את החרדים מחוץ לממשלה. נתניהו, על פי ישי, היה רוצה להוציא מהקואליציה את יאיר לפיד ולהכניס את החרדים, אך לדעתו אין לכך היתכנות פוליטית. אם יגיע הרגע הזה, ישי מתכוון להמליץ למועצת חכמי התורה שלא להצטרף לקואליציה.

אל-מוניטור: כמעט שנה עברה מאז נפטר הרב עובדיה יוסף, מה השתנה מבחינתך?

ישי: הרבה דברים השתנו. גדלתי על ברכיו כילד, למעלה מחצי יובל הייתי צמוד אליו. הייתי רגיל להתייעץ עם הרב כל בוקר ולפעמים פעמיים ושלוש ביום. כל שבת הייתי אוכל איתו במשך 15 שנים ברציפות. אני, אשתי והילדים היינו בני בית אצלו. הוא היה לנו כאבא. חסרים לי מאוד מאוד החוכמה והגאונות שלו, ההתייעצויות והברכות.

הייתי רגיל להתייעץ איתו בכל נושא וזה חסר לי, למרות שבשנים האחרונות הוא הרבה פעמים אמר לי 'ועשית כחוכמתך'.

תחושת היתמות מהרב ברמה האישית וברמה התנועתית היא גדולה מאוד. כולנו ידענו שאחרי פטירתו זה לא יהיה אותו דבר. ש"ס של לפני היא לא ש"ס של אחרי.

אל-מוניטור: אתה איש פוליטי. אתה רואה את המצב בש"ס, יש סקרים שנותנים לכם רק שבעה מנדטים, רשמתם כישלון בבחירות המוניציפליות וגם באופוזיציה אתם לא בולטים.

ישי: זה מעציב ומדאיג אותי מאוד. אבל אני לא מתכוון לדבר על זה עד לתום השנה (לפטירת הרב).

אל-מוניטור: מדברים עכשיו על אפשרות שנתניהו ינסה להכניס אתכם לממשלה על חשבון לפיד. אתה מדבר עם ראש הממשלה?

ישי: אני מדבר עם נתניהו, אבל לצערי הרב הממשלה הזאת נוהגת בקפיטליזם חזירי כלפי השכבות החלשות ומעמד הביניים. אני מרגיש שנתניהו היה רוצה את החרדים בתוך הממשלה, אם היה צריך לבחור בעצמו היה בוחר בנו.

כמובן שמועצת חכמי התורה היא שתחליט בסופו של דבר אם ניכנס לממשלה, אבל אני אמליץ לרבנים לא להיכנס. אחרי המלחמה האחרונה שוב פעם החלשים הם הקורבן של הקיצוץ בתקציב ואני לא רואה את הממשלה הזאת עושה משהו בשבילם. אני גם לא מאמין שיהדות התורה תיכנס לממשלה בלי ביטול הסנקציות על הגיוס, ולנתניהו אין ממשלה בלי לפיד. אז נכון שיש ניסיון התקרבות לחרדים מצד נתניהו, אבל אני לא נותן לזה סיכוי.

אל-מוניטור: נתניהו בגד בחרדים, יש בכם שמחה לאידו כשרואים את הממשלה השסועה שלו?

ישי: זה לא שמחה לאיד, זה יותר הבנה שהממשלה הזאת לא תחזיק הרבה זמן מעמד. אולי שנתיים. זו קואליציית שעטנז שהוקמה בחטא. לפיד רצה קואליציה בלי חרדים ובנט רצה להיות בקואליציה בכל מחיר, הם עשו ברית ונכנסו לקואליציה. תראו מה הלך במלחמה, איזה הדלפות. אני שומע מפקידים במשרד ראש הממשלה שנתניהו מתגעגע לקבינט כמו שהיה בעבר, של אנשים עם הרבה ניסיון, שיודעים לקבל החלטות. עכשיו שרים עשו מסיבות עיתונאים על הראש שלו, אלה דברים שמעולם לא היו בעבר. נתניהו סופג כי אין לו ברירה, ברגע שהוא לא יספוג אין לו ממשלה.

אל-מוניטור: אם כבר מדברים על קבינט, אתה אחד האנשים המנוסים היום בפוליטיקה בנושאי מדיניות וביטחון. ישבת בקבינטים ובשמינייה. האם לדעתך מוצדקת הדרישה של מערכת הביטחון לתוספת תקציב?

ישי: אנחנו נמצאים במדינה בה תמיד החלשים ישלמו את המחיר, תמיד יקצצו להם ויעשו עליהם סיבוב. לדעתי אפשר להעלות את יעד הגרעון. לא לפגוע בחלשים ולתת תוספת לביטחון בגלל 'צוק איתן'.

אל-מוניטור: זה מה שלפיד אומר עכשיו במאבק על התקציב...

ישי: אין מה להשוות בינינו. המפלגה שלו קמה על המאבק החברתי, אבל היא פוגעת במעמד הביניים ובשכבות החלשות. תוכנית אפס אחוז מע"מ תקעה את המשק והרסה את כל שוק הנדל"ן. במקום זה היה צריך לשווק קרקעות במחיר נמוך יותר. הרי הקבלנים בונים על קרקעות מדינה.

אל-מוניטור: אתה היית בממשלה, מדוע לא הובלת לפתרון אחר?

ישי: נכון, על הרבה דברים השפענו, היו לנו הרבה הישגים, אבל לא היה לנו (לש"ס) שר אוצר. מניסיוני בכמה וכמה ממשלות, האוצר הוא זה שמנהל את המדינה. אם לפיד לא היה שר האוצר, הוא לא היה משיג את התוכנית הזו.

אל-מוניטור: אז נתניהו לא אשם?

ישי: אני מאשים את כולם כאחד. נתניהו הוא ראש הממשלה, אני לא יכול להאשים את לפיד ואת בנט ולא אותו.

כשאני פוגש אותו בכנסת אני אומר לו הכל. אני מסביר לו את הכאב שלי. מצד אחד אני לא רוצה להיות מליץ יושר, אבל ברור שללפיד כשר אוצר יש את הכוח ואת ההשפעה. הוא מוביל את הדברים הקשים כלפי החלשים.

היחסים האישיים ביני לבין נתניהו הם טובים, אך יחד עם זאת אני מייצג ציבור. אני שליח ציבור וצריך להביא הישגים לציבור בוחריי ולציבור החלשים. אני לא עובד אצל נתניהו ואני לא בליכוד. לצערי הרב זו קואליציה מאוד אכזרית, קפיטליסטית ודורסנית.

אל-מוניטור: טוענים שאתה מתכוון לפלג את ש"ס.

ישי: אני לא אדבר על מה שקורה בש"ס. גזרתי על עצמי במהלך השנה שלא לומר מילה. בתום השנה אני אומר את מה שצריך. מה שכן, אני חבר בתנועת ש"ס מיום הקמתה. עברתי את כל התפקידים ואעשה הכל על מנת לאחד את השורות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yair lapid, israeli politics, israel, eli yishai, benjamin netanyahu, aryeh deri

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept