ישראל פולס

מדוע הישראלים מעריצים את הנשיא טראמפ?

p
המחבר
בקצרה
שתיקתה הרועמת של ההנהגה הישראלית נוכח המתקפה הגזענית של טראמפ נגד ארבע חברות קונגרס דמוקרטיות ממחישה את המרחק בין מדינת היהודים הסוגדת לנשיא לבין הקהילה היהודית החשובה ביותר מעבר לים החשה דחייה כלפיו.

מנהיגים מכל רחבי העולם – מקנדה עד ניו זילנד, מבריטניה עד גרמניה, הביעו שאט נפש מקריאתו של הנשיא דונלד טראמפ לארבע חברות קונגרס דמוקרטיות, שלוש מהן ילידות ארה"ב, לחזור לארצותיהן [15 ביולי]. בין השאר הוא דרש מהן להתנצל בפני הציבור הישראלי על כך שכינו את מחנות המעצר שבהם מוחזקים מהגרים לא חוקיים "מחנות ריכוז".

הסנטור הרפובליקני השחור טים סקוט הגדיר את דברי טראמפ כ"מתקפה גזענית". חברו לסיעה, מיט רומני, כינה את התבטאויות הנשיא "הרסניות, משפילות ומפלגות". המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט (אין קשר לג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד), כתב כי "הנשיא מהדהד את הדעות הקיצוניות של הלאומנים הלבנים". הוא הדגיש כי למרות שהארגון הסתייג מאותן חברות קונגרס בנושאים מסוימים, יש לגנות את השימוש הפוליטי הציני שהנשיא עושה ביהודים ובמדינת ישראל.

ובינתיים בישראל, מדינתם של מהגרים יהודים מכל קצווי תבל, ימין ושמאל, רק חום וחום כלפי טראמפ. לכבוד יום העצמאות האמריקאי קראה פתח תקווה "אם המושבות" כיכר מרכזית על שמו של הנשיא ה-45 – אות הוקרה על הכרתו בירושלים כבירת ישראל. ראש העירייה רמי גרינברג הסביר כי "ישראל נהנית מהעוצמה של נשיא ארצות הברית", והוסיף: "נשיא שרואה שנותנים לו תמיכה, זה נותן לו מקום להמשיך, וזו החובה שלנו". לדבריו, תפקידם של כל אזרחי ישראל הוא לתמוך בטראמפ.

החינמון "ישראל היום", העיתון הנפוץ ביותר בישראל והאתר (בעברית ובאנגלית), סיפר להמוני קוראיו כי "בניגוד לקודמיו בתפקיד, שסחרו בעקרונותיהם בעבור הון פוליטי, טראמפ הוא איש עסקים ומדינאי בעל חוש צדק". בטור משתפך מייחלת מו"ל העיתון ד"ר מרים אדלסון, אשתו של אחד התורמים הגדולים של הנשיא, ש"בדברי הימים תיכתב 'מגילת טראמפ' בדומה ל'מגילת אסתר', החוגגת את גאולתם של היהודים בפרס העתיקה". עד אז, היא מסתפקת בכך שעם ישראל יתפעם מ"זמן של ניסים ונפלאות – לישראל, לארה"ב ולעולם כולו".

המהגרת הישראלית ללאס וגאס נזפה בקהילה היהודית האמריקאית, על כך שאינה מעניקה לטראמפ אותה מידה של "תמיכה סוחפת" שהגיבור שלה זוכה לה בציבור הישראלי. מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, שותף לדעתה של אדלסון כי האהדה שממשל טראמפ מגלה לישראל היא חסרת תקדים. בשיחה עם אל-מוניטור הוא מזכיר את העברת השגרירות לירושלים, ההכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן, הפרישה מעסקת הגרעין עם איראן ומינוי שליח מיוחד לסוגיית האנטישמיות.

כמו אדלסון, גם צל מאוכזב מכך שכ-80 אחוז מיהודי ארה"ב תומכים במנהיגות הדמוקרטית, למרות מה שהוא מגדיר "המדיניות האנטי-ישראלית הגוברת שלה ועליית האנטישמיות בקרב הפרוגרסיביים". צל מציין כי מרבית יהודי ארה"ב טרודים בבעיות שאינן קשורות בישראל ובסוגיות בעלות עניין לעם היהודי. פחות משליש מהם מציינים את ישראל כאחת מעשר הסוגיות העיקריות שמשפיעות על הצבעתם. "אך עם הגיעם ארצה לכאן", כך צל, "הם מכירים בכך שרק המפלגה הרפובליקנית דואגת לישראל ועתידה".

ואמנם, בעוד שטראמפ מעורר דחייה בקרב יהודי ארה"ב, הישראלים צועדים בראש טבלת האהדה העולמית לנשיא (סקר "פיו" שפורסם באוקטובר 2018 הראה ש-80% מהנשאלים בישראל, הפיליפינים ודרום קוריאה מגלים יחס חיובי לטראמפ, פי שניים ויותר מאשר בגרמניה, צרפת וקנדה).

פרופ' דני ברטל,  חוקר בכיר של החברה הישראלית, מסביר את התופעה הזאת בכך שישראלים מעריכים מנהיגים בראש וראשונה על פי תמיכתם בישראל. "יתרה מכך", הוא מוסיף בשיחה עם אל-מוניטור, "הם נוכחו לדעת שבנושאים מרכזיים כמו איראן, הנשיא האמריקאי הולך אחרי ראש הממשלה שלהם". ברטל טוען כי רוב הציבור בישראל לא מתחשב בערכים דמוקרטיים ולא מתרשם יתר על המידה משחיתות או מהפרות על החוק של מנהיגים, "כך כלפי נתניהו וכך ביחס לטראמפ".

פרופ' ברטל מציין כי הציבור הישראלי, הימני ברובו, מרוצה מתמיכתו החד משמעית של טראמפ בנתניהו ומכך שהוא עוזר לו בגלוי להיבחר מחדש. לדברי מחבר הספר "לחיות עם הסכסוך, ניתוח פסיכולוגי-חברתי של החברה היהודית בישראל", אוהדיו של נתניהו מוצאים בנשיא האמריקאי תכונות והתנהגות שמזכירות להם את ראש הממשלה שלהם: סמכותיות, גזענות, לאומנות, הכפשת האופוזיציה, חלוקת בני האדם ל"אנחנו" ו"הם", מאבק נגד תקשורת אובייקטיבית וזלזול בחוק ובמוסדות הדמוקרטיים.

הסוציולוג פרופ' עוז אלמוג מסכים עם ההקבלה בין היחס לנתניהו ולטראמפ מבחינת הליכותיהם, אך בשיחה עם אל-מוניטור הוא מוסיף מיד: "הציבור שופט את מנהיגיו בקנה מידה פרגמטי, לא אידיאולוגי. שיח הכיבוש אינו רלבנטי מבחינתם. הדור הצעיר בישראל גדל בצל טרור ורקטות והעדר פרטנר פלסטיני לשלום". מחבר רב המכר על דור הY- (ביחד עם אשתו, פרופ' תמר אלמוג) טוען שהשמאל הישראלי מתמקד בדמות הקריקטוריסטית של טראמפ, בשעה שרוב הציבור יודע להפריד בין אישיותו הבעייתית לבין היותו בצד  של הטובים נגד הרעים. "הישראלים מבינים שבשביל להילחם נגד דאע"ש צריך בריון. זהו דור של ריאליטי וקאט דה בולשיט, הם אוהבים את הישירות ואת החספוס של טראמפ, ומעדיפים אותו על פני אדם נחמד כמו אובמה שמשקף את כל מה שטוב".

הפער בין תגובתה הקולנית של הנהגת הליגה נגד השמצה בארה"ב להסתה של טראמפ נגד בני מיעוטים, לעומת שתיקתה הרועמת של ההנהגה הישראלית, ממחיש את המרחק בין מדינת היהודים לקהילה היהודית החשובה ביותר מעבר לים. "יהדות ארה"ב מייצגת אליטה שנראית כמי שאיבדה את המחויבות כלפי ישראל, ולכן לישראלים לא איכפת מה היא חושבת", מציין אלמוג. "מה שחשוב ליהודים שחיים כאן הוא שבזמן שאנחנו נרדפים, יושב בבית הלבן מישהו שאוהב אותנו".

השאלה המתבקשת היא מה צפוי ליחסי ישראל-ארה"ב-הקהילה היהודית ביום שהאמריקאים יחליטו שמגיע להם נשיא ערכי יותר, אשר ערכים כמו זכויות אדם וחמלה אינם זרים לו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: דונלד טראמפ

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept