האם טל גלבוע הצליחה לנתק את הזיקה בין טבעונים לשמאל?

טל גלבוע, האקטיביסטית הטבעונית המפורסמת בישראל, אומרת שרק נתניהו "סופר" בעלי חיים ולכן היא הצטרפה לליכוד ומושכת טבעונים רבים להצביע למפלגה. מנגד, יש מי שטוען שגלבוע משרתת את האינטרסים של המפלגה ולא של בעלי החיים.

al-monitor .

ספט 15, 2019

אחד ממאגרי הבוחרים המשמעותיים שעלו על הרדאר של המפלגות בישראל בעת האחרונה הם הטבעונים והצמחונים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בקרב גילאי 64-18 בישראל, כ-5% הם טבעונים ו-5% צמחונים. מדובר על כחצי מיליון ישראלים, השווים כ-15 מנדטים, שיש להם מודעות גבוהה לצערם של בעלי החיים. עתונים ומגזינים רבים כבר הכתירו את ישראל כאלופת הטבעונות, לאור שפע המסעדות הצמחוניות והטבעוניות שהיא מציעה.

בסבבי הבחירות של 2019, נראה כי מפלגה אחת הצליחה להשתלט על השיח הטבעוני בישראל, באמצעות דוברת קולנית במיוחד, האקטיביסטית טל גלבוע. לפני שלושה חודשים, ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את גלבוע ליועצתו לקידום זכויות ורווחת בעלי חיים. מי שאחראי למינוי הייחודי הזה הוא יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, טבעוני בעצמו, שהתיידד עם גלבוע.

גלבוע, שנשקל אף לשריין אותה ברשימת הליכוד לכנסת, מגויסת באופן טוטאלי לקמפיין המפלגה. היא משתתפת נלהבת בפעילותה הפוליטית ומגייסת בחריצות תומכים לליכוד. ביום חמישי האחרון (12 בספטמבר) היא הובילה בגני התערוכה בתל אביב את השקת "מטה הליכוד למען בעלי חיים", ובשבועות האחרונים המפלגה אף פרסמה סרטון שבו טבעונים מצהירים כי בעקבות מינויה של גלבוע יצביעו לליכוד.

"הליכוד הוא הבית של הטבעונים בישראל", אומרת גלבוע בשיחה עם אל-מוניטור. "אין עוד מפלגה שעשתה ככה למען בעלי החיים. צריך להקשיב לכל ראשי המפלגות. אף אחד מהם, חוץ מנתניהו, לא סופר בעלי חיים. עצם העובדה שראש הממשלה נתניהו. שדואג לכל כך הרבה עניינים ועסוק עד מעל לראש, נותן מקום גם לבעלי חיים - כל הכבוד לו על כך!". לדברי גלבוע, קרבתה לראש הממשלה מאפשרת לה לפעול לטובת בעלי החיים ולקדם מהלכים שלא נעשו בישראל שנים. "כיועצת ראש הממשלה, יש לי גישה ישירה למרבית השרים. לא 'תשלחי פקס', ולא 'תקבעי פגישה מול המזכירה'. אני פשוט מסתמסת איתם ישירות, ומקדמת מהלכים ענקיים בשטח. מבחינתי, גישה כזו למוקדי הכוח זה לא דבר מובן מאליו".

מי שפחות מתלהבת מהעשייה של גלבוע היא קסם קאופמן, עוזרת וטרינר וטבעונית מחולון. "כל האסונות של בעלי החיים קרו במשמרת של הליכוד", היא תוקפת בשיחה עם אל מוניטור. "כל המפלגות לצערי לא מסייעות למען בעלי חיים, אבל הליכוד צועד בראש. הליכוד היא מפלגה שגרועה לכולם ובעיקר לחלשים, ובעלי חיים הם החלשים בחברה. גלבוע נועדה לשרת את האינטרסים של הליכוד".

ההצטרפות של גלבוע לליכוד, עוררה תהיות בקרב כותבים מהשמאל, שטוענים כי הצטרפות לליכוד סותרת את הגישה האנטי-הומאנית (לטענתם) של הליכוד בפרט והימין בכלל. "עד שהיא הצטרפה לליכוד, הרגשתי שאני ממש אוהבת אותה כאדם. אבל ההצטרפות שלה לליכוד אומרת משהו על האופי שלה ועל השקפות העולם שלה", אומרת קאופמן. "היא עשתה המון למען בעלי חיים. אבל להצטרף למפלגה כזאת? אחסוך במילים".

גלבוע מתקוממת על הטענות הללו. "הליכוד לא פחות הומאני מהשמאל הישראלי. מי שהמציאו ומיסדו את ההתעללות בבעלי חיים הם הקיבוצים בישראל, עם הלולים והרפתות שהכניסו להם מיליונים", היא מאשימה. "נמאס לי מזה שממשטרים את השיח וקובעים לי איך לחשוב. אני ימנית וטבעונית, ואני יותר מוסרית משמאלנים שאוכלים בעלי חיים. הניסיון להוציא חלק מהעם מחוץ לגבולות הלגיטימיות הוא נלוז בעיניי. האנשים הללו פוגעים במאבק הטבעוני והופכים אותו למאבק למיוחסים".

גלבוע מעריכה שהתמיכה שלה בליכוד מקרבת את הטבעונים למפלגה. "להערכתי אני מביאה לליכוד לפחות מנדט או שניים. אם היה עוד קצת זמן לקמפיין, הייתי מביאה יותר. יש סחף אדיר לכיוון הליכוד, כל הזמן פונים אלי טבעונים ואומרים לי שהם יצביעו לליכוד בעקבותיי".

איתן נרקיס טבעוני ובעל בית דפוס מהדרום, לא הצביע כבר כמעט 20 שנה, ולפני כן הצביע לשמאל. בעקבות ההצטרפות של גלבוע לליכוד, הוא החליט בבחירות הקרובות להצביע למפלגה. "אני איבדתי אמון במערכת", הוא אומר לאל-מוניטור. "אבל טל גלבוע גרמה לי שאצביע מח"ל לראשונה בחיי. אני מאמין לה, אני רואה מה שהיא עושה, ואם ההצבעה הקטנה שלי תעזור עוד קצת לבעלי החיים, מבחינתי זה מספיק". נרקיס לא מוטרד מטענות שנתניהו משתמש באופן ציני בגלבוע כדי למשוך קולות טבעוניים. "זה לא משנה לי. משנה לי שלא ינצלו עוד בעלי חיים, וטל גלבוע עושה עבודה מדהימה במסגרת הליכוד", הוא אומר.

קאופמן מודה שיש מגמה מסוימת של הצבעה טבעונית לליכוד בעקבות גלבוע. "אני יודעת שיש כאלו שכן יצביעו. בבחירות באפריל, הרבה טבעונים פרסמו בסטטוסים שלהם איך הם שמים פתק מח"ל בקלפי. אבל אני לא אצביע בחיים לליכוד".

"אין לי נתונים מבוססים ואני לא מתיימר לדעת מה טבעונים מצביעים, אבל תחושת הבטן שלי אומרת שרק חלק קטן מהטבעונים יחליטו למי להצביע על בסיס פרמטר אחד בלבד - זכויות בעלי חיים, במקרה הזה", אומר לאל-מוניטור העיתונאי אביב לביא שמסקר נושאי סביבה וטבעוני בעצמו. "אני מניח שמרבית המצביעים משקללים עוד כמה פרמטרים, ולכן אם תהיה תנועה, זה יהיה בתוך הגושים. כלומר, ייתכן שבגלל טל גלבוע טבעוני שמתלבט בין ימינה לליכוד יחליט לתמוך בליכוד. אני מתקשה לראות תומך מרצ או כחול לבן שיעבור לליכוד בגלל טל גלבוע. צריך לזכור שלכחול לבן יש את מיקי חיימוביץ ושבמחנה הדמוקרטי יש שורה ארוכה של מועמדים טבעוניים עם רקורד מוכח של פעילות בתחום".

השיח הפוליטי בישראל (ובעולם) מתאפיין בשנים האחרונות בשיח של זהויות. נראה כי בדבר אחד גלבוע הצליחה. לראשונה, טבעונות לא נתפסת בהכרח חלק מסל ערכים של מצביעים המשייכים את עצמם לשמאל. היא ניתקה את "בעלות" השמאל על הערך הזה והאג'נדה הזו. מבחינת גלבוע, והיא אומרת זאת בגלוי, זהו אחד ההישגים הגדולים בעשייה שלה למען בעלי חיים בשנים האחרונות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020