ישראל פולס

שום דבר טוב לא מחכה לנתניהו אחרי הבחירות השלישיות

p
המחבר
בקצרה
נתניהו, שלופת את קרנות המזבח ולא מוכן לשחרר את ישראל לדרכה, נקלע למדרון חלקלק בסיומו מחכים לו יציאה ממעון ראש הממשלה, משפט פלילי ואולי אפילו עונש מאסר בפועל. כדי לשרוד, הוא זקוק לתשלובת נדירה וחד פעמית של ניסים.

המאמר הזה נכתב 16 שעות לפני פיזורה של הכנסת ה-22, כשלושה חודשים אחרי שנבחרה ע"י הציבור הישראלי. אם לא תתחולל דרמה חסרת תקדים של הרגע האחרון, תלך ישראל לבחירות כלליות בפעם השלישית תוך פחות משנה: באפריל 2019, ספטמבר 2019 וכנראה ב-2 במארס 2020. בנימין נתניהו, שהצליח להגיע לגוש של 60 מנדטים (בלי אביגדור ליברמן) באפריל, התדרדר ל-55 מנדטים בספטמבר. סקרים טריים מורים על המשכו של אותו כיוון. נתניהו נקלע למדרון חלקלק שבסיומו לא ממתין לו שום דבר טוב: יציאה ממעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, משפט פלילי ואולי אפילו עונש מאסר בפועל. עכשיו הוא באמת נלחם כנגד כל הסיכויים.

בניגוד להצהרותיהם של כל הפוליטיקאים והערכותיהם של כמעט כל הפרשנים (כולל כותב מאמר זה), בסופו של דבר מתרחש בישראל תהליך המנוגד לחלוטין לחוקי הטבע. כל הכוחות הפוליטיים מתאגדים להתאבדות קבוצתית מפוארת. מחולליה הם שלושה: נתניהו, שלופת את קרנות המזבח ולא מוכן לשחרר את ישראל לדרכה; אביגדור ליברמן, שנעול על הבטחת הבחירות שלו ונחוש להביא לסיום עידן נתניהו (לאחר שהיה שותף בכיר לתחילתו); ובני גנץ, שהתלבט ממושכות לפני שהחליט שלא להתפתות למלכודת שהונחה בפניו בצורת "מתווה הנשיא" והסכמתו הלכאורית של נתניהו לצאת ל"נבצרות" לאחר חצי שנת כהונה בלבד.

ביום רביעי בבוקר [11 בדצמבר], 16 שעות לפני הדדליין בו מתפזרת הכנסת ומוכרזות הבחירות, פרסם ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו את אחד הפוסטים החריפים ביותר שנכתבו נגד נתניהו. ליברמן שם קץ לספקולציות ולתקוות (של הימין) שיתעשת ברגע האחרון וישוב לחיקו של נתניהו לטובת הקמת ממשלת ימין-חרדים צרה. ליברמן הסיר את מה שנותר מהכפפות ונכנס בנתניהו חזיתית במהירות של 200 קמ"ש. לראשונה, טיפל ליברמן בנתניהו גם במישור האישי והפלילי. "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?", שאל ליברמן את נתניהו, "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר? אולי אתה הסוכן של ספנסר פרטריץ'? אולי אתה משרת את האינטרסים הכלכליים של נתן מיליקובסקי? גם כאן, ההבדל בינינו שאצלי מעולם המטרה לא קידשה את האמצעים ומעולם לא החלפתי עקרונות בכיסאות. אז תסתכל בראי טוב טוב, שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש".

כדי לשרוד, זקוק נתניהו לתשלובת נדירה וחד פעמית של ניסים: הוא צריך להפוך את כיוון הרוח ולהגיע ל-61 מנדטים (בלי ליברמן) כדי להקים ממשלת ימין. הוא צריך לבקש ולקבל חסינות מהעמדה לדין פלילי מהכנסת. הוא צריך לצלוח משוכה משפטית נוספת והיא השאלה האם בכלל ניתן לתת לנאשם בפלילים מנדט להרכבת ממשלה חדשה. על פי רוב המשפטנים, החוק המאפשר לראש ממשלה לכהן גם תחת משפט פלילי מתייחס לראש ממשלה מכהן באמצע הקדנציה. ראש ממשלת מעבר, שלא נהנתה מאמון הציבור ולא נבחרה, בבואו לקבל מנדט להרכיב ממשלה חדשה, הוא חבר כנסת מן המניין לכל דבר. וככזה, על פי פרשנויות משפטיות, כלל לא ניתן להטיל עליו את הרכבת הממשלה. הבעיה היא שאם אכן תתקבל החלטה כזו בבג"ץ, תימצא ישראל קרובה מאי פעם לשסע פנימי בלתי הפיך עד כדי עימות אלים בין ימין לשמאל, בין תומכי וחסידי נתניהו למתעביו.

נתניהו שיחק בשבועות האחרונים משחק מורכב. שליחיו ניהלו מו"מ סבוך ומרתק עם אנשי כחול לבן על "מתווה הנבצרות". הם הסכימו לבצר בחקיקה מיוחדת את יציאתו של נתניהו לנבצרות אחרי חצי שנת כהונה בדרך שלא תאפשר לנתניהו להפר את ההסכם באמצעות אחד מתעלוליו האופייניים. הנבצרות הייתה מאפשרת לשני הצדדים לקיים את "מתווה הנשיא" ריבלין, שבמסגרתו מוקמת ממשלת אחדות, נתניהו עומד בראשה חצי שנה ואז יוצא לנבצרות וסמכויותיו עוברות לגנץ. יו"ר כחול לבן, מצידו, התמודד עם אופוזיציה נחושה בתוך סיעתו בדמותם של יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון, שסירבו לשבת תחת נתניהו "אפילו דקה אחת".

ביום שלישי האחרון [10 בדצמבר] הודיע לפיד שהוא מוותר סופית על הרוטציה בינו לבין גנץ (שעל בסיסה קמה כחול לבן). בתמורה, ירד גנץ סופית מהאפשרות לשבת תחת נתניהו. ביום רביעי התפרסם בפעם הראשונה אי פעם סקר שהראה כי גנץ עוקף את נתניהו במדד "התאמה לראשות הממשלה". לפני חודשים ספורים עוד הוביל נתניהו על גנץ בתחום הזה בעשרים נקודות (42-22). השבוע, לראשונה מאז נכנס לפוליטיקה, גרף גנץ אחוז אחד יותר מנתניהו. זוהי כתובת אדומה בוהקת המרוחה על הקיר שבו עומד להתנגש נתניהו חזיתית בתחילת מארס, אלא אם כן יצליח לחולל את אחד הניסים המטלטלים בהיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית.

נתניהו יגייס לקמפיין האחרון בחייו הפוליטיים את כל יכולותיו, אך נראה שהפעם זה לא יספיק. הוא ינסה לשחזר את הקמפיין שניהלה ש"ס בראשות אריה דרעי בשנת 1999. כזכור, דרעי רץ באותה שנה כנאשם בפלילים (אחר כך הורשע ונכנס לכלא) וניהל קמפיין "הוא זכאי", שהביא את ש"ס להישג חסר תקדים ובלתי חוזר של 17 מנדטים. אבל אז הצביעו בשני פתקים – לכנסת ולראש הממשלה.

נתניהו מקווה להחזיר הביתה את הליכודניקים האובדים, שהדירו רגליהם מהקלפיות בפעם הקודמת או הצביעו לרשימות אחרות (מדובר לפי הערכת הליכוד בכ-300 אלף מצביעים), לחבר את מפלגות הימין בדרך שתמנע אובדן קולות מיותרים ולהתפלל לנס כלשהו שיפגע בליברמן, בגנץ או בשניהם. הוא ינסה לגייס את הנשיא טראמפ למאמץ אחרון, אם כי טראמפ כבר העניק את רוב המתנות האפשריות לנתניהו בסיבובים הקודמים. מבחינת נתניהו, הפעם זה באמת להיות, או לחדול. הבעיה היא שכדי להיות, הוא מסוגל לגרור איתו לתהום מדינה שלמה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: indictment, avigdor liberman, benny gantz, israeli politics, israeli elections, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept