האם בני גנץ בשל לקבל החלטות קשות?

סיכוייו של בני גנץ להקים ממשלה בראשותו בתוך 28 יום הם נמוכים. כדי להצליח במשימה הוא יצטרך לקבל את ההחלטות הקשות ביותר שקיבל עד עתה, ולהפגין מנהיגות ונחישות בכמויות בהן לא השתמש, במצטבר, כל הקריירה שלו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli elections, yair lapid, coalition government, benjamin netanyahu, blue and white, benny gantz, israeli politics, knesset

אוק 23, 2019

עוד לפני שנקט פעולה כלשהי, עשה בני גנץ היסטוריה והפך (ביום רביעי בערב, 23 באוקטובר) לפוליטיקאי הראשון שאינו בנימין נתניהו שזכה לקבל את המנדט להרכבת ממשלה בישראל, בעידן נתניהו. בפעם האחרונה שזה קרה, ב-2009, הייתה זו ציפי לבני שקיבלה את המנדט להרכבת ממשלה לאחר שראש הממשלה אהוד אולמרט התפטר בלחץ חקירות המשטרה נגדו. היא נכשלה, ישראל הלכה לבחירות, נתניהו קיבל 27 מנדטים בלבד (קדימה של לבני גרפה 28) אך הצליח לייצר רוב קואליציוני, קיבל את המנדט להרכבת ממשלה ומאז הוא רשום על שמו. 11 שנים ארוכות איש אחר זולת נתניהו לא זכה לקבל מנשיא המדינה מנדט כזה. הוא הוענק כמעט אוטומטית לנתניהו ב-2009, ב-2013, ב-2015 וגם ב-2019 מועד א' ומיד אחר כך במועד ב'.

זמן קצר לפני שמשפחת נתניהו תדרוש זכויות קבע של דיור מוגן בבית ברחוב בלפור, זה נגמר: כישלון שני ברציפות של נתניהו בהרכבת ממשלה והעובדה ששוב הפסיד במנדט למפלגה אחרת, הפכו את נתניהו ביום רביעי בחצות לנושא בתואר "ראש הממשלה היוצא". עד לא מזמן, אירוע כזה בישראל היה בבחינת לא יעלה על הדעת, בלתי נתפס או בלתי אפשרי. ועדיין, כרגע מדובר באירוע חסר משמעות. נתניהו עוד יכול לחזור למנדט, אם גנץ ייכשל ב-28 הימים הקרובים.

סיכוייו של גנץ להיכשל גבוהים. נתניהו עוד לא ויתר והמערכות המכריעות של המשחק ההיסטורי-פוליטי המרתק הזה עדיין לפנינו. הדבר היחיד שנפרץ בינתיים הוא המחסום הפסיכולוגי. אנחנו נמצאים בשלב הפרומו, אבל לפעמים זה השלב שקובע את הטון.

הבעיה של גנץ כפולה: ראשית, הקלפים שקיבל. הם אולי טובים מעט יותר מהקלפים שחולקו לנתניהו ועדיין הם רחוקים מאוד מהאפשרות לייצר קואליציה הגיונית ויציבה. שנית, כדי לצאת מנצח מהאירוע הזה יצטרך גנץ לעשות דברים שהוא לא ממש אוהב לעשות, ובטח שלא תחת לחץ: לקבל סדרה של החלטות קשות.

יש לו כעת 28 ימים כדי להודיע לנשיא שיש לו ממשלה ולהביא אותה לאישור הכנסת. אגב, הוא לא זקוק ל-61 ידיים בהשבעת הממשלה. ממשלה בישראל יכולה לקום בכל רוב שהוא ואפשר להפיל אותה רק ברוב של 61 ח"כים ומעלה. במילים אחרות, גם ממשלת מיעוט צרה, הנשענת על תמיכה מבחוץ של הערבים, או הימנעות של החרדים, או להיפך (ועוד לא דיברנו על אביגדור ליברמן), יכולה להיות יציבה יחסית. מי שירצה להפיל אותה חייב להביא 61 ח"כים שיצביעו נגד הממשלה בהצבעת אי אמון, פלוס ראש ממשלה חלופי וקואליציה אלטרנטיבית. זה לא דבר של מה בכך.

כדי שממשלת מיעוט תקום, צריך גנץ לשכנע את ליברמן לשבת בממשלה שהרשימה המשותפת תתמוך בה (מבחוץ), כולל סיעת בל"ד המשוקצת בעיני רוב הציבור הישראלי (ובעיקר בעיניו של ליברמן עצמו). גם את הח"כים הערבים עצמם צריך להשתכנע ליטול חלק באירוע חסר תקדים כזה. שלושת הח''כים של בל"ד לא ישוכנעו בקלות, אם בכלל. ויש עוד: גם אצל גנץ במפלגה ישנם גורמים, דוגמת הח"כים הימניים צבי האוזר ויועז הנדל (שניים שעבדו אצל נתניהו בעבר), שלא ממש יאהבו את הרעיון. ועדיין, מדובר במעשה אפשרי שיכול לשחרר את ישראל מפקק השמפניה התקוע בצווארה בדמותה של משפחת נתניהו. ביום שהממשלה הזו תושבע, יהפוך נתניהו לראש הממשלה לשעבר, יפנה את המעון, יוותר על השיירה, המאבטחים, הסמכויות והמעמד. הוא יהיה חבר כנסת פשוט מן המניין. הגשת כתב אישום נגדו תהיה קלה ופשוטה בהרבה. אחרי שזה יקרה, יהיה הליכוד בשל בהרבה למהפך בצמרתו מאשר בימים אלה שבהם מהדק נתניהו את לפיתתו סביב גרונם של ראשי הליכוד פעם בשעה בערך.

האם התרחיש הזה סביר? לא. יותר מדי נסים ונפלאות צריכים לקרות כדי לאפשר אותו. הוא עמוס סיכונים מסמרי שיער שיכולים לגרום לממשלת כחול לבן ליפול במהירות ולהתפרק לגורמים בבחירות, בעיקר בגלל שיתוף הפעולה עם הסיעות הערביות. התרחיש הזה מתבסס בעיקר על התיעוב ההדדי הממשיך לצמוח בקצב של סדרה הנדסית בין נתניהו לשותפו ההיסטורי לשעבר, אביגדור ליברמן. במקביל, כדי להגשים את התכנית הזו יצטרך גנץ לקבל את ההחלטות הקשות ביותר שקיבל עד עתה ולהפגין מנהיגות ונחישות בכמויות שבהן לא השתמש, במצטבר, כל הקריירה שלו.

ישנם תרחישים נוספים וגם בהם יידרש גנץ לקבל החלטות קשות ולהפגין מנהיגות משמעותית. תרחיש ממשלת הרוטציה הוא אחד מהם. גנץ ונתניהו יכולים לשבת יחד וזו הממשלה ההגיונית ביותר שלה זקוקה כעת ישראל ושעליה מדבר ליברמן. הבעיה: גנץ הבטיח שלא יישב תחת ראש ממשלה שמעל ראשו כתבי אישום. נתניהו דורש להיות ראשון ברוטציה. זה התנאי הקיומי שלו. בלעדיו, כל המאמץ להתחמק מאימת הדין קורס כמגדל קלפים. "מתווה הנשיא" ריבלין, שבו מתחייב נתניהו לצאת לנבצרות ולמסור את סמכויותיו לממלא מקומו (גנץ) לכשיוגש נגדו כתב אישום, הוא המוצא ההגיוני. הבעיה היא שבצמרת כחול לבן לא מוכנים לשמוע על המתווה הזה. שלושת חבריו של גנץ לקוקפיט, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ובוגי יעלון, לא מאמינים למילה אחת של נתניהו ומשוכנעים, לאחר עבודת שטח מעמיקה שערכו, שנתניהו מתכוון לתמרן את גנץ ולא ייכנס לנבצרות אף פעם. גם הפורמט המוזר והמגוחך הזה, שבה תתנהל ישראל עם שני ראשי ממשלה במקביל, נראה לאנשי כחול לבן גרוטסקי מכדי להפוך למציאותי. אם גנץ רוצה שזה יקרה בכל זאת, הוא יצטרך לגייס את כל עוצמתו ומנהיגותו עד כדי פירוק כחול לבן.

ישנם תרחישים נוספים: אחד מהם הוא פירוק גוש הימין-חרדים והתנתקות היסטורית של מפלגות הימין והחרדים מלפיתתו של נתניהו, לכיוון כחול לבן. יהיו להם (כחול לבן ומפלגות הימין והחרדים ביחד) 56 מנדטים. יחד עם ששת המנדטים של מפלגת העבודה, יש קואליציה יציבה יחסית בת 62 מנדטים, וזה עוד בלי ליברמן. הסיכויים שזה יקרה נמוכים. לגנץ קשרים מצוינים עם החרדים וגם עם איילת שקד ונפתלי בנט. האם הוא מסוגל לרסן את האגף השמאלי של מפלגתו ולהתכחש לכמה מהבטחות הבחירות המשמעותיות ביותר שלו ("אקים ממשלת אחדות ליברלית?"). גם כאן, תידרש מנהיגות ונטילת סיכונים מסמרי שיער. גם כאן, לא ברור אם גנץ מוכן או בשל לאתגר.

בינתיים, הוא מתבשם מקבלת המנדט להרכבת ממשלה. את כל השאר, כך מאמין גנץ, יעשה הזמן. ככל שינקפו הימים כך יגבר הלחץ, תתקרב החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה בעניין תיקי נתניהו וייפתחו אפשרויות בלתי צפויות. חדשות. אחרי הכל, עם הסטטיסטיקה לא כדאי להתווכח, כי זה בדיוק מה שקרה לגנץ לאורך כל הקריירה שלו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020