ישראל פולס

מדוע הליכוד לא דורש להציב מצלמות גם בקלפיות בהתנחלויות?

p
המחבר
בקצרה
אם הליכוד אכן מעוניין במצלמות בקלפיות כדי לשמור על טוהר הבחירות, מדוע לא לעשות זאת בכל רחבי המדינה? מדוע רק ביישובים ערביים? שיעור ההצבעה הגבוה בהתנחלויות אמור להדליק נורה אדומה אצל כל מי שקורא השכם והערב לשקיפות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו בוחל באמצעים ויעשה כנראה הכל כדי להתחמק משימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה ולהשיג חסינות שתמנע את העמדתו לדין. באופן הזה הוא ומפלגתו הליכוד שלחו את מדינת ישראל לשנת שבתון בדמות שתי מערכות בחירות צמודות. ובניסיון לממש את המטרה הזו, הפך הליכוד את נושא הצבת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי לסוגיה חמה בדיוני ועדת הבחירות המרכזית.

בליכוד מצהירים כי המטרה היא להגביר את השקיפות ולשמור על טוהר הבחירות, אבל הסיבה האמיתית למהלך זה היא להרתיע מצביעים פוטנציאלים ערבים מלהגיע לקלפיות ולדכא בכך את הצבעתם ((Voter Suppression. כפי שנהגו, למשל, כלפי מצביעים שחורים בארה"ב במאה ה-19.

זה בדיוק מה שרוצה נתניהו: שיעור הצבעה נמוך בקרב האוכלוסייה הערבית, כפי שהיה בבחירות באפריל – פחות מ-50% (לעומת שיעור כלל ארצי העומד על 68.5%). על פי הסקרים, אם בבחירות ספטמבר שיעור ההצבעה במגזר הערבי יהיה דומה לזה של האוכלוסייה היהודית, מלאכת הרכבת הממשלה של נתניהו תהיה כמעט בלתי אפשרית, כיוון שלא יעמוד לרשותו גוש ימין-חרדים (ללא ליברמן) של 61 מנדטים.

אחרי הבחירות האחרונות באפריל התייחס עופר גולן, מנהל קמפיין הליכוד, להצבת המצלמות במגזר הערבי. הוא הודה כי "לנו היה ברור שזה פרויקט מאוד חזק שיכול לשנות את התוצאות של הבחירות". האחראים לפרויקט המצלמות, משרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר, אף התגאו בריש גלי בפייסבוק בהורדת שיעור ההצבעה במגזר הערבי מתחת ל-50%. השיעור "הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות!" כלשונם. אגב, בעלי המשרד שגיא קייזלר הוא מנכ"ל ועד מתיישבי שומרון לשעבר.

כל מי שמעורה במתרחש בחברה הערבית יודע שאין לאזרחים הערבים מוטיבציה רבה לצאת מהבית ולהצביע, ולא חסרות להם סיבות. אבל גם אם שיעור ההצבעה של ערביי ישראל בכל זאת יגדל בספטמבר לעומת אפריל, זה כנראה לא יהיה גידול משמעותי, כלומר לא שינוי שיגרום לגוש השמאל-מרכז לצמוח פתאום על חשבון גוש הימין. ובכל זאת, חשוב לנתניהו ולליכוד לשמר את השיח בסוגיית המצלמות בקלפיות ביישובים הערביים, כי בפוליטיקה של ימינו רדיפת מיעוטים והפחדתם היא מפתח להלהבת קהל התומכים. קהל זה צמא, כך נדמה, לשנאת האחר בכלל ולמיעוטים בפרט, והלהבתם על ידי הליכוד תעודד אותם להצביע למנהיג – נתניהו. כך פועל טראמפ מול תומכיו וכך עשה נתניהו ב-2015 עם הסרטון הידוע "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי".

נתניהו לא נוהג לשלוף את אותו השפן פעמיים. לכן אין להתפלא אם נתניהו שוקד בימים אלה על הפתעה אחרת בזמן שהוא מנסה להרדים את דעת הקהל עם שיח המצלמות. אין לשלול את האפשרות שהליכוד ישלח משקיפים לקלפיות במגזר הערבי כדי לעורר פרובוקציות שיאלצו את המשטרה להתערב – מה שיביא לפגיעה בהליך ההצבעה התקין ואפילו עד סגירת קלפי כזו או אחרת.

אם הליכוד אכן מעוניין להציב מצלמות כדי לשמור על טוהר הבחירות, מדוע לא לעשות זאת בכל הקלפיות במדינה? מדוע רק ביישובים ערביים?

וממתי מפלגה כזו או אחרת אחראית על טוהר הבחירות? לשם כך יש במדינה את רשויות אכיפת החוק. זו משימתן והן אחראיות לכך. היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט אף קבע בחוות דעת רשמית ששלח אל יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר, כי הצבת מצלמות בקלפיות יכולה להיעשות רק בחקיקה ראשית, ואין די בהוראות מינהליות של ועדת הבחירות כדי להפוך את הצבת המצלמות לחוקית.

ועוד שאלה שיש לשאול את נתניהו והליכוד – האם מישהו העלה על דעתו לבדוק מה מתרחש בהתנחלויות? הרי בעוד שיעור ההצבעה הכלל ארצי בבחירות אפריל 2019 עמד כאמור על כ-68%, שיעור ההצבעה בהתנחלויות ביהודה ושומרון עמד על כ-78%. בכמה התנחלויות שיעור ההצבעה אף חצה את ה-90%. אני לא בא להטיל דופי באף אחד. זה לא תפקידי. זה גם לא תפקידו של נתניהו, אלא של רשויות אכיפת החוק. ובכל זאת, כשיש פער כזה בשיעורי ההצבעה, אין זה אמור להדליק נורה אדומה אצל כל מי שצועק וקורא השכם והערב ל"שקיפות" ו"טוהר הבחירות"?

אם כבר העלינו את סוגיית ההתנחלויות, נשאלת השאלה מדוע בכלל מוצבות קלפיות בהתנחלויות ביהודה ושומרון? הרי מעמדן המשפטי שנוי במחלוקת. מדינת ישראל מעולם לא סיפחה את ההתנחלויות, לא החילה עליהן את החוק הישראלי ואלה אינן מוגדרות מבחינה חוקית כחלק ממדינת ישראל. אז איך זה שזכות הבחירה לכנסת נשללת מכל אזרח השוהה בחו"ל מסיבות של לימודים, מגורים, טיול, עבודה פרטית וכיוצ"ב (אלא אם הוא עובד מדינה), אבל כן מוענקת למי שמתגורר מחוץ לשטח ישראל, בהתנחלויות, ואפילו מציבים לו קלפי קרוב לבית? הרי לכאורה מי שעבר להתגורר בהתנחלויות, ולא משנה מה המניע, בעצם מתגורר מחוץ לשטח מדינת ישראל ואינו רשאי לכאורה להצביע – אלא אם יתייצב ביום הבחירות פיזית בשטחי מדינת ישראל. אף אחד לא דורש זאת מהמתנחלים. ללמדנו, שמדובר באפליה ברורה לטובתם משיקולים פוליטיים גרידא.

בסיכומו של דבר, מי שדורש ומתעקש על "טוהר הבחירות" כדאי שיבדוק מה קורה אצלו בחצר האחורית לפני שהוא רודף קבוצת מיעוטים שאינה מצביעה לו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, arab voters, arab israelis, racism in israel, likud, surveillance, israeli elections, polling stations, voter suppression

עפיף אבו מוך כותב עבור אל-מוניטור. מעבר לכך, אבו מוך הינו הייטקיסט, פובליציסט ואקטיביסט פוליטי וחברתי. בעבר פירסם מאמרים רבים בכלי תקשורת שונים בישראל והשתתף כחבר פאנל בתוכניות רדיו וטלוויזיה כפרשן פוליטי. יוזם אירועי שבתרבות בחברה הערבית ופעיל למען הנכחת החברה הערבית בשיח הציבורי והחדרת הקול הערבי לתקשורת העברית בישראל. טוויטר AfifAbuMuch@

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept