ישראל פולס

הישראלים אמרו לנתניהו – עד כאן

p
המחבר
בקצרה
הציבור הישראלי סימן קו אדום ברור מול ראש הממשלה, שלא בחל בשום תעלול פוליטי, הסתה או בעיטה בכל החוקים והמוסכמות כדי להגיע לממשלת חסינות. עכשיו הוא תלוי בליברמן ובנשיא ריבלין כדי להישאר בתפקידו.

הבחירות בישראל הסתיימו בתיקו שכולו מפלה לבנימין נתניהו. שבועיים לפני השימוע הדרמטי שצפוי לו אצל היועץ המשפטי לממשלה [3-2 באוקטובר], אפשר כבר לקבוע בבירור שראש הממשלה לא יוכל להרכיב לעצמו קואליציית חסינות. מערכת המשפט הישראלית ניצלה מפירוק. בית המשפט העליון ניצל מהכחדה. גם התקשורת יכולה לנשום לרווחה מסוימת. לנתניהו חסרים חמישה מנדטים כדי להגיע לסף ה-61 הנדרש כדי להשלים את פירוק הדמוקרטיה בישראל וזה, כנראה, כבר לא יקרה.

הטלנובלה הישראלית עולה על כל דמיון. אביגדור ליברמן, שהחליד בשנים האחרונות בירכתי מגרש הגרוטאות הפוליטיות, המציא את עצמו מחדש בתמרון מרהיב והפך לממליך המלכים וקוטל הדרקונים הבלעדי. אם לא תתחולל הפתעה מרעישה, ליברמן הוא זה שימיט על נתניהו את סופו הפוליטי. מי שהיה עוזרו הנאמן של נתניהו בסוף שנות השמונים הפך לתליין שלו. חשבון הדמים בין שני אלה הולך שנים ארוכות אחורה. ליברמן מאשים את נתניהו בתפירת התיק נגד ישראל ביתנו ערב בחירות 2015, מהלך שסיכל את תכניתו הגדולה של ליברמן להפוך לראש ממשלה בישראל. אחר כך הפך נתניהו את ליברמן לדחליל בשבתו כשר הביטחון שלו, ובלם את כל יוזמותיו. במהלך הקמפיין הנוכחי, הלך נתניהו על הראש של ליברמן בכל הכוח. הליכוד השקיע מאמצים ואמצעים אדירים ברחוב הרוסי וניסה לבעוט את ליברמן מהסלון של עצמו. המשימה הזו נכשלה. עכשיו תורו של ליברמן לבעוט.

המפה הפוליטית נמצאת בתיקו מוחלט. נתניהו איבד (אחרי ספירת 92% מהקולות) 9 מנדטים (אחרי האיחוד עם כחלון וצירוף פייגלין הליכוד היה שווה 41 מנדטים לפחות). כחול לבן איבדה שלושה מנדטים. לאף אחד מהצדדים אין אפשרות להקים ממשלה הומוגנית עם שותפיו הטבעיים. המהלך המתבקש הוא ממשלת אחדות, כפי שמנסה להכתיב ליברמן. הבעיה: כחול לבן הצהירו שלא יישבו עם נתניהו תחת כתבי אישום. הפתרון האפשרי הוא רוטציה. כחול לבן תדרוש להיות ראשונה ברוטציה. כלומר, בני גנץ ראש ממשלה שנתיים, אחריו נתניהו. הבעיה היא שאין שום סיכוי שנתניהו יסכים למצב כזה כי פירוש הדבר חיסולו הפוליטי. החוק בישראל מאפשר רק לראש ממשלה לכהן במהלך משפט פלילי. שר חייב להתפטר ברגע בו יוגש נגדו כתב אישום. לפיכך, אם נתניהו לא יהיה ראשון ברוטציה, הוא ייאלץ להתפטר מתפקיד שר בממשלה עם הגשת כתב האישום נגדו (שיוגש, אם יוגש, בתוך כחודשיים-שלושה). במילים אחרות, נתניהו גמר.

הקסמים של נתניהו אזלו השבוע. הציבור הישראלי אמר לו "עד כאן" וסימן קו אדום ברור מול ראש הממשלה, שלא בחל בשום תעלול פוליטי, הסתה או בעיטה בכל החוקים והמוסכמות כדי להגיע לרף 61 המנדטים. בימים האחרונים, לראשונה מאז הפך לראש ממשלה, התגלו אצל נתניהו גם סימנים מדאיגים להפקרות ביטחונית. ההכרזה על כוונתו לספח את בקעת הירדן התקיימה ללא דיון או התייעצות כלשהי עם מערכת הביטחון או הקבינט. באותו יום, בשבוע שעבר, כמעט גרר נתניהו את ישראל למלחמה מאחורי גבה של מערכת הביטחון וללא אישור אמיתי מהקבינט. האמון בין ראש הממשלה ושר הביטחון לצה"ל ומערכת הביטחון הגיע לשפל המדרגה. ניכר היה שהבלמים המשוכללים של נתניהו נשרפו תוך כדי דהירה אל התהום. הוא איבד איזונים. ביום הבחירות הוא עבר כמה פעמים בבוטות על החוק כשהתראיין בתחנות רדיו המזוהות עם הימין, למרות הוראה מפורשת שאסור לו. נתניהו התנהג כטובע שנאחז בכל קש מזדמן, בדרך למצולות. אלא שאפילו הקש התנער ממנו. השפנים שלו אזלו.

שני אנשים אוחזים במפתח לחילוצה של ישראל מהכאוס הפוליטי בו היא נמצאת כבר תשעה חודשים. הראשון הוא ליברמן. ביום רביעי בבוקר [18 בספטמבר] הוא הבהיר פעם נוספת שלא יצטרף לממשלת ימין חרדים צרה או לממשלה צרה כלשהי. בחושיו המחודדים הבין ליברמן שגנץ כבר מגשש את דרכו בין המפלגות החרדיות, במאמץ לבנות לעצמו אופציה לממשלה צרה שתאלץ את הליכוד להצטרף לאחדות כסיעה מוחלשת. אם אכן גנץ יבצע מהלך כזה, הוא עלול לאבד את ליברמן. זהו שדה מוקשים מסוכן מאין כמותו שעלול לדחוף את ליברמן בחזרה ימינה.

איש המפתח השני הוא נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. נתניהו נמצא עכשיו בידיים של ריבלין, וזה המקום האחרון שבו הוא רוצה להימצא. גם בין שני אלה רובצת איבת עולם ושטנה אינסופית. נתניהו עשה הכל כדי למנוע מריבלין את הנשיאות. האם יעשה עכשיו ריבלין הכל כדי למנוע מנתניהו להישאר ראש ממשלה? לא ברור. מה שברור, זה שריבלין יעשה הכל כדי למנוע מנתניהו לפרק את הדמוקרטיה הישראלית. ריבלין ידחוף אף הוא לאחדות ויצטרך להמציא משהו מיוחד כדי לרבע את המעגל הבלתי אפשרי שנוצר סביב השותפים הפוטנציאליים: היזקקותו הנואשת של נתניהו להישאר ראש ממשלה מול הסרבנות המוחלטת של כחול לבן לשבת בממשלה עם ראש ממשלה שמתנהל נגדו משפט פלילי.

לפרק הזה מצטרף גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיצטרך להחליט באוקטובר האם כתבי האישום יוגשו, ידוללו או ייגנזו. מנדלבליט הוא אחד הנושמים לרווחה הבולטים של בוקר יום רביעי השבוע. גם הוא היה אחד מבכירי המבוקשים של נתניהו, גם עליו הייתה מונחת כוונת הלייזר של ראש הממשלה, גם הוא נולד מחדש למחרת הבחירות, אם כי האתגר הגדול עוד לפניו

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept