נתניהו והליכודניקים: מערכת יחסים במבחן גורלי

מרגע שגדעון סער יצא למאבק על ראשות הליכוד, נתניהו נדרש להילחם על מנהיגותו. למרות שהכנסים שלו מלאים עד אפס מקום, הנעלם הגדול הוא כמה מהליכודניקים חושבים שעליו לנהל את המאבק המשפטי שלו מחוץ לפוליטיקה.

al-monitor .

דצמ 17, 2019

שיירת ראש הממשלה הגיעה ביום שני בצהריים [16 בדצמבר] למתחם האיירפורט סיטי הסמוך לנתב"ג. בתוך אחד החללים הגדולים כבר המתינו לו כמה משרי הליכוד וכן אנשי צוות הקמפיין שלו בפריימריז על ראשות המפלגה מול גדעון סער. נתניהו – ראש הממשלה כבר עשור ברציפות, עם שני כישלונות מהדהדים בהרכבת ממשלה ב-2019 ועם כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים – צריך את הניצחון הזה כפי שלא נזקק מעולם לאף אחד מניצחונותיו. מה שהיה מובן מאליו, שהוא המנהיג היחיד, כבר איננו עוד. מרגע שסער פתח מבערים ויצא למאבק על ראשות הליכוד, נתניהו נדרש להילחם על מקומו ומנהיגותו. והוא נלחם.

לוח הזמנים של נתניהו עד יום חמישי בשבוע הבא [26 בדצמבר], אז תתקיים ההתמודדות, הוא מהודק ויעיל. הוא מגיע בכל יום אל מטה הפריימריז שלו ומתקשר למתפקדי ליכוד על פי רשימות שהוכנו מראש. אלה הן שיחות אישיות שנפתחות תמיד במשפט "ראש הממשלה רוצה לדבר איתך". אחר כך נתניהו עצמו מנהל שיחה קצרה. הוא פונה אל האיש או האישה בשמם, את חלקם הוא מכיר אישית משנותיו הארוכות בליכוד. חלק מהם אנשי סער, חלק מהם מתנדנדים וזקוקים לחיזוק. נתניהו מבקש מהם עזרה, ככה פשוט. "אני צריך את תמיכתך. היא חשובה לי", הוא אומר. עד יום חמישי הבא נתניהו מתכוון לנהל כ-2,000 שיחות כאלה. הוא מאמין שהאפקט בקבלת שיחה ממנו יעורר אנשים מאדישותם ויניע אותם לקלפיות לתמוך בו.

היעד שקבע נתניהו לעצמו הוא להגיע ישירות אל כל אחד מכ-110,00 מתפקדי הליכוד. הוא עושה זאת באמצעות שיחות הטלפון, בפניות אישיות ברשתות החברתיות או בכנסים גדולים וחוגי בית. בכל יום הוא מקיים לפחות שלושה כנסים ומתמקד במעוזי ליכוד. ביום שני למשל הוא היה בלוד, ברמלה ובחולון. ביום שלישי [17 בדצמבר] הוא אמור לסייר בצפון הארץ ולקיים כנסים בנהריה, בעכו ובחיפה, וכן לקיים כנס לחברי ליכוד דרוזים. בין לבין הוא פועל בעצמו כדי למנוע מראשי רשויות שנחשבים מקורבים לסער להביע בו תמיכה. נכון ליום שני, הוא שכנע את ראש עיריית צפת שוקי אוחנה לארח כנס תמיכה בביתו. אוחנה עמד להודיע על תמיכה בסער.

עד יום חמישי הבא הוא יקיף את כל המדינה. הכנסים מלאים עד אפס מקום, חוגי הבית מפוצצים באנשים. לכל מקום הוא מגיע כמו רוק סטאר, מצטלם, לוחץ ידיים, משכנע, מתמסר. ביום שני בערב, בביתו של זאב ניסים, חבר מרכז ליכוד מחולון, הזמינו כמה עשרות והגיעו מאות. אי אפשר היה לתת לכולם להיכנס. "זה מדהים שהם סולחים לו על הכל", אמר לאל-מוניטור שר בליכוד שתומך בו.

במשפט הזה טמון הכוח המחולל של מערכת היחסים בין נתניהו לליכודניקים מאז שהגיח לחייהם בסוף שנות ה-80' של המאה הקודמת כצעיר מבטיח שסיים קדנציה מוצלחת כשגריר ישראל באו"ם, והפך לגאוותם.

מעל לשלושים שנה נתניהו מתמודד בתוך הליכוד - מאז שנבחר לראשונה לכנסת בשנת 1988 בגיל 39. שנים מעטות לאחר מכן הוא הביא למפלגה את שיטת הפריימריז הפתוחים. הוא פקד אז עשרות אלפי חברים חדשים וניצח בהתמודדות על ראשות הליכוד, בהיותו בן 45 בלבד. אחר כך "הביא" לליכודניקים שלטון, כשהביס בניגוד לכל הסיכויים את שמעון פרס בבחירות 1996 אחרי רצח רבין. הם היו אז חבולים ומוכים אחרי רצח ראש ממשלה, כמו כל מחנה הימין, ונתניהו זקף את ראשם. בתגובה הם התמסרו לו.

מאז ידעו יחסיהם של נתניהו והליכודניקים עליות ומורדות. הוא אכזב אותם והם נטשו אותו, אבל הם תמיד חזרו. לשפל הגדול הגיעו יחסי נתניהו והליכודניקים ערב בחירות 2006. הם האשימו אותו שהיה הגורם לפילוג הליכוד והקמת קדימה על ידי אריאל שרון, ונקמו בו על הגזירות הכלכליות שפגעו בהם כשכיהן כשר אוצר. אלה היו הפריימריז הקשים ביותר שלו בתוך המפלגה. הוא התמודד מול שר החוץ סילבן שלום וניצח אותו רק באחוזים בודדים. ימים שלמים הוא בילה אז בשיחות טלפון אישיות למאות חברי ליכוד, וביקש שיעזרו לו. הוא עבר בין הסניפים במעוזי המפלגה, אבל בחלק מהם התקבל בבוז ובכתף קרה. בבחירות הליכוד בראשותו התרסק ל-12 מנדטים אך הוא שרד את ניסיון הדחה. מאז למעשה לא נדרש להתמודד שוב על מעמדו כמנהיג הליכוד.

עכשיו, כשהוא בן 70, נתניהו מתנהג שוב כאותו פריימריסט צעיר רעב לניצחון. אבל הפעם המאבק הוא לא רק על ראשות הליכוד. זו המלחמה הכי גדולה שנתניהו ידע בחייו הפוליטיים והציבוריים. אם יאבד את ראשות הליכוד, הוא יאבד הכל.

נתניהו מבין את זה ויודע שלא מדובר בניצחון מובן מאליו. סער חורש כבר שנים את השטח הליכודי. הוא נחשב לדמות אהודה ומוערכת וזכה תמיד להתברג במקומות הגבוהים ברשימת הליכוד לכנסת. הרבה זמן הוא המתין להזדמנות הזאת והוא רעב לא פחות מנתניהו לניצחון, או לפחות להישג מכובד. הוא צפוי לזכות בתמיכה אוטומטית של חברי קבוצת "הליכודניקים החדשים" ומתפקדי התעשיה האווירית שמקורבו השר לשעבר חיים כץ גייס לליכוד ומבקש מהם כעת להצביע עבורו. מדובר באלפי מצביעים. סער גם נהנה מתמיכה של אלה שחושבים שנתניהו צריך לפנות את כסאו ולנהל את המאבק המשפטי שלו מחוץ לפוליטיקה. כמה רבים הם? קשה לדעת.

זה בדיוק הנעלם שגם נתניהו, הפוליטיקאי הכי מנוסה בישראל והקמפיינר הכי טוב, זה שיודע לפענח סקרי עומק ברמות הגבוהות ביותר ומכיר היטב את הסנטימנט הציבורי ובעיקר הליכודי – לא יודע עד הסוף מה היקפו. התשובה תתברר ביום חמישי הבא, ואז גם יינתן מענה לשאלה האם זה סופה של מערכת היחסים הסוערת, ההדוקה והארוכה של בנימין נתניהו עם הליכודניקים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020