אם פוסלים את היבא יזבק, מדוע לא את איתמר בן גביר?

איתמר בן גביר, העומד בראש עוצמה יהודית הגזענית, שעתרה לפסילתה של ח"כ היבא יזבק, תלה בסלון ביתו את תמונתו של האיש שרצח מתפללים מוסלמים בחברון. אם דין מועמדותה להיפסל – מה איתו?

al-monitor .

ינו 23, 2020

בשבוע הבא, 29 בינואר, תדון ועדת הבחירות המרכזית בשלוש עתירות שונות לפסילתה של ח"כ היבא יזבק מבל"ד, המתמודדת לכנסת במסגרת הרשימה המשותפת. העותרים – ח"כ אופיר כץ (הליכוד), ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ומפלגת עוצמה יהודית – טוענים כי יזבק תומכת בטרור ושוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

לעתירות צורפו שלל אמירות המוכיחות, לטענת העותרים, כי ח"כ יזבק משבחת מחבלים. למשל, יום לאחר חיסולו של המחבל סמיר קונטאר [דצמבר 2015] היא פרסמה את תמונתו בדף הפייסבוק שלה וכתבה "לא חזרתי מפלסטין (הכוונה לימיו בכלא הישראלי) אלא כדי שאחזור לפלסטין" ו"סמיר קונטאר הלוחם השהיד" (אל-שאהיד אל-מוג'האד, מלשון ג'יהאד). באפריל 1979 השתלט קונטאר עם מחבל נוסף על בית משפחת הרן בנהריה, חטף את אב המשפחה דני ובתו בת ה-4 עינת ולקח אותם לחוף הים. חיילי צה"ל כיתרו אותם, וקונטאר ירה למוות בדני ורוצץ את גולגולתה של עינת במכות כת רובה הקלצ'ניקוב שנשא. ב-2008 הוא שוחרר במסגרת עסקה עם חיזבאללה שבה ישראל קיבלה את גופותיהם של שני חיילי צה"ל שנחטפו ע"י הארגון, אלדד רגב ואודי גולדווסר. אחרי שחרורו, קונטאר הצטרף להנהגה הבכירה של חיזבאללה ולימים הוכנס לרשימת הטרור האמריקאית. ב-2015 הוא נהרג בסוריה בתקיפה של בניין בו שהה. "צבא סוריה החופשי" לקח אחריות על החיסול, אך חיזבאללה האשים את חיל האוויר הישראלי.

אבל לא רק קונטאר זכה להתייחסות כ"מוג'האד". בעמוד הפייסבוק שלה, יזבק שיתפה פוסטים וצילומים של שהידים נוספים שידיהם טבולות בדם. ב-2013 למשל היא פרסמה בדף הפייסבוק שלה את תמונתה של המחבלת דלאל מוגרבי וכתבה: "היא הספיקה לעשות כל כך הרבה למרות שהיא מתה בגיל 20. מצדיעה להתנגדות נשים". מוגרבי הייתה חברה בחוליית מחבלים של הפת"ח שהסתננה מלבנון בשנת 1978 והשתלטה על אוטובוס ישראלי באזור חיפה. בפיגוע נהרגו 35 ישראלים בהם 12 ילדים.

רבות מאמירותיה של ח"כ יזבק הוצגו לבית המשפט העליון לפני הבחירות לכנסת ה-22 בערעור של עוצמה יהודית על החלטת ועדת הבחירות המרכזית [אוגוסט 2019], שאישרה את התמודדותה של הרשימה המשותפת. בדיון השופטים הביעו דעתם באופן נחרץ על יזבק. "סמיר קונטאר רוצץ גולגולת של תינוקת. בושה וחרפה עם שלושה סימנים קריאה להזדהות עם קונטאר. הזדהות איתו ברבע ציפורן זו בושה", אמר השופט יצחק עמית. "ההתבטאות של יזבק היא תמיכה בארגון טרור", קבעה נשיאת העליון אסתר חיות. עם זאת, בית המשפט העליון לא פסל את מועמדותה משום שבקשת הפסילה הוגשה נגד סיעת הרשימה המשותפת כולה ולא ספציפית נגד יזבק. כעת, לקראת הבחירות לכנסת ה-23, הוגשו כאמור שלוש עתירות לפסול את יזבק.

העותרים נגד יזבק, כולם מהימין, צפויים לקבל רוח גבית לבקשת הפסילה גם מהשמאל-מרכז. סיעת כחול לבן תומכת בבקשה וכך נוטים גם במפלגת העבודה. "העתירה לפסילתה של ח"כ יזבק מוצדקת מאין כמותה ויש לתמוך בה ללא סייג", הצהיר יו"ר סיעת העבודה-גשר בכנסת ח"כ איציק שמולי. מנגד, במרצ מסתייגים. "לא נוח לי לקרוא את דבריה של יזבק בפייסבוק, אבל לפסול אזרחית שומרת חוק מהתמודדות זה לתת פרס למשמיציה של הדמוקרטיה הישראלית. בואו נתמקד בפסילת חבורת אלימים ופורעי חוק שמתעמתים עם שוטרים וחיילים כל חייהם, כי בדמוקרטיה פוסלים אנשים על מעשים ולא על שיתוף דברים מקוממים בפייסבוק", צייץ ח"כ יאיר גולן, מס' 7 ברשימה המאוחדת העבודה-גשר-מרצ.

ח"כ גולן טועה. לפי חוק יסוד הכנסת ניתן למנוע את התמודדותו של אדם אם בהתבטאויותיו יש, במפורש או במשתמע, שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזויין של מדינת אויב או ארגון טרור. על אף הכחשתה והכחשת חבריה לבל"ד ולרשימה המשותפת כי היא לא תמכה במעשיו של קונטאר אלא רק הביעה סוג של הסתייגות מחיסולו – ההסבר הזה אינו משכנע. המילים "שהיד" ו"מוג'האד" לא היו נכתבות על ידה אלמלא ניסתה להביע צער על מותו של רב מחבלים שרצח משפחה ישראלית.

אבל כאן עולה סוגיה נוספת: האם כל מי שמביע תמיכה במעשי טרור אכן פסול להתמודד לכנסת? נדמה שלא כך.

איתמר בן גביר, העומד בראש עוצמה יהודית – אחת העותרות נגד יזבק, תלה בסלון ביתו את תמונתו של הרוצח ברוך גולדשטיין. ובכל זאת בית המשפט העליון לא מנע ממנו להתמודד בבחירות הקודמות. יתרה מכך, בנימין נתניהו לא עתר לפסילתו אלא הלבין אותו כמועמד פוליטי לגיטימי ואף הציע לו לאחרונה מינוי של שגריר כאתנן אם עוצמה יהודית תפרוש מהתמודדות בבחירות הקרובות כדי לא להסתכן באובדן של עשרות אלפי קולות מצביעי ימין.

שיא הגיחוך נרשם בעתירת עוצמה יהודית הגזענית נגד יזבק לפסילת יזבק. טוען בן גביר בעתירה, כי ישנה "מסה 'קריטית" של ראיות המלמדות כי יזבק תומכת בטרור, מהללת מחבלים ורוצחי יהודים ומנסה להצדיק את פעולות הטרור.''

ח"כ מטאנס שחאדה, יו"ר בל"ד, אומר לאל-מוניטור כי מפלגתו מתנגדת נחרצות לרצח בני אדם, כל בני האדם. "אנחנו בעד מאבק לגיטימי עממי", הוא אומר, "זו עמדה עקרונית והיבא יזבק תומכת בה באופן מוחלט".

לדבריו, הוא הופתע מכך שלקול צעקות הימין הצטרפו הפעם מפלגת העבודה וכחול לבן. עוד הוא אומר כי הרשימה המשותפת תצטרך בבוא העת להחליט מה עמדתה כלפי אלו שתומכים בפסילת חברה לרשימה. כלומר, אם נציגי העבודה וכחול לבן בוועדת הבחירות המרכזית אכן יתמכו בפסילתה של יזבק, על הרשימה המשותפת להימנע מתמיכה אקטיבית או פסיבית (מבחוץ) בממשלה בראשות בני גנץ.

ח"כ עופר כסיף, אחד מנציגי חד"ש ברשימה המשותפת, שנפסל בבחירות הקודמות על ידי ועדת הבחירות המרכזית אך בית המשפט העליון ביטל את הפסילה, אומר בראיון לאל-מוניטור: "אפשר להסכים ש(היא) עשתה טעות, אבל בשום מקום היא לא הביעה תמיכה (במחבלים). היא התנגדה לחיסולו של קונטאר וזה כמו שאני הבעתי התנגדות לחיסול קאסם סולימאני. אינני תומך כמובן במעשיו, אבל מתנגד לחיסולים באופן כללי. כפי שהתנגדתי גם לחיסולו של השר רחבעם זאבי".

לדבריו, הוא שוחח עם יזבק והיא "בשום פנים ואופן אינה תומכת בטרור". לדבריו, הימין הקיצוני שאנשיו משתוללים ככנופיות, ארגונים כמו להב"ה שהם ניאו נאצים, החליפו את חנין זועבי בהיבא יזבק ומתנכלים לה. עוד אומר ח"כ כסיף, כי הוא אינו אופטימי לגביה. "נשיאת העליון כבר הביעה את עמדתה ופתחה את הדלת לפסילה", הוא קובע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
המהלך הכוחני שהחזיר את נתניהו מהמתים
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020