מדוע הליכוד לא דורש להציב מצלמות גם בקלפיות בהתנחלויות?

אם הליכוד אכן מעוניין במצלמות בקלפיות כדי לשמור על טוהר הבחירות, מדוע לא לעשות זאת בכל רחבי המדינה? מדוע רק ביישובים ערביים? שיעור ההצבעה הגבוה בהתנחלויות אמור להדליק נורה אדומה אצל כל מי שקורא השכם והערב לשקיפות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

settlements, arab voters, arab israelis, racism in israel, likud, surveillance, israeli elections, polling stations, voter suppression

אוג 19, 2019

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו בוחל באמצעים ויעשה כנראה הכל כדי להתחמק משימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה ולהשיג חסינות שתמנע את העמדתו לדין. באופן הזה הוא ומפלגתו הליכוד שלחו את מדינת ישראל לשנת שבתון בדמות שתי מערכות בחירות צמודות. ובניסיון לממש את המטרה הזו, הפך הליכוד את נושא הצבת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי לסוגיה חמה בדיוני ועדת הבחירות המרכזית.

בליכוד מצהירים כי המטרה היא להגביר את השקיפות ולשמור על טוהר הבחירות, אבל הסיבה האמיתית למהלך זה היא להרתיע מצביעים פוטנציאלים ערבים מלהגיע לקלפיות ולדכא בכך את הצבעתם ((Voter Suppression. כפי שנהגו, למשל, כלפי מצביעים שחורים בארה"ב במאה ה-19.

זה בדיוק מה שרוצה נתניהו: שיעור הצבעה נמוך בקרב האוכלוסייה הערבית, כפי שהיה בבחירות באפריל – פחות מ-50% (לעומת שיעור כלל ארצי העומד על 68.5%). על פי הסקרים, אם בבחירות ספטמבר שיעור ההצבעה במגזר הערבי יהיה דומה לזה של האוכלוסייה היהודית, מלאכת הרכבת הממשלה של נתניהו תהיה כמעט בלתי אפשרית, כיוון שלא יעמוד לרשותו גוש ימין-חרדים (ללא ליברמן) של 61 מנדטים.

אחרי הבחירות האחרונות באפריל התייחס עופר גולן, מנהל קמפיין הליכוד, להצבת המצלמות במגזר הערבי. הוא הודה כי "לנו היה ברור שזה פרויקט מאוד חזק שיכול לשנות את התוצאות של הבחירות". האחראים לפרויקט המצלמות, משרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר, אף התגאו בריש גלי בפייסבוק בהורדת שיעור ההצבעה במגזר הערבי מתחת ל-50%. השיעור "הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות!" כלשונם. אגב, בעלי המשרד שגיא קייזלר הוא מנכ"ל ועד מתיישבי שומרון לשעבר.

כל מי שמעורה במתרחש בחברה הערבית יודע שאין לאזרחים הערבים מוטיבציה רבה לצאת מהבית ולהצביע, ולא חסרות להם סיבות. אבל גם אם שיעור ההצבעה של ערביי ישראל בכל זאת יגדל בספטמבר לעומת אפריל, זה כנראה לא יהיה גידול משמעותי, כלומר לא שינוי שיגרום לגוש השמאל-מרכז לצמוח פתאום על חשבון גוש הימין. ובכל זאת, חשוב לנתניהו ולליכוד לשמר את השיח בסוגיית המצלמות בקלפיות ביישובים הערביים, כי בפוליטיקה של ימינו רדיפת מיעוטים והפחדתם היא מפתח להלהבת קהל התומכים. קהל זה צמא, כך נדמה, לשנאת האחר בכלל ולמיעוטים בפרט, והלהבתם על ידי הליכוד תעודד אותם להצביע למנהיג – נתניהו. כך פועל טראמפ מול תומכיו וכך עשה נתניהו ב-2015 עם הסרטון הידוע "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי".

נתניהו לא נוהג לשלוף את אותו השפן פעמיים. לכן אין להתפלא אם נתניהו שוקד בימים אלה על הפתעה אחרת בזמן שהוא מנסה להרדים את דעת הקהל עם שיח המצלמות. אין לשלול את האפשרות שהליכוד ישלח משקיפים לקלפיות במגזר הערבי כדי לעורר פרובוקציות שיאלצו את המשטרה להתערב – מה שיביא לפגיעה בהליך ההצבעה התקין ואפילו עד סגירת קלפי כזו או אחרת.

אם הליכוד אכן מעוניין להציב מצלמות כדי לשמור על טוהר הבחירות, מדוע לא לעשות זאת בכל הקלפיות במדינה? מדוע רק ביישובים ערביים?

וממתי מפלגה כזו או אחרת אחראית על טוהר הבחירות? לשם כך יש במדינה את רשויות אכיפת החוק. זו משימתן והן אחראיות לכך. היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט אף קבע בחוות דעת רשמית ששלח אל יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר, כי הצבת מצלמות בקלפיות יכולה להיעשות רק בחקיקה ראשית, ואין די בהוראות מינהליות של ועדת הבחירות כדי להפוך את הצבת המצלמות לחוקית.

ועוד שאלה שיש לשאול את נתניהו והליכוד – האם מישהו העלה על דעתו לבדוק מה מתרחש בהתנחלויות? הרי בעוד שיעור ההצבעה הכלל ארצי בבחירות אפריל 2019 עמד כאמור על כ-68%, שיעור ההצבעה בהתנחלויות ביהודה ושומרון עמד על כ-78%. בכמה התנחלויות שיעור ההצבעה אף חצה את ה-90%. אני לא בא להטיל דופי באף אחד. זה לא תפקידי. זה גם לא תפקידו של נתניהו, אלא של רשויות אכיפת החוק. ובכל זאת, כשיש פער כזה בשיעורי ההצבעה, אין זה אמור להדליק נורה אדומה אצל כל מי שצועק וקורא השכם והערב ל"שקיפות" ו"טוהר הבחירות"?

אם כבר העלינו את סוגיית ההתנחלויות, נשאלת השאלה מדוע בכלל מוצבות קלפיות בהתנחלויות ביהודה ושומרון? הרי מעמדן המשפטי שנוי במחלוקת. מדינת ישראל מעולם לא סיפחה את ההתנחלויות, לא החילה עליהן את החוק הישראלי ואלה אינן מוגדרות מבחינה חוקית כחלק ממדינת ישראל. אז איך זה שזכות הבחירה לכנסת נשללת מכל אזרח השוהה בחו"ל מסיבות של לימודים, מגורים, טיול, עבודה פרטית וכיוצ"ב (אלא אם הוא עובד מדינה), אבל כן מוענקת למי שמתגורר מחוץ לשטח ישראל, בהתנחלויות, ואפילו מציבים לו קלפי קרוב לבית? הרי לכאורה מי שעבר להתגורר בהתנחלויות, ולא משנה מה המניע, בעצם מתגורר מחוץ לשטח מדינת ישראל ואינו רשאי לכאורה להצביע – אלא אם יתייצב ביום הבחירות פיזית בשטחי מדינת ישראל. אף אחד לא דורש זאת מהמתנחלים. ללמדנו, שמדובר באפליה ברורה לטובתם משיקולים פוליטיים גרידא.

בסיכומו של דבר, מי שדורש ומתעקש על "טוהר הבחירות" כדאי שיבדוק מה קורה אצלו בחצר האחורית לפני שהוא רודף קבוצת מיעוטים שאינה מצביעה לו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020