מחוברים: הקשר הרגשי בין הליכודניקים לנתניהו

כשבשמאל חשבו שנתניהו חטף נוק אאוט, מצביעי הליכוד הזדהו עם תחושת הנרדפות והקיפוח שלו. בשבוע הבא יחלוף נתניהו על פני דוד בן גוריון, ויהיה לראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בתולדות מדינת ישראל – התשובה לשאלה איך הוא עושה את זה טמונה בחיבור הרגשי העז שנוצר בינו לבין מצביעיו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli elections, elites, right wing, israeli politics, left wing, persecution, benjamin netanyahu, likud party

יול 12, 2019

כשבועיים לפני הבחירות האחרונות [23 במארס], במוצאי שבת, הגיע בנימין נתניהו לראיון בהול בחדשות 12 אחרי תקופה ארוכה מאוד בה סירב להתראיין לכלי תקשורת ישראלים. באותו סוף שבוע הראו הסקרים הפנימיים של הליכוד שפרשת הצוללות וקמפיין השחיתות של כחול לבן נגדו מחלחלים גם לציבור הליכודי. עד לאותו שלב ציבור זה היה יציב בתמיכתו בנתניהו, אך החיבור המוצלח של קמפיין כחול לבן בין שחיתותו האישית לכאורה של נתניהו לבין ענייני ביטחון המדינה עשו את שלהם.

נתניהו, שניהל את הקמפיין של הליכוד בעצמו, הגיע למסקנה שעליו לצאת לפעולה תקשורתית מהירה כדי לעצור את הזליגה. הוא יכול היה כמובן לבחור ערוץ תקשורת ימני או לפתוח כהרגלו שידור חי בפייסבוק, אך הוא רצה ללכת למקום שבו יותקף בשאלות קשות בלי רחמים ובלי הנחות – והוא ידע למה.

הריאיון לעיתונאית קרן מרציאנו מחדשות 12 הפך לאחד האירועים החשובים של הבחירות. מרציאנו עשתה עבודה עיתונאית מעולה, היא עימתה את נתניהו עם החשדות נגדו בשלל הפרשות וככל שהקשתה יותר, העלתה את הטון ולא ויתרה, קבוצות הווטסאפ של הליכודינקים בערו מכעס והזדהו עם מנהיגם. הם חשו שנעשה לו עוול, שנוהגים בו שלא בכבוד ומתעלמים מהישגיו המדיניים והכלכליים. הם הרגישו שפוגעים גם בהם.

מי שחווה את השיח הפנים-ליכודי באותו ערב, יכול היה להבחין בהתכנסות סביב נתניהו ותחושת ההזדהות איתו כקורבן של רדיפה תקשורתית ומשטרתית. נתניהו פנה בראיון אל הקהל הליכודי, אל הבטן שלו. הוא דיבר על רדיפה שמטרתה להפיל את שלטון הימין וזה עבד כמו קסם. למחרת כבר לא היה זכר לפרשת הצוללות בקבוצות ההתייחסות של הליכוד.

כמו בתמונת ראי – בטוויטר, זירת ההתגוששות של הברנז'ה התקשורתית, וגם בקרב יריביו מהשמאל-מרכז, הייתה תמימות דעים שנתניהו חטף נוק אאוט, שהובס במדיום שהוא שולט בו, שהוא נראה לחוץ, פגיע ומתגונן; שהוא כנראה לפני תבוסה מפוארת.

"זה מה שלא מבינים על הליכוד", אומר לאל-מוניטור איציק אשכנזי, לשעבר יועץ לשרים במפלגה ודור שני למצביעי ליכוד. "כל ההתקפות האישיות על ביבי רק מעצימות את הבייס שלו ומתעורר רגש חזק לקום ולהתאחד סביבו. זה הקוד הליכודי".

בין נתניהו לליכוד מתקיימת מערכת יחסים ארוכה המתפרסת על פני שלושה עשורים. חלק מהקשר העמוק מתבסס על תחושת נרדפות וקיפוח משותפים. אף שתחנות חייו של נתניהו עברו בכל המקומות האליטיסטים: אבא פרופסור להיסטוריה, ילדות בשכונה יוקרתית בירושלים, שירות צבאי בסיירת מטכ"ל ולימודים באוניברסיטת MIT ואוניברסיטת הרווארד – הוא נושא עמו את תחושות הקיפוח של אביו הרוויזיוניסט, אשר האמין שהאליטה האקדמית דחקה את רגליו ומנעה את קידומו בגלל דעותיו הימניות. כמו אביו, גם נתניהו טוען לרדיפה פוליטית ומאשים שהחקירות הפליליות מתודלקות על ידי השמאל כדי להפיל את שלטון הימין.

אלה הן תחושות אותנטיות של נתניהו, אשר קבוצות גדולות בליכוד מזדהות איתן, בראשן מזרחיים תושבי הפריפריה שסבלו מקיפוח ואפליה מצד שלטון מפא"י בעשורים הראשונים לקום המדינה. הקבוצה הזאת מאמינה ששלטון הליכוד הארוך הפך אותה למחוברת, שיפר את מעמדה הכלכלי והעניק לה מוביליות חברתית. אבל לא רק זה. נתניהו נתפס על ידם כמי שמצליח לשמור את השלטון בידי הליכוד, מצליח להביא ניצחונות פעם אחר פעם, ומול זה קשה להתווכח.

אלי ורד חזן, מנהל אגף קשרי חוץ בליכוד, דור שני למצביעי ליכוד, גדל בבית שמש. אביו מעיראק ואמו מתוניסיה. בשיחה עם אל-מוניטור הוא מסביר שהתמיכה בנתניהו לא נובעת מהצבעה עיוורת. "זה בדיוק ההפך", הוא אומר, "הליכוד היא מפלגת עם קלאסית, יש בה מהכל. גם עניים וגם עשירים, אנשי אקדמיה, מזרחים, פריפריה ותל אביב – זה לא עדר. זה מצביעים אינטליגנטים. ביבי פתח אותנו לעולם. את זה אומר אבא שלי שגדל בעוני של ישראל השנייה, שהיה מופלה. עכשיו הוא אומר שהוא מרגיש שייך לאליטה חדשה. מבחינה כלכלית הוא הפך מאדם עני לאדם אמיד. הוא מאמין שזה קשור לפתיחת השוק הישראלי ולהפרטות שהיו בתקופת ביבי".

ועוד הוא אומר: "אני אדם רציונלי, כשאני מסתכל על האופציות נתניהו הכי טוב. איכות החיים לעומת מה שהיה לי לפני עשרים שנה היא הרבה יותר טובה. גם הביטחון האישי. אני מעריך את זה שהוא לא נכנס לעזה, למרות שזה יכול היה לשרת אותו בבייס הימני. זו מנהיגות בעיני".

השיחה עם חזן מתקיימת ביום שבו הקדיש המגזין טיים את השער שלו לנתניהו [11 ביולי]. הכותרת היא "החזק שורד" ובהמשך נכתב: "רגע לפני שהוא עושה היסטוריה, בנימין נתניהו של ישראל בוחן את גבולות הכוח". נתניהו כמובן עשה שימוש בשער היוקרתי ברשתות החברתיות, זה מסוג הדברים שמחדדים אצל ציבור תומכיו את גאוות היחידה, ונתניהו הוא הראשון לזהות את הפוטנציאל.

ציון הדרך בשבוע הבא, אז יעשה נתניהו הסטוריה, כשיעקוף נתניהו את בן גוריון ויהיה לראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בתולדות מדינת ישראל, מוסיף גאווה ליכודית. אבל לא רק.

מחוץ לליכוד יש גם כן קבוצות גדולות שתומכות בנתניהו כראש ממשלה, אף שאינן מצביעות לו: החרדים, הימניים הקיצוניים והרוסים מצביעי ליברמן – מה שנהוג לכנות "ברית המקופחים". נתניהו הוא בגדר מותג בקבוצות האלה, הן רואות בו מנהיג חזק ובעל כישורים מדיניים מצוינים.

חזן מסתובב לא מעט בעולם ומייצג את הליכוד בכנסים ובמשלחות. לדבריו הוא נתקל בהערצה לנתניהו: "לא מזמן הייתי באלבניה, וכשנשיא אלבניה שמע שאני מהמפלגה של נתניהו הוא כל כך התלהב ואמר על הבמה שנתניהו הוא מנהיג של אחד בדור. יש פער בין התדמית של ביבי בעולם לבין התיעוב של השמאל כלפיו".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020