מי אתה גדעון סער?

הוא מקובל מאוד על ראשי כחול לבן, שהיו שמחים להקים איתו ממשלת אחדות; הוא נץ יותר מנתניהו, סבור שצריך ליצור סטטוס קוו חדש וארוך טווח עם החרדים ומשוכנע שצריך לקיים דיאלוג עם אזרחי ישראל הערבים.

al-monitor .

דצמ 6, 2019

כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להביא, בשלב כלשהו, להחלפת העומד בראש הליכוד ומחנה הימין, וחבר הכנסת גדעון סער – הראשון שהעז לקרוא תיגר בפומבי על מנהיגותו של נתניהו – הוא מועמד מוביל לכך. לפי ההסכמות בין יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ לנתניהו, אם הכנסת אכן תפוזר בשבוע הבא, יתקיימו פריימריז לראשות הליכוד באמצע חודש ינואר [2020].

נתניהו – ראש הממשלה בעל תקופת הכהונה הארוכה ביותר בישראל, וסער – לשעבר שר הפנים ושר החינוך, הם שני אנשים שונים מאוד בסגנונם. בניגוד לנתניהו, סער מקובל מאוד על ראשי כחול לבן לרבות הפלג הימני שלה. ח"כ צבי האוזר, שהיה מזכיר הממשלה כשסער היה שר, מיודד מאוד עמו. ראשי כחול לבן אמרו ביותר מהזדמנות אחת כי אם נתניהו יפרוש, תוקם ממשלת אחדות בתוך זמן קצר. אפילו "תוך שעה", כדברי גנץ.

סקר מעריב מהשבוע שעבר [29 בנובמבר] מראה כי הליכוד בראשות נתניהו זוכה ביותר מנדטים מהליכוד בראשות סער, 33 לעומת 31, אבל בתמונת הגושים סער מנצח. כשהוא בראשות הליכוד גוש הימין מקבל 56 מנדטים, שניים יותר מנתניהו. סקרים אחרים מראים תוצאות דומות.

סער נהנה מתמיכה לא קטנה בליכוד. בפריימריז לרשימת הליכוד לפני בחירות אפריל הוא הגיע למקום גבוה (רביעי), למרות היריבות המרה עם נתניהו. אחרי שקרא לנתניהו לערוך פריימריז לראשות המפלגה [23 בנובמבר], שורה של ראשי רשויות ליכודניקים ובהם מאיר קדוש מאילת, כרמל שאמה הכהן מרמת גן, יצחק דנינו מאופקים, דוד אזולאי ממטולה וגם שניים בולטים מיהודה ושומרון – חננאל דורני מקדומים ויוסי דגן מהמועצה האזורית שומרון, הודיעו על תמיכה בו. דגן נחשב כראש קבוצה גדולה למדי בליכוד, הכוללת רבים מהמתנחלים שהתפקדו למפלגה. דגן הוא מאלה שיש להם קו פתוח לראש הממשלה, ותמיכה שלו בסער מעידה כי יש סחף מסוים לכיוונו. במחנה סער אומרים, כי יש עוד רבים בדרך הממתינים למועד שבו יוכרזו רשמית פריימריז לראשות הליכוד כדי להביע תמיכה פומבית בו.

סער נחשב כאמור למקובל הרבה יותר מנתניהו במפלגות המרכז-שמאל, אבל בשיחה עם אל-מוניטור הוא מבהיר כי הוא לא פחות ואולי יותר נץ מדיני מנתניהו. הוא הצביע נגד תכנית הנסיגה מרצועת עזה ב-2005, ולדבריו אין מקום להקמת מדינה פלסטינית. "אני לא מאמין במה שמכונה פתרון שתי המדינות  לו אני קורא two state illusion", הוא אומר, "זה לא יפתור את הסכסוך בינינו לבין שכנינו וזה ירחיק אותנו מהשלום, יפגע ביציבות האזור ויפגע פגיעה קשה מאוד בביטחון ישראל ואזרחיה".

לשיטת סער, הפתרון הוא הקמה של אוטונומיה פלסטינית בשטחי הרשות בעלת זיקה מדינית לממלכת ירדן, מה שייתן לה לדבריו עומק כלכלי ואזרחי. "ובתוך זה הסכמים טרילטרליים של ישראל, ירדן והאוטונומיה בתחומי כלכלה, תיירות, הגנת הסביבה ועוד".

סער גם תומך נלהב בהחלת ריבונות ישראלית על שטחי ההתנחלויות. לגבי רצועת עזה, לסער אין ספק כי בסופו של דבר ישראל תצטרך לפרק את התשתיות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האסלאמי במהלך קרקעי משמעותי.

בענייני דת ומדינה הוא מציע ליצור סטטוס קוו חדש וארוך טווח, שיכלול ויתורים מצד החרדים. "צריך לייצר בסיס משותף מתוך הבנה שזו מדינה יהודית", הוא אומר, "אך מנגד [ההבנה] שכל אחד בן חורין לבחירת אורח חייו ללא שום מרכיב של כפייה. גם החרדים רואים שבסופו של דבר החיים מטים את הסטטוס קוו לכיוון אחד בלבד, הכיוון החילוני, ולכן זה אינטרס שלהם להגיע להסכמות ארוכות טווח ולמנוע את המשך שחיקת הסטטוס קוו".

עמדותיו בנושא זכויות אדם הן ליברליות. כשר הפנים הוא קיבל החלטה תקדימית [2014] כשהנחה את רשות האוכלוסין להכיר בבני זוג חד מיניים לצורך חוק השבות, קרי בני זוג של להט"בים יהודים קיבלו זכות לעלות לישראל ולקבל אזרחות ישראלית. כשר החינוך סער העניק לראשונה תקציבים ל"איגי", תנועת הנוער הגאה, והכיר בהתנדבות תלמידים בה [2010].

גם כלפי החברה הערבית דוגל סער בהידברות ולא בהחרמה. הוא מסמל את הליכוד הליברלי-עממי, זה המצוי בקשר עם כלל המגזרים בחברה. אצלו לא נמצא התבטאויות בוטות ומשתלחות נגד קבוצות באוכלוסייה ויריבים פוליטיים, בניגוד למה ששומעים מנתניהו. "יש היום רצון בקרב חלק ניכר מאזרחי ישראל הערבים לאינטגרציה הרבה יותר משמעותית והשתלבות בחברה הישראלית ובמדינה", אומר סער, "זה אינטרס לא רק שלהם אלא גם של המדינה. צריך ואפשר לעודד עוד השקעות במגזר הערבי". יש לו גם ביקורת עקיפה על התבטאויות נתניהו נגד הערבים: "צריך לקיים דיאלוג עם החברה הערבית בישראל, ואני מקיים אותו שנים ארוכות. בידינו לקדם אינטגרציה טובה יותר בחברה ובכלכלה, ויהיו לכך השלכות חיוביות גם עם הערבים תושבי מדינות ערב".

בכיר בליכוד, המהסס לדבריו להעניק לסער גיבוי פומבי, אומר לאל-מוניטור כי למרות הישגי נתניהו והתחושה האמיתית בליכוד ובימין כי כתב האישום נגדו נגוע ברדיפה פוליטית, המצב הפוליטי הנוכחי מחייב את יציאתו ולו הזמנית מהתמונה, כדי לאפשר למחליף דוגמת סער, למנוע בחירות ולהקים ממשלה רחבה.

לסער כנראה אין עדיין כוח פוליטי מספיק כדי להביס את נתניהו, אך הוא עצמו משוכנע שינצח. היכולת שלו לתקשר באופן בלתי אמצעי עם מתפקדי הליכוד והשטח הליכודי מבססת אותו כמועמד מוביל. מבחינת הציבור הליכודי, תמיכה בסער מצד גורמים פוליטיים מחוץ לליכוד מהווה יתרון, שכן הדבר ממצב אותו כמי שיכול להנהיג מדינה, ולא רק מפלגה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020