ישראל פולס

חוק המצלמות – ניסיון לגנוב את הבחירות מהאזרחים הערבים

p
המחבר
בקצרה
במטרה להשיג לפחות מנדט אחד יותר מכחול לבן, נתניהו לא בוחל באמצעים ושוב מסית נגד האזרחים הערבים. פסטיבל המצלמות והזיופים נועד להשיג את המנדט הזה, שלדעת נתניהו הוא בר השגה אם הערבים יפחדו להצביע ויישארו בבית.

בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון [8 בספטמבר] יובא לאישור השרים "חוק המצלמות" שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו כנגד דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. מאז שהחלה מערכת הבחירות הנוכחית מנהל נתניהו באובססיביות קמפיין להצבת מצלמות בקלפיות במגזר הערבי כדי להטיל אימה על המצביעים הערבים ולהניא אותם מלמשש את זכותם הדמוקרטית.

כבר בבחירות באפריל יזם נתניהו את מה שהוא הגדיר "מבצע טוהר מידות" שבמסגרתו התקין הליכוד 1,200 מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי. עלות הפרויקט הייתה כמיליון וחצי שקלים וביצועו הוטל על משרד יחסי הציבור "קייזלר ענבר". למחרת הבחירות, שבהן אחוז ההצבעה במגזר הערבי ירד מתחת ל-50%, ועוד לפני שהעלה על דעתו שלא יצליח להקים ממשלה, נתניהו ורעייתו שרה הצטלמו  עם מנהלי המשרד כשחיוך רחב על פניהם. "אחרי תקופת הכנה ארוכה, מערך לוגיסטי מדהים ושותפות עמוקה וצמודה עם טובי האנשים בליכוד, הרמנו מבצע שהייתה לו תרומה מכרעת לאחד ההישגים החשובים ביותר של מחנה הימין: 'טוהר המידות' במגזר הערבי. בזכות זה שהוצבו משקיפים מטעמנו בכל קלפי, אחוז ההצבעה ירד מ-50%, הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות", התהדרו אנשי קייזלר ענבר בהישגם – הורדת אחוז ההצבעה.

המצלמות הנסתרות בקלפיות אכן הפחידו מצביעים ערבים. את הסיבות המדויקות קשה לדעת, אבל ח"כ עיסאווי פריג' (המחנה הדמוקרטי) אמר בשיחה עם אל-מוניטור כי למצביעים הערבים יש ממילא חוסר אמון בהליך הדמוקרטי, וכשנפוצה השמועה ביום הבחירות על מצלמות נסתרות בקלפיות ועל אנשי ימין המתעדים אותם ברגע אישי פרטי, הם פשוט נשארו בבית.

חמישה חודשים חלפו מאז, ובעוד כעשרה ימים ישראל שוב תלך לבחור. כשהבין נתניהו שהפעם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר אוסר על הצבת מצלמות הקלפיות בהעדר חקיקה מתאימה, הוא החליט לחוקק חוק שיאפשר את המהלך.

כדי להסביר את החקיקה הדחופה והנמהרת וכמנהגו, הפיץ נתניהו פייק ניוז וטען כי בבחירות באפריל היו במגזר הערבי זיופים רבים שבזכותם הצליחה רשימת רע"ם-בל"ד לעבור את אחוז החסימה. על פי נתניהו זה מנע ממנו להרכיב ממשלה. "גונבים לנו את הבחירות", האשים הליכוד. בציוץ בטוויטר שהעלה הליכוד ונתניהו שיתף, נכתב: "בל״ד לא הייתה עוברת את אחוז החסימה וגוש הימין בהנהגת ראש הממשלה נתניהו היה עומד על 61 מנדטים. הדבר היה מונע ממדינת ישראל בחירות מיותרות".

למצייצי הליכוד ולנתניהו עצמו לא שינתה העובדה שהוא זה שיזם את הבחירות ה"מיותרות" לשיטתם, כי חשש שנשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל את הרכבת הממשלה על מועמד אחר, ממפלגתו או ממפלגה יריבה. עכשיו מתלוננים בליכוד על בחירות שנגנבו בגלל בל"ד וזיופיה.

תחקיר מקיף שערך עיתון הארץ [15 באוגוסט] על בחירות אפריל גילה אי סדרים בוועדת הבחירות, רישומים מוטעים וזיופים – לא רק ביישובים ערביים אלא גם במגזר החרדי ובהתנחלויות. את נתניהו כל זה לא מעניין. השיטה שלו, שמבחינתו הוכיחה את עצמה בעבר (בחירות 2015, סרטון "הערבים נוהרים"), היא להפחיד מפני הערבים. עכשיו, לצורך קידום חוק המצלמות, הוא משתמש במפלגת בל"ד כדי למקד את האיום ולתת לו פנים ושמות.

באמצעות מפלגה השואפת שישראל תהיה מדינת כל אזרחיה, קל מבחינת נתניהו להסית נגד הערבים. בל"ד הוקמה על ידי חבר הכנסת לשעבר ד"ר עזמי בשארה, שנמלט מהארץ לאחר שנחשד בריגול לחיזבאללה [2007]. חברי הכנסת לשעבר מטעמה חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובאסל גטאס (שהורשע בהברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים ונכלא) נתפסים בעיני רוב הציבור היהודי כמי שחותרים נגד צביונה הלאומי וביטחונה של מדינת ישראל. עצם העלאת השם בל"ד מעוררת רגשות שליליים עזים בקרב אנשי הימין. אמרת בל"ד – מחצית ממלאכת ההסתה כבר נעשתה. שכך, הצירוף ערבים, בל"ד ו"גניבת הבחירות" מספיקים לנתניהו כדי לשכנע את תומכיו שחוק המצלמות הכרחי להגנה על הדמוקרטיה, אפילו תוך כדי רמיסה בוטה של רשויות החוק ושומרי הסף – יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, המתנגדים לקידום החוק ערב הבחירות.

השבוע, לפני שהמריא ללונדון לפגישה עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון [5 בספטמבר] וגם לאחריה, חזר נתניהו שוב ושוב על המסר שלו: "לא נרשה שיגנבו את הבחירות...בישראל יש מצלמות בכל מקום, יש מצלמות כאן, יש מצלמות בסופרמרקט, בקופת חולים. אין מקום שאין מצלמות". לעובדה שגם היועץ המשפטי לממשלה מתנגד להצבת מצלמות בקלפיות הוא הגיב בביטול: "אין לזה הסבר".

בראיון רדיו הזהיר השופט מלצר, כי אם יאושר חוק המצלמות בחקיקת בזק תהיה אנדרלמוסיה בקלפיות והליך הבחירות ייפגע. את נתניהו הכאוס הזה לא מעניין. לנגד עיניו מטרה אחת בלבד – להשיג לפחות מנדט אחד יותר מכחול לבן ולהגיע לנשיא ריבלין כיו"ר המפלגה הגדולה ביותר. הפסטיבל הזה של מצלמות, זיופים, גניבת בחירות ובל"ד נועד כל כולו להשיג את המנדט הזה, שלדעת נתניהו יהיה בר השגה אם הערבים יפחדו להצביע ויישארו בבית.

אם הממשלה תאשר ביום ראשון את חוק המצלמות ולאחריה תאשר אותו הכנסת בשלוש קריאות, צפויה לנתניהו משוכת בג"ץ. הרשימה המשותפת ומפלגות נוספות מתכוונות לעתור נגד החוק, אם וכאשר יאושר. ככל שבג"ץ יפסול את החוק, נתניהו יוכל להצביע על אויב נוסף המונע ממנו כביכול לנצח את הבחירות – בית המשפט העליון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept