המבחן הגדול של איילת שקד

מבחנה הגדול של שקד הוא קרב פוליטי מורכב וקשוח מול הפוליטיקאי הכי משוכלל במדינת ישראל: בנימין נתניהו. אם היא תצליח לכפות איחוד על הימין ולעמוד בראשו, זו תהיה מכה יוקרתית ופוליטית לראש הממשלה.

al-monitor .

יול 23, 2019

במוצאי שבת [27 ביולי] אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו לצאת לביקור רשמי ביפן ובקוריאה הדרומית. גולת הכותרת של הנסיעה הרשמית, שתארך כחמישה ימים, מתוכננת להיות בסיאול, בטקס חתימה היסטורי על הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות ששוויו למשק הישראלי מוערך במיליארדי שקלים.

עיתוי הביקור, בעיצומו של קמפיין הבחירות, ישמש אותו כמובן במיצובו כמדינאי בעל שיעור קומה מול שאר יריביו. אלא שביומיים האחרונים נתניהו מתלבט האם לדחות את הנסיעה. הסיבה: מועד סגירת הרשימות לכנסת ה-22 יחול ביום חמישי ה-1 באוגוסט, כשישהה מחוץ לגבולות ישראל. זהו עיתוי קריטי מבחינה פוליטית משום שנתניהו מעוניין למנוע איחוד גדול של מפלגות הימין שמובילה שרת המשפטים לשעבר אילת שקד, אשר החל מיום ראשון בערב [21 ביולי] עומדת בראש מפלגת הימין החדש.

נתניהו עוקב אחר ההתפתחות הזאת מרחוק ומקרוב. הוא מעוניין בשתי רשימות קטנות מימין לליכוד: הימין החדש בראשות שקד הפונה לקהל מתון וחילוני; ורשימה דתית-לאומית משותפת של הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית הפונה לימין התורני והמתנחלי. על פי סקרי העומק שלו, שתי הרשימות פונות לקהלים שונים ויביאו למיצוי הכוח בימין. הוא אינו מעוניין ברשימה אחת גדולה מימין לליכוד בת 12 מנדטים לפי סקר אחרון, ששקד, ראש לשכתו לשעבר שהפכה לסדין אדום בבית ברחוב בלפור, תעמוד בראשה.

זהו קרב מעניין שיהווה את מבחנה הגדול של שקד: האם היא תצליח לכפות את האיחוד על הימין (שמחוץ לליכוד) ולעמוד בראשו ובכך תנחית מכה יוקרתית ופוליטית לראש הממשלה? או שמא תובס?

ערב הבחירות האחרונות בחודש אפריל פרשה שקד, במהלך שהתגלה כיהיר ולא מחושב, ממפלגת הבית היהודי, יחד עם האיש הכניס אותה לפוליטיקה, שר החינוך לשעבר נפתלי בנט. מאחוריהם נותרה מפלגה המומה, אך המהלך הסתיים בכישלון מוחלט. מפלגת הימין החדש של בנט ושקד לא עברה את אחוז החסימה, בעוד שהמפלגה שעזבו מבלי להביט לאחור דווקא השתקמה, העמידה בראשה את הרב רפי פרץ ונכנסה לכנסת.

בנט ושקד המוכים יצאו לפסק זמן מהפוליטיקה והיחסים ביניהם הפכו למתוחים, עד שהחליטו על הפרדת כוחות. שקד, הדמות היותר פופולרית ביניהם, חשה שבנט סחב אותה להרפתקה פזיזה והסב לקריירה שלה נזק עצום.

כאשר הכנסת שזה עתה נבחרה פיזרה את עצמה ונקבעו בחירות חדשות, שקד החלה לפעול בכל הכוח כדי לקבל שריון בליכוד. המטרה מבחינתה הייתה הצטרפות למפלגת הימין הגדולה בדרך לכיבוש ראשות הממשלה. היא הפעילה בכירים בליכוד שידברו בשמה וינסו לסלול את דרכה למפלגה שנחשבה ל"ארץ אסורה" עבורה ועבור בנט, כל עוד נתניהו שולט בליכוד. הסכסוך האישי שלהם איתו ועם רעייתו שרה מלפני יותר מעשור, גזר את דינה להישאר בחוץ. ועדיין שקד האמינה שבזכות הפופולריות שלה נתניהו יסיר את הגזירה. "שקד ניסתה ליצור מצג שווא שבכירי הליכוד רוצים אותה", סיפר לאל-מוניטור שר בליכוד, "אבל למה שנרצה? ידוע לכולנו שהמטרה שלה היא להיכנס לליכוד ולהתמודד על ההנהגה בדרך לראשות הממשלה".

בעת ששקד ניסתה בכל הכוח להיכנס לליכוד, בנט הודיע כי ירוץ מטעם מפלגתו הימין החדש. עם שקד או בלעדיה. בשבועות האחרונים שקד עשתה הכל כדי שלא לחזור לשותפות עם בנט. רק כאשר הבינה שהדלת בליכוד סגורה עבורה באופן הרמטי היא הייתה פתוחה לחדש את הדיאלוג עם בנט. הפעם היא הגיעה מעמדת כוח והמו"מ בין שניהם היה מהיר. כמצופה היא דרשה וקיבלה את ראשות המפלגה. בנט אמנם פינה לה באצילות ובפירגון את המקום הראשון, אבל הוא גם עשה זאת מחוסר ברירה. הוא הרי כבר קיבל הזדמנות, בחודש אפריל, וכשל.

כעת שקד היא האישה היחידה העומדת בראש מפלגה בישראל.

החילופים בצמרת הימין החדש היו מהירים. במוצאי שבת השניים נועדו, ובראשון בערב כבר מסרו הצהרה לתקשורת לפיה שקד היא יושבת ראש המפלגה. למחרת, בשני בבוקר, יצאה שקד לסיור בהתנחלות אפרת. בנט היה לצדה, אבל הזרקור הופנה אליה. כשנשאלה על מאמציו של נתניהו למנוע את האיחוד הגדול של המפלגות מימין לליכוד, היא ענתה: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית. מי שיקבע זה הציבור". שקד הפגינה נינוחות וביטחון ונכנסה בקלות לעמדת ההנהגה.

מבחנה הגדול של שקד הוא קרב פוליטי מורכב וקשוח מול הפוליטיקאי הכי משוכלל במדינת ישראל: בנימין נתניהו. מצד אחד הוא נוטה לזלזל בשקד, אך מצד שני הוא למד להכיר ביכולותיה, במהלכיה בתקשורת ובפופולריות שלה. בימים הבאים היא תגלה שהיעד שהציבה לעצמה לא קל להשגה. נתניהו בנה בחודשים האחרונים מערכת יחסים קרובה מאוד עם הרב פרץ שאותו מינה לשר החינוך. הם נפגשים ומשוחחים על בסיס קבוע.

נתניהו פועל בכל הכוח, גם מול רבנים, כדי למנוע את האיחוד הגדול. לצדו עומדים הסקרים המצביעים על כך שהציבור רואה בו את האיש המתאים ביותר להנהיג את המדינה. זה יהיה הקלף החזק שלו גם מול האנשים המשפיעים בימין. הוא יגיד להם שזו הדרך הבטוחה למנוע את עליית השמאל.

לכן, אין להתרשם מהקולות הידידותיים של ראשי איחוד מפלגות הימין – הרב פרץ (מנהיג הבית היהודי), שר התחבורה בצלאל סמוטריץ (מנהיג האיחוד הלאומי) וראשי עוצמה יהודית (תלמידיו של הרב כהנא) – שמביעים רצון להתאחד עם שקד. לאף אחד מהם אין כוונה לתת לה שליטה מוחלטת במפלגה גדולה. לזה יש להוסיף את התנגדות הרבנים שאישה תוביל מפלגה דתית, כשמעל לכולם בוחש ראש הממשלה בעצמו. מבחינתו זה אולי הקרב הפוליטי החשוב בחייו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020