ח"כ עיסאווי פריג': כך תפרתי את האיחוד בין מרצ לאהוד ברק

בראיון בלעדי לאל-מוניטור מפרט ח"כ עיסאווי פריג', אדריכל הסכם האיחוד המפתיע בין מרצ לאהוד ברק, את המהלכים מאחורי הקלעים שהובילו להקמת "המחנה הדמוקרטי", ומגלה איך נולדה ההתנצלות של ראש הממשלה לשעבר.

al-monitor .

יול 26, 2019

האיחוד בין מרצ לבין מפלגתו של אהוד ברק "ישראל דמוקרטית", עליו דווח ביום חמישי בבוקר [25 ביולי], הפתיע רבים. מעטים מאוד היו בסוד המגעים לאיחוד, לרבות מנהיגה החדש של מרצ ניצן הורוביץ, שקיבל מסמך הבנות סגור ומוכן לחתימה.

בראיון בלעדי לאל-מוניטור מפרט אדריכל ההסכם, ח"כ עיסאווי פריג', את המהלכים מאחורי הקלעים שהובילו לאיחוד המפתיע ומגלה שהתייעץ עם יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון. הריאיון עם פריג', שנערך שעות אחדות לאחר שנודע על האיחוד, מעניק הצצה נדירה לדרך שבה בושל המהלך הדרמטי ביותר במערכת הבחירות הנוכחית.

"בשבת האחרונה [20 ביולי] השתתפתי בתוכנית 'פגוש את העיתונות' בערוץ 12, ובאותו פאנל בחירות ישבו עמי ח"כ סתיו שפיר (שפרשה ממפלגת העבודה ותשובץ במקום השני ברשימה המאוחדת) ונועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין שהצטרפה למפלגתו של ברק. אחד מהמראיינים בן כספית שאל אותי 'מה אתה רוצה מברק?', והשבתי שיש משבר אמון עמוק עם החברה הערבית ושברק צריך לבקש סליחה מהציבור הערבי (על אירועי אוקטובר 2000 שבהם נהרגו 12 אזרחים ערבים ופלסטיני תושב השטחים מאש כוחות משטרה ומג"ב). אמרתי גם שאני רוצה לשמוע את עמדתו לגבי חוק הלאום".

לדבריו, כשהסתיימה התוכנית, פנתה אליו רוטמן שאותה הוא אינו מכיר באופן אישי וביקשה לשוחח עמו. "היא אמרה לי 'אנחנו חייבים להתאחד', והשבתי לה: 'נועה, שמעת אותי עכשיו, אני הרמתי לברק להנחתה שיעשה מעשה. למחרת נועה התקשרה אליי ואמרה שברק מוכן לכל דבר ורוצה להיפגש עמי. השבתי לה כי אינני יכול לפגוש את ברק עד שהוא יגלה פתיחות לחברה הערבית. רציתי לשים לו מכשול, לא חשבתי שהוא יבוא, אבל הבנתי ברמיזה שהוא יהיה מוכן להתנצל. לא ידעתי עד כמה. האמת היא שבתוך תוכי, לא רציתי את ברק".

לדברי פריג', הוא בכלל יזם בניית גוש משותף יהודי-ערבי גדול עם המפלגות הערביות, אבל נחל כישלון. "פניתי לח"כ אחמד טיבי ואמרתי לו שיש פה הזדמנות היסטורית", הוא מספר, "הצעתי לו שיהיה יו"ר משותף עם תמר זנדברג ונקים מפלגה יהודית-ערבית שתיתן את השוס. טיבי השיב שזה צו השעה אך הוא אינו יכול להצטרף לבד. הוא הציע לגייס תחילה את איימן עודה. הלכתי לאיימן וגם לו הצעתי שיהיה יו"ר משותף. הוא אמר לי שהוא איתי באותה דעה, אבל שהוא לא יכול להעביר את ההחלטה במוסדות חד"ש. אמרתי לו ולטיבי ששניהם פחדנים".

השיחות עם טיבי ועם עודה הובילו את פריג' לחשוב על איחודים אחרים, והאיתות של ברק כי הוא מוכן להתנצל עשה את שלו. "כתבתי מאמר לעיתון הארץ [23 ביולי] ובו אמרתי שברק חייב להתנצל על חלקו בהרג האזרחים הערבים. המאמר נועד להקשות על ברק ולהבהיר את התמונה. ואז התקשרה אליי נועה רוטמן ושאלה למה עשיתי את זה ולמה אני מקשה ואיך ברק יעשה את זה עכשיו. אמרתי לה שאני לא מצפה שיעשה את זה".

ואז ברק הפתיע את פריג' ובעצם את כולם, כשעלה לשידור בכאן רשת ב' והתנצל על אירועי אוקטובר 2000. "הבנאדם הפתיע אותי, פתאום האיש שיחק אותה", אומר פריג', "כוונתי במאמר הייתה להציב לו מכשולים. איך מי שהיה ראש ממשלה ורמטכ"ל יכול להגיד לערבי 'אני מצטער'? לא האמנתי שהוא יתנצל. אחרי זה התקשרה אליי נועה ואמרה לי שברק עשה את זה והוא רוצה להיפגש איתי. אמרתי לה שעכשיו אני יכול לדבר איתו. היא חיברה אותנו טלפונית וקבענו (פגישה) לאותו הלילה. ישבנו שני לילות, כל פעם עד הבוקר, ודנו איך אנחנו עושים את זה".

פריג' אומר כי לא עדכן אף אחד. "הבאתי הסכם מוכן לניצן הורוביץ ואמרתי לו 'תחתום'. הוא לא האמין, וחתם".

לדבריו, עכשיו מתחיל שלב ב'. הוא שלח שליחים לעמיר פרץ כדי לגייס את מפלגת העבודה לגוש גדול עם ברק. "ציפי לבני כבר הביעה הסכמה להצטרף לגוש אם עמיר פרץ יצטרף. היא אמרה בפירוש שאם עמיר בא, היא גם באה", הוא אומר.

שאלתי אותו אם לדעתו פרץ יסכים להיות מספר 2 ברשימה כזו. "תראה ידידי, זה לא זמן לכיסאולוגיה", הוא אומר, "אני מוותר על כיסאי כדי להיות פרזנטור, איש שטח לחברה הערבית, רק שהמהלך יצליח. ברק הפגין מנהיגות, קבר את האגו ואמר שהוא מוכן להיות מס' 10 ברשימה. זה הפתיע אותי. עמיר צריך להבין לאן הוא בא. יש לנו מטרה נעלה והיא להחליף את השלטון".

פריג' אומר כי מצפה לו עבודה מאומצת כדי לפייס את החברה הערבית ממשקעי אירועי אוקטובר. "יש מכשול אבן בחברה הערבית", הוא אומר, "אהוד ברק הוא סמל שפגע באזרחי המדינה. זה לא כמו רמטכ"ל שיצא למלחמה בעזה. זה שונה. ברק פגע באזרחי המדינה ועכשיו הוא הזיז את האבן קצת, ואני רוצה להזיז את האבן עוד קצת. יש לי כמה רעיונות לצעדים בוני אמון. למשל הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת וביקורים במשפחות (השכולות). שלחתי שליחים לכל משפחה ומשפחה וזה יקרה. אני רוצה לקדם תהליך של פיוס בין החברה הערבית לחברה היהודית".

פריג' אומר כי הליכה משותפת עם ברק אין משמעה הורדת דגל המשא ומתן עם הפלסטינים שמרצ הניפה עד כה בגאון. "היו ארבעה תנאים לברק במשא ומתן", הוא אמר, "התחייבות לביטול חוק הלאום, התחייבות למשא ומתן עם הפלסטינים באופן מיידי, התחייבות לאי ישיבה עם ביבי בממשלה וניהול קמפיין משותף. חתמנו על מזכר הבנות, זה לא סתם".

כעת פריג' מנסה לשכנע את כל הצדדים לחתום על הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת. רק כך, לדעתו, יושלם הפיוס עם החברה הערבית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020