המהלכים החילוניים של ראשי עיריות מהליכוד

האם היוזמות החילוניות – הפעלת אוטובוסים בשבת – של ראש עיריית רמת גן וראש עיריית מודיעין, שניהם מהליכוד, נועדו בעצם לעקר את טענת ליברמן כי הליכוד נכנע לחרדים? ואיך זה שהמפלגות החרדיות מסתפקות בגינויים רפים?

al-monitor .

יול 21, 2019

סוגיות מדיניות וביטחוניות כמו איום הגרעין האיראני הן שדה הקרב המועדף על בנימין נתניהו בזמן מערכת בחירות. אבל בבחירות הנוכחיות שולט בינתיים סדר יום אחר – יחסי דת ומדינה, שאינו אזור הנוחות של נתניהו. מי שגרר אותו לשם הוא אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, שסירב להצטרף לקואליציה הנבנית של נתניהו אלא אם יאושר חוק גיוס חרדים בנוסחו המקורי, ובכך הוביל לפיזור הכנסת ה-21 ולבחירות חדשות בספטמבר הקרוב.

בתחילת השבוע [15 ביולי] פורסמו פרטיהם לכאורה של ההסכמים הקואליציוניים בין נתניהו למפלגות החרדיות, שגובשו לפני פיזור הכנסת ה-21. לפי הדיווח, נתניהו הסכים כי מתן היתר לביצוע עבודות בשבת יתואם עם הרבנות הראשית וכן יישום מרוכך של חוק הגיוס בנוסח המקובל על המפלגות החרדיות.

נתניהו הכחיש את הדיווח במהירות לא אופיינית, משמע חשוב לו לשלול את טענותיו של ליברמן המאשים אותו בכניעה לחרדים כדי לשמור על שלטונו. כך עשה נתניהו גם כשהשר בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) דיבר בראיון עיתונאי על כך שהיעד האידאולוגי של מפלגתו הוא מדינת הלכה. "ישראל לא תהיה מדינת הלכה" הגיב אז נתניהו.

ליברמן מכוון לבוחר הימני-חילוני, זה שמסכים לעמדותיו המדיניות של נתניהו אבל לא אוהב את הברית שלו עם החרדים, ולכן הוא תוקף את נתניהו בדיוק במקום הזה. הגישה הזו הביאה לליברמן הישגים פוליטיים, לפחות בסקרים: מחמישה מנדטים שקיבל בבחירות בחודש אפריל לעשרה מנדטים בסקר חדשות 12.

המשמעות של תוצאה כזו, ככל שכך יהיה גם בקלפי, היא דרמטית. לנתניהו שוב לא תהיה יכולת להקים ממשלת ימין-חרדים, כאשר ליברמן כלשון מאזניים יוכל לכפות הקמת ממשלת אחדות. לכן נתניהו מנסה לפגוע בליברמן במגוון דרכים כמו הקמת מטה בחירות גדול לקהל המצביעים דוברי הרוסית, הקהל הטבעי של ליברמן, וכן בתמיכה שקטה ביוזמות "חילוניות" של ראשי ערים ליכודניקים.

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, לשעבר חבר כנסת מהליכוד, העביר לאחרונה החלטה בעירו לפיה העירייה תפעיל בשבתות שני קווי אוטובוס מרמת גן אל חוף הים ומקומות בילוי אחרים. השירות יחל לפעול בסוף השבוע הקרוב [19 ביולי].

במקביל הודיע חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ואחד האנשים החזקים בליכוד, על מהלך דומה – הסעת בני נוער מעירו אל מרכזי בילוי וחוף הים בשבתות.

קדם להם ראש עיריית טבריה רון קובי, המנסה מזה זמן להעניק לתושבי עירו החילונים שירות שכזה אך לא מצליח להשיג רוב במועצת העיר. לפני כחודש [16 ביוני] הכריז קובי על כוונתו לרוץ לכנסת במסגרת מפלגה חדשה שהקים בשם "הימין החילוני". קובי מכוון לבוחר הימני חילוני – כלומר הוא הולך ראש בראש נגד ליברמן וישראל ביתנו. קובי נמצא בקשר חם עם חברי כנסת ושרים מהליכוד ובין השאר נפגש גם עם ראש הממשלה נתניהו. הוא תוקף ישירות את ליברמן בהזדמנויות שונות, מה שמרמז כי הוא מתואם עם הליכוד בניסיון לפגוע בכוחו של ליברמן, שכבר כינה אותו "מועמד קש של נתניהו".

האם גם שאמה הכהן וביבס מתואמים עם נתניהו? בשיחה עם אל-מוניטור אומר שאמה הכהן, כי המהלך הוא יוזמה עצמאית שלו למען תושבי עירו וכי הוא נעשה בגישה של הכלת כלל הצרכים והרגישויות של התושבים. לפיכך אוטובוסי השבת לא יעברו ליד ריכוזי מגורים דתיים ובתי כנסת.

גם אם אין תיאום ישיר בין נתניהו לשאמה הכהן, נראה כי נתניהו סייע לו להעביר את ההחלטה במועצת העיר. בקואליציה העירונית ברמת גן שותפים גם חברי ש"ס, ובמפתיע שאמה הכהן נתן להם חופש הצבעה, כלומר את והאפשרות להתנגד. כך אכן היה כאשר התנגדותם לא מנעה את אישור ההחלטה. הם עצמם לא התפטרו מהקואליציה, ותגובתו של שר הפנים ומנהיג ש"ס אריה דרעי הייתה מדודה. הוא לא ניסה לאכוף את סמכויותיו כשר הפנים נגד ההחלטה ורק פרסם הודעת גינוי וקריאה לראשי המפלגות החרדיות להתכנס ולדון במצב החדש. כינוס כזה עדיין לא התקיים.

לגבי ביבס הסוגייה מעניינת עוד יותר כי הוא מזוהה עם נתניהו ונחשב מקורב אליו. אמנם ביבס מגדיר את ההסעות בשבת כמענה לצרכים של בני הנוער בחופשות ולא כצעד מתריס או מוכוון פוליטית, אבל שר בליכוד אומר לאל-מוניטור כי לא ייתכן שביבס נקט בצעד הזה מבלי שלפחות עדכן את ראש הממשלה כדי להכין אותו למהלך ואולי אף לקבל את הסכמתו. לדברי השר, העובדה שדווקא ראשי ערים שהם אנשי המפלגה מבצעים פתאום "מהלכים חילוניים" הנוגדים את הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה, מעקרת את טענת ליברמן כי הליכוד נכנע לחרדים.

גם החרדים משתפים פעולה עם הליכוד בעניין הזה, אך בדרך שונה: הם פשוט לא נאבקים ברעש גדול נגד המהלכים הללו ולא מתעמתים עם ליברמן כדי להנמיך את אש מאבקי הדת ממנה הוא נבנה. לאחרונה התראיין דרעי לערוץ הטלוויזיה בשפה הרוסית, מגרש הבית של ליברמן, ודיבר על רצונו להגיע להסכמות בענייני דת ומדינה מתוך מטרה שלא לכפות חקיקה דתית. גם החרדים האשכנזים, ח"כ משה גפני וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לא עלו על בריקדות והסתפקו בגינוי של שאמה הכהן.

בינתיים נתניהו לא מצליח להפחית מכוחו של ליברמן, אבל בליכוד אומרים לאל-מוניטור כי ככל שיתקרב מועד הבחירות והציבור יבין שהאזהרות של ליברמן על מדינת הלכה הן בגדר "פייק", הוא יחזור לגודלו האמיתי ויתאפשר לנתניהו להקים ממשלת ימין-חרדים ללא ליברמן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020