ישראל פולס

סערת הפלנגות: ההקצנה של הציונות הדתית היא עובדה

p
המחבר
בקצרה
אביגדור ליברמן הפריז כשטען כי המכינות הקדם צבאיות הן מעין פלנגות, אבל זיהה נכון את ההקצנה של הציונות הדתית המשפיעה על חייהם של הישראלים שאינם דתיים וגם על ראש הממשלה נתניהו.

בנאומו בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי [2 ביולי] תקף שר הביטחון לשעבר, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, בחריפות את ההקצנה הדתית ואת המכינות הקדם הצבאיות שבהן משמשים רבניה כמנהלים, אנשי דרך ואנשי חינוך. נדמה כי ביקורת קשה כל כך על הציונות הדתית ועל המכינות הקדם צבאיות לא נשמעה מעולם בישראל. 

"המכינות הקדם צבאיות הוציאו המון לוחמים, אבל היום זה מתפתח לכיוון מיליציות פרטיות, מעין פלנגות", טען ליברמן והדהים את שומעיו. בתודעה הישראלית הפלנגות הנוצריות בלבנון מתקשרות לטראומת טבח סברה ושתילה [1982] בו רצחו אנשי הפלנגות בדם קר מאות גברים, נשים, ילדים ותינוקות באזור שהיה נתון לשליטת צה"ל.

מטבע הדברים התגובות לנאום היו סוערות. ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ: "על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז״ל, אוריאל ואלירז פרץ ז״ל, דרור וינברג ז״ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

גם יו"ר כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר ח"כ בני גנץ, הגיב בביקורת לדברים: "קריאת תיגר על המפעל החשוב הזה פוגעת במיטב בנינו ובנותינו המוסרים נפשם למען מדינת ישראל והחברה הישראלית".

שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, שהמכינות היו באחריותו, כינה אותן "פאר הציונות" וטען שדברי ליברמן הם "הבל מוחלט": "לא קרה פעם אחת שגוף צבאי שמורכב בין השאר מבוגרי מכינות הלך ופעל פעולה עצמאית שאיזה רב דמיוני שלח אותם. וגם הפוך. גם לא היה סירוב פקודה".

שר החינוך הנוכחי הרב רפי פרץ, ממקימי המכינה הקדם צבאית עצמונה, כתב לליברמן: "שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה, בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב". לדברי השר פרץ, "לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות".

ליברמן, אשר ממתג את עצמו בבחירות הנוכחיות כלוחם נגד כפייה דתית ונגד המפלגות החרדיות, הרחיב בנאומו זה את מעגל הביקורת גם כלפי הציונות הדתית. הוא נקט בלשון חריפה, משתלחת ומקוממת, אבל כך העלה לסדר היום את תהליך ההקצנה של הציונות הדתית ואת השפעתה הגוברת על חייהם של הישראלים שאינם דתיים באמצעות מפלגות הימין הקיצוני. אלו התאחדו לקראת הבחירות לכנסת ה-21 שנערכו באפריל ומשפיעות באופן ממשי על מדיניות הביטחון של ישראל בעצם העמקת מפעל ההתנחלויות והדרישה לסיפוח השטחים. בנוסף, ראשיה משמשים באופן מסורתי כשרי חינוך ומשפיעים בכך על מערכת החינוך הממלכתית (חילונית ודתית). השתלטות הזרם המתנחלי על הציונות הדתית נראית בבירור בהרכב רשימת איחוד מפלגות הימין הכוללת את שר התחבורה החדש וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ' ואת חסידי הרב כהנא.

חלק מרבני הציונות הדתית כמו הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון, והרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה בבית אל ומייסדי המכינה הקדם צבאית "מגן דוד", משפיעים לא רק על הקו האידאולוגי הכללי של הנציגים הפוליטיים אלא גם על המכינות הקדם הצבאיות הדתיות. הם ואחרים מדברים בגלוי על כך שיש לסרב פקודה לפינוי יישובים בשטחי יהודה ושומרון כי חוקי הדת גוברים על חוקי המדינה ופקודות הצבא. כך למשל כתב הרב ברוך מלמד: "הרבה חיילים והרבה קצינים שואלים מה צריך לעשות על פי התורה. כבר נקבעה ההלכה שאסור לפנות יישובים ואסור לחייל למלא פקודה לפנות יישובים, ועליו לסרב למלא אותה".

המסרים הללו מחלחלים ונספגים ככל שגוברת ההקצנה, המתפרשת כ"הוראות הרבנים". בעת פינוי המאחז הלא חוקי עמונה [דצמבר 2016], דווח כי 12 חיילים מחטיבת גבעתי סירבו לפקודת הפינוי ונטשו את עמדות השמירה ליד ההתנחלות. 

במרכז סערת המכינות הדתיות ניצבת מכינת עלי "בני דוד", שראשיה מתגאים ובצדק באחוז המתגייסים הגבוה ביותר ליחידות קרביות, במספר הקצינים הבכירים שיצאו משורותיה וכואבים את מספרם הגבוה של בוגריה שנפלו במערכות ישראל, בעזה ובלבנון.

מכינת עלי בני דוד הייתה המכינה הראשונה מסוגה. היא נוסדה ב-1988, ומאז הקמתה והצלחת פעילותה הוקמו 52 מכינות קדם צבאיות נוספות, דתיות וחילוניות, שבהן לומדים כ-3500 תלמידים. ההכשרה הקדם צבאית נמשכת בין 12 ל-18 חודשים, ונועדה מראשיתה להכשיר מבחינה פיזית ונפשית בוגרי בתי ספר תיכוניים, תלמידי ישיבות ובנות אולפנה לשירות בצה"ל .

רק השבוע [1 ביולי] מונה אחד מבוגריה, תא"ל עופר וינטר, למפקד עוצבת האש. וינטר, מפקד חטיבת גבעתי במהלך מבצע צוק איתן בעזה [2014], חולל בזמנו סערה ציבורית לאחר שנחשף דף מפקד שכתב לחייליו ובו הציג את הקרב בעזה כמלחמה דתית במצוות האל: "אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך". הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט סירב לקדם אותו לאחר צוק איתן, אך דווקא ליברמן כשכיהן כשר ביטחון מינה אותו למזכירו הצבאי.

הציבור הישראלי נחשף למסרים הדתיים הקיצוניים שסופגים תלמידי מכינת עלי ובוגריה באפריל השנה, בזכות סדרת הקלטות וסרטוני וידאו ששודרו בערוץ 13. רבני המכינה נשמעים בהם בהתבטאויות גזעניות מקוממות, המחדדות את עומק ההקצנה של הציונות הדתית. אם פעם זו נחשבה למתונה, מכילה וממלכתית, כעת היא דתית-קיצונית.

"השואה באמת זה לא שהרגו את היהודים, זאת לא שואה. פלורליסטים, להאמין ב'אני מאמין באדם', זה נקרא שואה", נשמע אומר הרב גיורא רדלר בשיעור במכינה. ואילו ראש הישיבה לבוגרי צבא הרב אלעזר קשתיאל נשמע אומר: "כן, אנחנו גזענים. אנחנו מאמינים בגזענות, יש גזעים בעולם ויש תכונות גנטיות של עמים וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. יש הבדלים בין גזעים".

בנאומו בכנס הרצליה הזכיר ליברמן את דברי כמה מהרבנים הללו. הוא הפריז כשטען כי מדובר בפלנגות, אבל זיהה נכון את תהליך ההקצנה שהציונות הדתית עוברת ומוליכה בו את ראש הממשלה נתניהו, אשר רואה באנשיה בעלי ברית פוליטית שבלעדיהם הוא אינו יכול לשרוד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli settlements, idf, ultra-orthodox parties, religious zionist, israeli military, religious dimension of israeli conflict, israeli politics, avigdor liberman

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept