הבחירות של המספרים הקטנים: נתניהו לא מוותר אפילו על הקול הערבי

אחרי ששלף את השפנים המדיניים הגדולים מכובעו, מטראמפ ועד פוטין, ולאחר שנקבע המועד לתחילת משפטו, מה שנותר לנתניהו הוא לנסות לקושש קולות מכל מקום אפשרי. ההחלטה להקדיש מזמן הקמפיין היקר שלו לכלי תקשורת בשפה הערבית נועדה בדיוק למטרה זו.

al-monitor .

פבר 21, 2020

ביום שלישי האחרון [18 בפברואר] התראיין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאתר חדשות ישראלי בשפה הערבית (PANET), לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית. מסתבר שנתניהו לא מוותר אפילו על פוטנציאל הקול הערבי, ומעריך שהוא יכול לקבל ממנו מנדט קריטי שיאפשר לו להגיע למספר הקסם 61 מנדטים, שישאירו אותו ראש ממשלה.

באותו היום התמודד נתניהו עם פרסום התאריך לתחילת משפטו, 17 במארס, כלומר שבועיים ויום לאחר הבחירות. קביעת התאריך והרכב השופטים הפכו את המשפט נגד הנאשם בשוחד נתניהו לממשי. לא עוד עניין מעורפל שלא ברור מתי יתחיל. יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ מיהר לצאת בהצהרה מיוחדת שבה הגדיר את אירוע "משפט נתניהו" כיום עצוב למדינת ישראל. נתניהו הגיב מיד וקרא לגנץ להתייצב לעימות מולו. גנץ צייץ בתגובה שמדובר בספין שנועד להוריד את המשפט של נתניהו מסדר היום. זה כמובן היה נכון. נתניהו מעתה ועד ליום הבחירות ישתמש בכל טריק כדי לייצר סדר יום אלטרנטיבי למשפטו.

עבור כחול לבן וגנץ, ההודעה על קביעת תאריך למשפט הייתה מתנת קמפיין מבורכת שהחזירה בבת אחת אל סדר היום את העובדה שראש הממשלה הוא גם נאשם בשוחד. זה היה לב קמפיין הבחירות של כחול לבן עד לאחרונה, אך הוא נגדע באיבו לאחר שנתניהו הסיר את בקשתו לחסינות והשתלט על סדר היום עם "דיל המאה" – האירוע ההיסטורי בבית הלבן לצד הנשיא טראמפ והוויכוח על סיפוח חד צדדי כן או לא. בהמשך הוא קפץ לקרמלין, הצטלם עם פוטין והחזיר במטוסו את הישראלית נעמה יששכר. כמה ימים אחר כך, המריא נתניהו לאוגנדה לפגישה היסטורית עם מנהיג סודאן לקראת אפשרות של נרמול היחסים עם המדינה המוסלמית העוינת.

אל מול מכונת ההתרחשויות המדיניות שנתניהו לא הפסיק לייצר, כחול לבן התקשו להתניע קמפיין אפקטיבי. הסקרים הראו שהתזזית המדינית של ראש הממשלה קיזזה את הדרמות המשפטיות הפליליות שלו, אך לא מעבר לזה. תמונת המנדטים נשארה תקועה ללא הכרעה.

כעת, אחרי ששלף את השפנים הגדולים מכובעו, מטראמפ ועד פוטין, כנראה לא נותרו עוד בידיו אירועים גדולים. מה שנותר לו הוא להמשיך לייצר חדשות, גימיקים והסחות דעת באמצעות אירועים קטנים יותר במטרה לקושש קולות מכל מקום שנראה לו אפשרי. ההחלטה להקדיש מזמן הקמפיין היקר שלו לכלי תקשורת בשפה הערבית נועדה בדיוק למטרה זו.

לכאורה, נתניהו אמור להיות הדמות הכי שנואה בקרב ערביי ישראל נוכח ההסתה נגד חברי הכנסת הערבים. בפועל, טוענים בסביבת ראש הממשלה, יש בציבור הערבי קהל שחושב שנתניהו הוא ראש ממשלה טוב עבורו, ולכן יש שם פוטנציאל מצביעים. PANET הוא אתר רב עוצמה, משפיע ופופולרי מאוד בקרב ערביי ישראל וגם עבור קוראי ערבית בכלל. הוא פועל ממשרדים צנועים בטייבה ומנוהל על ידי מייסדו באסם ג'עבר, לשעבר עיתונאי בקול ישראל בערבית. האתר נחשב לבעל גישה אוהדת יחסית לממשלת הימין, ונתניהו ידע שיקבל במה אוהדת מג'עבר, שהיה גם המראיין.

בראיון הצהיר נתניהו שצריך למחוק את רעיון הטרנספר. "אין טרנספר ולא יהיה. אף אחד, לא יהודי ולא ערבי, ייעקר מביתו. אני מתנגד לזה אידיאולוגית ומעשית, לא יקרה הדבר הזה", אמר נתניהו בהתייחסו לתוכנית המאה. הוא גם סיפר שישראל מנהלת מגעים חשאיים רבים עם כמה מדינות ערב. "כמה שאני מדבר על זה יותר, ככה זה ייתן פחות...אני לא יכול להגיד לך כמה פעמים אני ביקרתי במדינות ערביות, למשל עומאן. ובאוגנדה פגשתי את נשיא סודאן. אלה היו ביקורים גלויים, אבל תאמין לי שיש הרבה יותר, זה הולך ומתהדק". נתניהו העריך שבקרוב מאוד ישראלים יוכלו להגיע לסעודיה בטיסות ישירות למען חג החג'.

עצם קיום הריאיון באתר ערבי-ישראלי ומעט מהכותרות שיצאו ממנו, פורסמו גם בכלי תקשורת מרכזיים בישראל. עד כמה זה יעזור לנתניהו להביא בוחרים ערבים להצביע עבורו? הסיכוי נראה נמוך, אבל בינתיים הוא הצליח לזכות בחדשות שאינן עוסקות במשפטו. בין לבין נתניהו משתדל להופיע בהקשרים של נגיף הקורונה – העיסוק בכך הוא הדבר שהכי מעניין בימים אלה את הציבור בישראל. כלי תקשורת מדווחים כל שעה כמעט על ההתרחשויות בספינת הקורונה מול חופי יפן. נתניהו קפץ ביום רביעי [19 בפברואר] למרכז הרפואי בתל השומר וסייר במתחם המבודד שהוכן לקליטת חולים בנגיף. גם כאן ההיגיון הוא אותו היגיון: כל מה שמקזז תקשורתית את ענייני משפטו – ייעשה.

במקביל נתניהו ממשיך להתרוצץ ברחבי ישראל בכנסים מושקעים ומלאים בקהל. לצדו שרי הליכוד הבכירים וגם עשרות נערים צעירים שמובאים לכל כנס כזה כדי לספק תפאורה אנרגטית של הדור הצעיר לראש הממשלה בן ה-70. לכנס בחירות בבת ים, בפני קהל דוברי רוסית, הוא הגיע כשלצדו גלריית שרים מכובדת ביניהם שניים מבכירי הליכוד דוברי הרוסית: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והשר זאב אלקין. הקהל זכה לקבל תרגום סימולטני ברוסית באמצעות אוזניות. נתניהו מאמין שיצליח בכך להחזיר הביתה כמות מסוימת ממצביעיו שעברה לאביגדור ליברמן. בימים האחרונים הוא הפסיק לתקוף אותו ישירות וכעת הוא מתמקד בהחזרת הבוחרים "הביתה".

תמונה דומה של קמפיין אפשר למצוא גם בכחול לבן. גם שם מקוששים קולות. גנץ קיים בשבוע האחרון לא מעט כנסים במגזר הרוסי, התראיין לכל הערוצים בשפה הרוסית והסביר שללא הצבעה לכחול לבן לא תהיה הכרעה בבחירות. והרי אלה הבחירות של המספרים הקטנים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020