פרוייקט המצלמות הנסתרות מוכיח: נתניהו איננו ראש הממשלה של כולם

למחרת הבחירות חשף משרד יחסי הציבור שעבד עבור הליכוד את "התכנית הסודית" של הקמפיין – הפחדת והרתעת המצביעים הערבים כך שלא יגיעו לקלפיות. ההסתה כלפי ערביי ישראל מצד ראש הממשלה משפיעה ומחלחלת.

al-monitor .

אפר 12, 2019

בבחירות 2015 הפחיד בנימין נתניהו את תומכיו באומרו "הערבים נעים בכמויות לקלפיות" ו"שלטון הימין נמצא בסכנה", כדי להניע אותם להגיע לקלפי ולהצביע. בבחירות 2019 ניסו נתניהו והליכוד להפחיד את הבוחרים הערבים באמצעות תכנית פלילית לכאורה, של שתילת 1,300 מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי, כדי להרתיע אותם מלממש את זכותם האזרחית הבסיסית – להצביע.

למחרת הבחירות [10 באפריל] חשף משרד יחסי הציבור שעבד עבור הליכוד את "התכנית הסודית" של הקמפיין והתגאה כי זו נערכה "בליווי צמוד של ראש הממשלה והשר יריב לוין".

בפוסט שחצני תיארו מנהלי המשרד: "אל תגלו לאף אחד. זה היינו אנחנו. ראיתם את הכתבות בתקשורת שהבעירו את השטח ביום הבחירות? אלו שסיפרו על מצלמות שהושתלו בקלפיות במגזר הערבי ומנעו אלפי זיופים? אז כן, אנחנו 'אשמים' במהלך הזה. אחרי תקופת הכנה ארוכה, מערך לוגיסטי מדהים ושותפות עמוקה וצמודה עם טובי האנשים בליכוד, הרמנו מבצע שהייתה לו תרומה מכרעת לאחד ההישגים החשובים ביותר של מחנה הימין...בזכות זה שהוצבו משקיפים מטעמנו בכל קלפי, אחוז ההצבעה ירד מ-50%, הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות...זה המקום להגיד תודה ענקית ל-1,350 אנשי השטח, פעילים מכל הגילאים והגוונים, מאילת בדרום ועד חיספין בצפון, שנכחו בקלפיות בכל רחבי הארץ, מהכפרים הקטנים ביותר ועד הערים הערביות הגדולות".

כלומר, ברור כי המטרה הייתה להפחיד את המצביעים הערבים כך שלא יגיעו לקלפיות ושלא יסכנו בהצבעתם את המשך שלטון נתניהו. היחצנים הרברבנים אף צירפו צילום עדכני שלהם עם נתניהו ורעייתו שרה.

עו"ד רסלאן מחאג'נה, פעיל של מפלגת חד"ש ותושב אום אל פאחם, סיפר לאל-מוניטור כי בשעות הבוקר של יום הבחירות הגיעו לעיר צעירים חובשי כיפה, כולם תושבי ההתנחלויות לטענתו, מצוידים באישורים מתאימים לשמש משקיפים בקלפי. "הם התקבלו בברכה ותפסו מקום לצד חברי ועדת הקלפי המקומית", הוא מספר, "אבל ראינו שהתנהגותם מוזרה. בכל כמה זמן הם קמו מכיסאם אל מאחורי הפרגוד. בסוף גילינו שהם מצוידים במצלמות נסתרות. הזעקנו את המשטרה כי מדובר במעשה לא חוקי".

לאחר שנחשפו המצלמות הנסתרות בקלפיות הערביות, ראש הממשלה נתניהו אפילו לא ניסה להכחיש. "צריכות להיות מצלמות בכל מקום כדי להבטיח הצבעה כשרה", הוא אמר לתקשורת כשהגיע לקלפי להצביע.

בעקבות חשיפת המצלמות ותלונות בנושא, פרסם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט העליון חנן מלצר, החלטה מיוחדת: "המצלמות לא יצלמו...אלא במקרה של חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין".

כפי שהודו במשרד יחסי הציבור, לצורך המבצע הסודי והלא חוקי לכאורה גויסו 1,350 אנשי שטח, רבים מהם בני הציונות הדתית, שככל הנראה כף רגלם לא דרכה מעולם קודם לכך ביישוב ערבי.

אחד מהם שלח הודעת ווטסאפ מאוד לא צפויה לחבריו המודאגים (שהתגלגלה לפייסבוק), וכך כתב: "גם אני שובצתי לעבודה בקלפיות באום אל פאחם. גם אני מתתי מפחד מכניסה לעיר הטרור הזאת ומשהייה של יום שלם בחברת תושביה...ציפיתי למצוא אנשים אלימים, שקרנים, תומכי טרטר וזייפנים. שמח לבשר שהתאכזבתי...אחרי מפגש אנושי פנים אל פנים, ללא מסכות, סטיגמות ודיעות קדומות, גיליתי בני אדם נפלאים. אנשים ישרים, מפרגנים ונדיבים. אנשים שמאמינים בקדושת כל נברא ובאיסור לפגוע בכל אדם באשר הוא....עוד סטיגמה שלתוכה נולדתי ואיתה גדלתי נשברה. מי היה מאמין אבל יש לי חברים ערבים!"

עו"ד מחאג'נה מספר על החוויה מהצד שלו: "אחרי שהזעקנו את המשטרה, הם נלקחו לחקירה בתחנה המקומית. בסביבות השעה שלוש אחה"צ הם חזרו בליווי משטרתי ונתנו להם להיכנס. ואז הם גילו שאנחנו בני אדם. התחלנו לדבר ונתנו להם לשתות ולאכול מהאוכל שלנו".

ועוד הוא אומר: "אנשים אצלנו נפגעו עד עומק נשמתם מהצורך לצלם אותם כדי למנוע זיופים. (בליכוד) רצו להפחיד את המצביעים, אבל אני לא בטוח שזה מה שגרם למצביעים להדיר את רגליהם מהקלפיות. הסיבות הן רבות, ובין השאר היה קמפיין גדול של התנועה האסלאמית ואנשי הכפר להחרים את הבחירות. אבל מה שחשוב כאן ששוב נתניהו רוצה להפחיד את האנשים מפנינו וזורע שנאה ובהלה".

פרוייקט המצלמות הנסתרות מלמד יותר מכל על שיטותיו של נתניהו, זה שבסוף יום הבחירות לאחר שנודע על ניצחונו הצהיר כי הוא רוצה להיות ראש הממשלה של כולם. בתוך כך חברות הכנסת עאידה תומא סלימאן (חד"ש-תע"ל) ומיכל רוזין (מרצ) וארגון עדאללה פנו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את הפרשה. תומא סלימאן טענה כי ראש הממשלה הכתים ציבור שלם, המהווה חמישית מאזרחי המדינה, וסימן אותם כזייפנים וכעוברים על החוק – "דבר שלעצמו מהווה הסתה ברורה נגד האזרחים הערבים".

ישנם פעילים במפלגות הערביות שדורשים כעת לקיים הצבעה חוזרת בכל המגזר הערבי, בטענה כי אמצעי ההפחדה – המצלמות – גזל מהם קולות. מנגד, לטענת פעילים אחרים, המזימה נחשפה בראשיתה ולכן ספק אם היה לדיווח השפעה על שיעור ההשתתפות.

דבר אחד ברור: דבריו הכנים של הפעיל הפוליטי מוכיחים עד כמה ההסתה כלפי ערביי ישראל מצד ראש הממשלה היא משפיעה ומחלחלת, אף שאינה נעשית בסודיות או במסווה. "עכשיו אתם יכולים לראות בדיוק מה שאנחנו עוברים יום יום, ואילו שנים מצפות לנו", מסכם עו"ד מחאג'נה בעצב ובדאגה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020