ישראל פולס

הלגיטימציה לעוצמה יהודית מכתימה את מדינת היהודים

p
המחבר
בקצרה
שמה הטוב של מדינת ישראל זוהם בחיזוריהם של בנימין נתניהו ואיילת שקד אחרי תלמידו של הרב כהנא, שב-17 בספטמבר יקבל הזדמנות נוספת להיבחר לכנסת. כל מנדט שיקבל יהיה מתנה לימין הגזעני שונא היהודים בכל פינה בעולם.

ארצות הברית מזועזעת מהרצח של 31 בני אדם חפים מפשע בירי המוני באל פאסו שבטקסס ובדייטון שבאוהיו. 29 מתפללים מוסלמים נרצחו בפורים 1994 בידי ברוך גולדשטיין במסגד בחברון. אבל כאן בישראל, מפלגת מעריציו של הרוצח, עוצמה יהודית, מתמודדת בבחירות לכנסת ה-22. לא זו בלבד, אלא שראש הממשלה וסריסיו עשו לילות כימים כדי להבטיח שמנהיג המפלגה הזו ותלמידו של הרב כהנא, עו"ד איתמר בן גביר, מספר 7 ברשימת איחוד מפלגות הימין בבחירות הקודמות (לכנסת ה-21), יואיל בטובו להצטרף לרשימת הימין המאוחד.

לפי הסקרים האחרונים, אין סכנה שחברי עוצמה יהודית יזהמו את ספסלי בית הנבחרים הישראלי למחרת ה-17 בספטמבר, אך שמה הטוב של מדינת היהודים הדמוקרטית כבר זוהם בחיזוריהם של ראש ממשלת ישראל ומפלגת השלטון אחרי בן גביר. בליכוד לא נרשמה התרגשות מהידיעה שמנהיגת הימין המאוחד ושרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, ניסתה לפתות את בן גביר בתואר סגן יושב ראש הכנסת ולהקצות לחבריו תפקידי סגן שר ויו"ר ועדה בכנסת.

ח"כ דוד ביטן, אחד הקריינים המצטיינים של דפי המסרים מבלפור, הסביר בראיון לרדיו [1 באוגוסט] שהליכוד נמנע מלאמץ את בן גביר לחיקו בגלל שהרשימה נסגרה בפריימריז. עמדותיו המוסריות של האיש, אשר תמונתו של הרוצח גולדשטיין תלויה בסלון ביתו, לא מפריעות לביטן ולשולחו. כך גם האמירה של היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ [מארס 2019] כי "בן גביר התקרב קירבה מסוכנת לקו האסור, שהחוצה אותו מנוע מלהתמודד בבחירות".

ביטן טוען כי "בן גביר של לפני שמונה שנים, אינו בן גביר של היום". האמנם? במארס 2014, כלומר לפני קצת יותר מחמש שנים, עזב העיתונאי חנוך דאום את ביתו של בן גביר לאחר שהאחרון סירב להסיר את תמונתו של גולדשטיין מהקיר. בסרטון של עוצמה יהודית מפברואר 2015 נראה בן גביר הופך דוכנים של פלסטינים בחברון, ואומר לאחד מהם "לך לסוריה, אנחנו בעלי הבית פה". בדצמבר באותה השנה צולם בן גביר ב"חתונת השנאה" בירושלים, שבמהלכה גברים וילדים רקדו בהתלהבות ושרו "אינקמה, נקם אחת משתי עיניי, פלסטין", תוך שהם דוקרים את תמונתו של התינוק עלי דוואבשה שנרצח בהצתת בית הוריו בכפר דומא חודשים ספורים קודם לכן.

המצע העדכני של עוצמה יהודית, מפלגה שנתניהו חרד לגורלה בבחירות הקרובות, ושלאחר הבחירות האחרונות באפריל פתח בפניה את שערי ממשלתו, כולל לדוגמה את הסעיפים הבאים: מלחמה "טוטאלית" באויבי ישראל, ללא משא ומתן, ללא ויתורים וללא פשרות; החלת ריבונות על כל חלקי ארץ ישראל ששוחררו במלחמת ששת הימים [1967]; הקמת רשות לאומית לעידוד הגירה של אויבי ישראל לארצות מוצאם; מניעת אזרוח על רקע של איחוד משפחות.

בן גביר לא השתנה. מי שהשתנה היא החברה הישראלית שמתייחסת לגזענות בשוויון נפש עד קבלה. מי שהשתנה היא התקשורת שתרמה את חלקה ללגיטימציה של הכהניזם ודובריו, על ידי מריחת כמויות נדיבות של חומרי חיטוי על הכתם מכוער של גזענות צמאת דם. לפני פחות מחצי שנה אמר בן גביר ל-Ynet (21 בפברואר) כי לבד מהסגנון השונה ומעבר לעובדה שכהנא היה מנהיג גדול, ההבדל בין עוצמה יהודית למפלגת האם של כהנא הוא שכיום "יש מיקרופונים". תנועת כך, נזכיר, הוכרזה עוד ב-1994 כארגון טרור.

ואכן, הכתבים לא משו ממנו בחודשים האחרונים כמו היה עוד פוליטיקאי מהשורה ולא כהניסט מוצהר. פרשן ערוץ 12 עמית סגל הרחיק לכת כשעשה גזירה שווה בין תליית תמונתו של גולדשטיין בסלון של בן גביר לבין הצבת תמונתו של יאסר ערפאת בלשכתו של ח"כ אחמד טיבי [1 באוגוסט]. מפיקי תכנית הריאליטי "האח הגדול" עתירת הרייטינג חיזרו אחריו ואף הציעו לו חדר נטול נשים כדי שישתתף בתוכנית. "אני חייב להודות שהופתעתי לטובה מאנשי התוכנית", אמר בן גביר והתוודה, "חשבתי על הגעה לאח הגדול כדי להתנחל בלבבות, אך הבחירות טרפו את הקלפים״.

בן גביר טוען "להגנתו", כי "עוצמה יהודית דומה לסיעות אחרות בכנסת", וכי ההבדל ביניהן הוא שמפלגתו "מתכוונת לבצע את הצהרותיה". יש לקוות שהבוחר הישראלי לא ייתן לעוצמה יהודית גישה לעמדות ביצועיות. הדמיון בין בן גביר לשרי ממשלת נתניהו, בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ מאיחוד מפלגות הימין, רב שבעתיים מהמפריד. השבוע התבשרנו שהשניים יכבדו בנוכחותם טקס הענקת פרס לרב יצחק גינזבורג, מחבר החוברת "ברוך הגבר", שבה הכתיר את הרוצח גולדשטיין בתואר "קדוש", שמעשהו "מהווה מופת של עשייה יהודית שורשית וטהורה".

זאת אף זאת, הכתם המוסרי כבר מתפשט אל מעבר לים. בימים אלה סגר את שעריו אחד מארגוני ההסברה הפרו-ישראלים המובילים בארה"ב The Israel Project. בהודעת הפרידה שלו כתב מנכ"ל הארגון ליאור וינטרוב, כי "תמיכה בישראל הייתה מורכבת" לתורמים דמוקרטים, ואילו תומכים רפובליקנים "בחרו לתמוך במיזמים שמבטאים במדויק את תפיסת עולמם בצורה ברורה וחדה", רמז לתרומה ישירה להתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים. "לאמצע לא היו קונים ב-2019", כתב מנהל ארגון ההסברה שהיה, לדבריו, "הקורבן הראשון של הקיטוב במערכת הפרו-ישראלית באמריקה". 

איך מתפללי בית הכנסת בפיטסבורג, שאיבדו 11 מחבריהם בפשע שנאה אנטישמי, יכולים להזדהות עם מדינה שמנהיגיה מעניקים הכשר למעריציו של מי שהרג 29 בני אדם בבית תפילתם? בחירות אפריל כמעט שהביאו לכניסתו של הימין הגזעני שונא הערבים לכנסת ישראל. ב-17 בספטמבר הוא יקבל הזדמנות נוספת. כל מנדט שייפול לידיו יהיה מתנה לימין הגזעני שונא היהודים בכל פינה בעולם.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept