האם ממשלת מיעוט היא באמת אופציה על הפרק?

עצם קיום הפגישה בין בני גנץ לבין איימן עודה מעיד על כברת הדרך הארוכה שעבר יו"ר כחול לבן כמועמד לראשות הממשלה. השאלה היא, האם בכוונתו לנהל מו"מ קואליציוני אמיתי ורציני עם הרשימה המשותפת?

al-monitor .

נוב 1, 2019

בהמשך לשיחה הטלפונית בין יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה לבין יו"ר כחול ח"כ בני גנץ, לאחר שקיבל את המנדט להרכבת ממשלה מהנשיא ראובן ריבלין [23 באוקטובר], נפגשו השניים ביום חמישי [31 באוקטובר] כדי לדון באפשרויות לשיתוף פעולה בין שתי הסיעות.

אמנם עמדת כחול לבן הרשמית היא עדיפות להקמת ממשלת אחדות ליברלית עם הליכוד כפי שהבהיר גנץ עם קבלת המנדט וכפי שהסביר ח"כ עופר שלח, חבר בצוות המו"מ של כחול לבן, במאמר קודם כאן באל-מוניטור; אולם, חשוב לזכור כי מדובר בפגישה ראשונה מסוגה מאז שנת 2006, אז הוטל על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להרכיב ממשלה. מחליפתו בראשות קדימה ציפי לבני נמנעה לעשות זאת, כשקיבלה את המנדט להרכבת ממשלה לאחר התפטרות אולמרט [2008], והעדיפה להחזירו לנשיא. "הזמנתי את המפלגות הערביות לשיחה לאחר שקיבלתי את המנדט להרכיב ממשלה", סיפר אולמרט השבוע בשיחה עם אל-מוניטור. "היה ברור שאין סיכוי לצרף אותן לקואליציה, אבל היה חשוב לי שתהיה לפחות נראות שהערבים אינם מחוץ למשחק".

עצם קיום הפגישה מעיד על כברת הדרך הארוכה שעבר גנץ כמועמד לראשות הממשלה. בתחילת דרכו הפוליטית, לפני כשנה בסך הכל, הוא התנער מהציבור הערבי ולא שיבץ ברשימה שבראשה הוא עומד אף מועמד ערבי מוסלמי או נוצרי. מה שכן, הוא שיבץ ברשימה מועמדת ערביה דרוזית (ח"כ ע'דיר כמאל מריח), אולי כי רוב הציבור היהודי נוטה לחשוב שהדרוזים אינם ערבים. בראיון הראשון שלו כיו"ר כחול לבן לשלוש מהדורות חדשות [מארס 2019] גנץ אף אמר שלא יקיים שיח פוליטי עם המפלגות הערביות. הוא גם הקפיד בלא מעט מקרים שלא לקרוא לאזרחים הערבים בשמם והעדיף לכנותם "לא יהודים". והנה הגענו לרגע שהוא מקיים פגישה עם יו"ר הרשימה המשותפת כשעל הפרק מו"מ קואליציוני.

כל זה מעלה סימני שאלה רבים, למשל האם גנץ וכחול לבן מתכוונים לנהל שיחות רציניות עם הרשימה המשותפת? או שמדובר בפגישת סרק לצרכים תקשורתיים-פוליטיים של גנץ וחבריו? הבסיס לשאלות הללו הן הדעות החלוקות בכחול לבן גבי אופציית ממשלת מיעוט. מצד אחד אנו שומעים את ראשי כחול לבן מכריזים שכל האופציות על השולחן ושצריך לעשות הכל כדי להימנע מבחירות שלישיות, ומצד שני אנו שומעים את הח"כים יועז הנדל, צביקה האוזר, חילי טרופר ואורית פרקש הכהן פוסלים הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. למי להאמין?

"לפני הבחירות הצהרתי שאין פשרות בקצוות, אין פשרות עם גופשטיין ואין פשרות עם עופר כסיף, יש דברים שאי אפשר לעכל גם בשם הפוליטיקה. הבחירות לא שינו את דעתי", מבהיר ח"כ האוזר בשיחה עם אל-מוניטור. כשנשאל איך דבריו "האזרחים הערבים הם אזרחים שווים, נקודה" מסתדרים עם עמדתו שלא לתת לנציגיהם בכנסת להיות חלק מממשלתו, אפילו בתמיכה מבחוץ, הוא בחר שלא להשיב.

למרות הקולות השונים בתוך כחול לבן, ברשימה המשותפת בחרו – בניגוד לפעמים קודמות – לשחק את המשחק הפוליטי. אין ספק שזה תוצר הלחץ של הציבור הערבי, שמאס בישיבה ביציע ודרש מנציגיו לרדת לכר הדשא, כפי שהבהרתי במאמר קודם. "עמדת כחול לבן הרשמית היא להקים ממשלת אחדות עם הליכוד",

אומר לאל-מוניטור ח"כ עבאס מנסור (הרשימה המשותפת), "הם יודעים שהם זקוקים לרשימה המשותפת כרגע ובעתיד, ולכן יש (להם) עניין לקיים שיחות איתנו. ללא המלצתנו (לנשיא) יש מצב שגנץ לא היה מגיע למעמד של הרכבת ממשלה. השאלה היא, האם לאחר סיום 28 הימים (של גנץ) והמעבר ל-21 ימים של הכנסת ימשיכו בכחול לבן לדבר על ממשלת אחדות או שישנו כיוון? להערכתי בכחול לבן יעשו הכל כדי להוציא את בנימין נתניהו ממשרד ראש הממשלה, וכדי לעשות זאת הם זקוקים לרשימה המשותפת. הפעם, בניגוד לעבר, החלטנו להפשיל שרוולים ולשחק את המשחק הפוליטי".

עם זאת, ברשימה המשותפת מבהירים בצורה ברורה, כי אין להם שום עניין בתפקידי שרים או להיות חלק מכל ממשלה כלשהי. הם מעדיפים להשפיע מבחוץ. הסיבה ברורה: אין ברשימה המשותפת רצון לקחת אחריות קולקטיבית ומיניסטריאלית.

מי שהפתיע, לפחות עד לאחרונה, הוא הג'וקר של הבחירות, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, שלא מיהר לפסול את רעיון ממשלת המיעוט. העובדה כי לא שלל את הרעיון הזה על הסף היא שהפכה את ממשלת המיעוט לאופציה חיה ובועטת. לא הייתי שולל את האפשרות שליברמן פשוט מבין, שכל מה שנתניהו רואה לנגד עיניו בימים אלה זה רק את החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו, שצפויה להתקבל במהלך חודש נובמבר; שכך, ליברמן לא רוצה להעניק לנתניהו גלגל הצלה בדמות משרד ראש הממשלה.

אחרי כל הדברים האלה לא ברור עדיין, האם ממשלת מיעוט היא באמת אופציה על הפרק, או שמדובר בלא יותר ממנוף לחץ שמפעילים בכחול לבן על הליכוד. "ממשלת מיעוט היא לגמרי על הפרק", אומר רביב דרוקר, פרשן בכיר בחדשות 13, בשיחה עם אל-מוניטור. "גנץ מסרב להתנער מזה ומדובר בצעד אמיץ בסטנדרטים שלו. יאיר לפיד ויש עתיד מאוד תומכים בזה, אך מצד שני יש את הנדל והאוזר שמתנגדים. ליברמן לא תמך אך גם לא שלל את זה עד היום. ברור שבמגעים שלו עם כחול לבן הוא מבהיר שלא יסכים ללכת על מהלך כזה ולספוג את כל האש וחיצי הביקורת, כדי שבסוף שניים או שלושה מורדים בכחול לבן יפילו את זה. לכן, גם אם בכחול לבן משתמשים בממשלת מיעוט כאיום ולא מתכוונים לזה ברצינות, מה שהם [הח"כים מכחול לבן המביעים עמדה פומבית נגד ממשלת מיעוט, ע. א. מ.] עושים פוגע מאוד ביכולת להקים ממשלת אחדות. ככה הם דופקים את האיום היחיד שיש לכחול לבן על הליכוד".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020