תוגת הכנסת ה-22, התוגה של נתניהו

מצבו הפוליטי והמשפטי המעורער של נתניהו, וחוסר היכולת להרכיב ממשלה בלעדיו (בשלב הזה לפחות), מרחפים מעל הכנסת ה-22 שהושבעה השבוע תחת עננה כבדה של חוסר ודאות. מה יגיע קודם: בחירות שלישיות או פריימריז בליכוד?

al-monitor .

אוק 4, 2019

הכניסה החגיגית המסורתית של ראש הממשלה למשכן הכנסת ביום השבעתה התבצעה השבוע כמעט בהיחבא. בנימין נתניהו הגיע בצהרי יום חמישי [3 באוקטובר] אל הכנסת מכניסה צדדית, ונבלע מיד בתוך חדר סיעת הליכוד. מסביב שלטה אווירה של חוסר ודאות.

כמה שעות קודם הוא נועד עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן לפגישה ראשונה אחרי תקופת נתק ארוכה, רק כדי להבין שממנו לא תצמח לו ישועה. את הפגישה זימן נתניהו והיא התקיימה בארבע עיניים, אך הסתיימה בלא כלום. ליברמן לא זרק לו חבל הצלה, ולעת עתה נותר עדיין בתפקיד התליין שלו. אם צריך עוד הוכחה לכישלון הפגישה, אפשר היה למצוא אותה בניסיונותיו הכמעט נואשים של נתניהו ללכוד את מבטו של ליברמן בעת שנאם ודיבר על המצב הביטחוני הרגיש המחייב לטענתו אחדות, אך ליברמן במופגן כמעט נמנע מלהביט בו.

נתניהו לא היה איש בשורות לחברי סיעתו. שבוע אחרי שקיבל מנשיא המדינה את המנדט להרכבת ממשלה, הוא נותר באותו המצב: עם בלוק של 55 חברי כנסת מהליכוד, מהסיעות החרדיות ומסיעת ימינה, אך בלי אופק ובלי תקווה. למעשה מצבו אף הורע. כחול לבן מבוצרת ומחוזקת בעמדתה שלא לשבת איתו בממשלה בשל תיקיו הפליליים, שהשימוע בעניינם החל השבוע, ולא מראה סימנים של שבירה.

כדמי רצינות, הודיע מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, כי הוא מוותר על הרוטציה עם יו"ר הסיעה בני גנץ על ראשות הממשלה, כדי לקדם את הקמתה של ממשלת אחדות. לפיד עשה זאת לאחר שבמשך ימים נתניהו האשים אותו כי הוא זה שמטרפד הקמת ממשלת אחדות, כיוון שבתרחיש כזה יאלץ לוותר על הרוטציה. אף שבפועל אין לוויתור הזה משמעות פרקטית – גם אם הייתה קמה ממשלת אחדות על בסיס רוטציה בתפקיד ראש הממשלה, היא לא הייתה כוללת את לפיד אלא רק את גנץ ומועמד הליכוד – הרי שהמהלך הזה הוכיח שבכחול לבן, למרות חילוקי הדעות והמתחים בקוקפיט, נותנים פייט לתמרונים הפוליטיים של נתניהו.

החדשות הרעות מבחינת נתניהו היכו בו במהלך כל היום. כשרמז על כוונה לקיים פריימריז בזק על ראשות הליכוד, כדי להוכיח לכחול לבן שאין סיכוי ל"מרד בליכוד", הוא נתקל בתגובה לא צפויה מצד ח"כ גדעון סער, שצייץ בטוויטר: "אני מוכן". נראה שנתניהו לא העריך שסער יעז לקפוץ למים ויעמוד מולו בשעה שהליכוד דווקא מאוחד סביבו. נתניהו המופתע, שרצה להוכיח שליטה בלתי מעורערת בליכוד, השיג את התוצאה ההפוכה: הוא הפגין חולשה וחוסר ביטחון ופתח חזית פנימית מיותרת מבחינתו. במהלך היום הבין נתניהו את טעותו ונסוג בו מהרעיון, אך השד כבר יצא מהבקבוק. אי אפשר יהיה עוד לבלום את הדיבור על פריימריז במפלגה.

אם לא די בכל אלה ליום אחד, בין לבין קיבל נתניהו עדכונים מעורכי דינו, שבילו זה היום השני במשרד המשפטים בהליך השימוע לקראת החלטת היועץ המשפטי לממשלה האם להגיש נגדו כתבי אישום, ואם כן באלו סעיפים.

מצבו הפוליטי והמשפטי המעורער של נתניהו, וחוסר היכולת להרכיב ממשלה בלעדיו (בשלב הזה לפחות), מרחפים מעל המערכת הפוליטית ומעל הכנסת ה-22, שהושבעה תחת עננה כבדה של חוסר ודאות בנוגע לעתידה. שבועיים וחצי אחרי הבחירות, שהסתיימו ללא הכרעה ברורה, התרחיש הסביר ביותר כרגע הוא זה של בחירות נוספות – שלישיות בתוך פחות משנה. כך יוצא שחברי הכנסת, שהגיעו לטקס ההשבעה לבושים בחגיגיות ומלווים בבני משפחה, לא יוכלו בינתיים לבצע את שליחותם. כל עוד לא מוקמת ממשלה חדשה הכנסת משותקת, רוב ועדותיה אינן פעילות ולא מתקיימת בה חקיקה.

תוגת הכנסת ה-22 ביום השבעתה בלטה בכל טקס ונאום. השטיח האדום שנפרס לכבוד המעמד, שהוא תמיד עולץ ומקפל בתוכו הבטחות להתחלות חדשות, נראה כמו קדימון למערכת הבחירות הבאה. כולם דיברו על אחדות ופיוס, אבל החרמות וההתניות נותרו בעינן: כחול לבן, למשל, פוסלים ישיבה עם נתניהו כחשוד בפלילים, וליברמן פוסל ישיבה עם החרדים ועם מפלגות הקצה בימין ובשמאל.

אם לא די בכך, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת החרימו את טקס ההשבעה במחאה על אזלת ידה של המשטרה בטיפול בפשיעה ובאלימות במגזר הערבי. במקום זאת הם הלכו להפגין במג'ד אל כרום. ההתחלה החדשה שנשבה מכיוון הח"כים הערבים אחרי הבחירות, כשהמליצו על בני גנץ לראשות הממשלה בצעד היסטורי ששם קץ לתקופה הבדלנית, נעלמה כלא הייתה.

כל הסימנים מראים שהמערכת הפוליטית בישראל נכנסת לתקופת מעבר. מדובר בחוסר יציבות שקשה כרגע לאמוד את אורכו ועוצמתו. נדמה כי נתניהו, ששלט ללא עוררין במשך עשור ולמעשה היה השחקן הפוליטי היחיד שקבע את כללי המשחק – ולא רק בליכוד, מצוי כעת בדמדומי שלטונו כפי שהכרנו אותו. גם אם יצליח לשרוד, הוא יהיה פגיע ומוחלש ויצטרך להיאבק על מקומו בליכוד בפריימריז, שכנראה יתקיימו בתוך שנה.

עידן נתניהו, על כל פגמיו, היה עשור של יציבות פוליטית ושלטונית, כזה שלא ייצר חלופות מנהיגותיות טבעיות. רק בחודשים האחרונים הן הולכות ונבנות. כחול לבן בראשות גנץ היא האלטרנטיבה המרכזית, אבל גם היא סובלת מחולשות שיכולות להתפרץ בכל רגע. לכאורה מצבו של גנץ טוב יותר מנתניהו, אבל גם לו אין ממשלה ביד.

"זו עת חירום לביטחון ישראל ולדמוקרטיה הישראלית. תוצאות הבחירות הן כרטיס אדום שהוציאו אזרחי ישראל לנבחרים", ניסה הנשיא ראובן ריבלין להפיח רוח חיים ביוזמתו לממשלת אחדות שהתנפצה אל קרקע המציאות. נראה שאין שכרגע קונים לסחורה הזאת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020