ישראל פולס

בליכוד זועמים: נתניהו לא בונה בשטחים

p
המחבר
בקצרה
בעקבות פיצוץ השיחות עם הפלסטינים, הניחו בימין כי נתניהו ינצל את חלון ההזדמנויות ויפשיר תוכניות בנייה ביהודה ושומרון, אך לאכזבתם ההקפאה נמשכת בהוראת ראש הממשלה. ראשי רשויות בליכוד כבר מזהירים: נצא להפגנות.

ראשי רשויות מהליכוד מוחים על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מאשר תוכניות בנייה ביהודה ושומרון, זאת למרות שהמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים הגיע למבוי סתום.

לטענתם, התברר להם כי תוכניות שאושרו על ידי שר הביטחון, משה יעלון, נבלמו על ידי לשכת ראש הממשלה בהוראתו הישירה של נתניהו. כך למשל, אישר יעלון בימים האחרונים תוכניות בנייה ביישוב אורנית הסמוך לקו הירוק, אולם בהוראת נתניהו הוקפא האישור.

לטענת ראשי הרשויות, הפגיעה הגדולה ביותר בשנים האחרונות הייתה בבנייה בתוך גושי ההתנחלויות, מכיוון שאלה מצויות על הכוונת של האמריקאים. בעקבות פיצוץ השיחות עם הפלסטינים, הניחו ראשי הרשויות כי נתניהו ישחרר כעת את הליכי התכנון והבנייה ביהודה ושומרון מהקפאתם.

לדבריהם, התאכזבו לגלות שראש הממשלה בוחר לבלום את מרבית התוכניות, במקום לנצל את חלון ההזדמנויות ולהתיר בנייה בגושי ההתנחלויות.

השאלה המסקרנת - מדוע נתניהו נוהג כך, אף שהוא בוודאי מודע כי התנהלותו זו פוגעת באלקטורט הימני ויכולה להזיק לו פוליטית, קיבלה ביום שני בצהריים [19 במאי] מענה מסויים, בישיבתה השבועית של סיעת הליכוד.

בחדר הישיבות המתינו לנתניהו ראשי רשויות מהליכוד המתגוררים מעבר לקו הירוק, וביקשו ממנו הסברים להמשך הקפאת הבנייה. ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, אחז בידו עצומה ובה דרישה מנתניהו לאשר לאלתר את בניית שכונת "מבשרת אדומים" בעירו כדי להקל על מצוקת הדיור. על העצומה התנוססו חתימותיהם של שרים וחברי כנסת מהליכוד, לרבות ישראל כץ, גלעד ארדן, יריב לוין, אופיר אקוניס, גילה גמליאל, מירי רגב וכן מרבית ראשי הסניפים בליכוד.

את מרבית דברי הפתיחה שלו, שנאמרו אל מול מצלמות התקשורת, הקדיש נתניהו לתיאור מפורט של יחסי החוץ המשגשגים של ישראל, ושיתופי הפעולה הכלכליים עם יפן וסין ומדינות נוספות שהמשותף להן היא העובדה שאינן ממוקמות באירופה.

תחילה לא היה ברור לשומעים מדוע נתניהו מלאה אותם בפרטים הללו. רק אחר כך התחוור הקשר בינם לבין פיצוץ השיחות והאופן בו רואה נתניהו את היום שאחרי הפסקת המשא ומתן המדיני.

"אני בא לפה עכשיו מחתימת הסכם עם סגנית ראש ממשלת סין, ובשבוע שעבר חתמתי הסכמים דומים עם ראש ממשלת יפן", פתח ואמר נתניהו בהטעמה, "שוחחתי עם נשיא ניגריה, שביקש ממני לשלוח עזרה ישראלית למאבק בטרור האסלאמי. אתמול שוחחתי עם נשיא סרביה, שביקש ממני לשלוח עזרה ישראלית נגד השיטפונות שפוקדים את המדינה שלו. אתמול בישיבת הממשלה גם קידמנו החלטה לשיתוף פעולה שלנו עם חמש מדינות שמהוות את הברית הפסיפית באמריקה הלטינית". נתניהו לקח אוויר והמשיך: "לפני ימים אחדים שוחחתי עם ראש הממשלה נרנדרה מודי שנבחר להוביל את הודו, והוא הביע בשיחה הזאת את רצונו העז להדק את הקשרים עם מדינת ישראל. זאת התשובה לאלה שרוצים לבודד אותנו, ויש לנו גם תשובה לאלה שמגדירים את הקמתה של מדינת היהודים, ישראל, כאסון. התשובה היא חוק יסוד שמגדיר את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

כשסיים לנאום והתקשורת התבקשה לצאת, היה ברור מה ניסה נתניהו לעשות. על רקע כישלון השיחות, הלחץ הבינלאומי ובעיקר האירופי שחוזר לקדמת הבמה והאצבע המאשימה מצד ארה"ב כלפי ישראל, נתניהו למעשה ביקש לתאר את ישראל כמדינה מוקפת ידידות, הפועלת לפתיחת שווקיה למדינות חדשות ואשר כלכלתה איתנה.

לדברי שר בליכוד, "היה לנו ברור שביבי רוצה להראות לעולם שהוא לא הבעיה. גם בלי אירופה אפשר להסתדר, וזו התשובה הישראלית לחרם האירופי למוצרי ההתנחלויות".

אבל את ראש עיריית מעלה אדומים מטריד בכל זאת משהו אחר. "אדוני ראש הממשלה", פנה כשריאל לנתניהו, וציין כי השנה מתגייסים כ-850 בני נוער ממעלה אדומים לצה"ל, "ולא ייתכן שאין להם בית לרכוש ולגור בתום השירות הצבאי". לדברי ראש העיר, כיום בונים במעלה אדומים כ-85 יחידות דיור בשנה לעומת 1,000 בשנים קודמות. "אני חושב ששום לחץ אמריקאי או אירופי לא צריך להשפיע כאן", סיכם.

נתניהו השיב לו כי הוא מכיר את הנושא, והזכיר שוב את השווקים החדשים במזרח הרחוק ואת הבידוד.

"בקיצור, לא הייתה לו תשובה חד משמעית. לא לפה ולא לפה. המסקנה היא שנתניהו פוחד מהאמריקאים", אומר כשריאל לאל-מוניטור. "אני הבנתי ממנו שהוא בעצם רוצה להרגיע את השטח מול האירופאים ולא להרגיז את אובמה. יש עליו לחץ אמריקאי כבד מאוד. הובא לידיעתנו מכל מיני גורמים במשרד הביטחון, שבעצם ראש הממשלה הוא שהנחה את שר הביטחון לא לקדם את תוכניות הבנייה".

אל-מוניטור: מהי המשמעות מבחינתכם?

כשריאל: אנו נחריף את המאבק ונצא להפגנות. מאחורינו עומדים שרים וחברי כנסת וכמעט כל ראשי הסניפים בליכוד. אנחנו חשבנו שברגע שהתהליך המדיני נפסק באשמתם של הפלסטינים אין שום סיבה שנתניהו לא יבנה בגושים.

"כשריאל צודק", אומרת לאל-מוניטור ח"כ גילה גמליאל, "מה שקורה במעלה אדומים זו טרגדיה. הבנייה במעלה אדומים מחויבת המציאות, אין לאנשים איפה לגור. גם אין חילוקי דעות על כך שבכל תרחיש מעלה אדומים תישאר בשטח ישראל, אז אני לא מבינה למה צריך לייבש את המקום הזה. ראש הממשלה צריך להבהיר זאת לאמריקאים".

אז לאן נתניהו חותר בימים אלו? לדברי שר בכיר בליכוד, "ברור שראש הממשלה מעוניין שהאמריקאים יאמינו שהוא רוצה תהליך מדיני. הוא באמת רוצה, אבל לא כדי להגיע לפיתרון אלא כדי שלא יפעילו עליו לחצים. זה המצב האידיאלי בשבילו. כך הוא גם שומר על הממשלה שלו וציפי מרוצה".

אל-מוניטור: והימין?

"זו תתחיל להיות בעיה. הימין לא יסתפק בחוק הלאום. הוא ירצה גם בנייה בגושים. מה שראינו השבוע בישיבת הסיעה זו רק ההתחלה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, right wing, likud party, knesset, israel, construction, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept