ישראל פולס

הגזענות בעפולה: גם לאזרחים הערבים מגיעה איכות חיים

p
המחבר
בקצרה
כל עוד ממשלת ישראל אינה פותרת את מצוקת הדיור החריפה של אזרחיה הערבים, הגיוני שמשפחות ערביות תרצנה לשדרג את חייהן ולעבור להתגורר ביישובים יהודיים, או תגענה לבלות בפארקים הירוקים שהוקמו בהם.

עיריית עפולה חזרה בה השבוע [14 ביולי] מהחלטתה לסגור את הפארק העירוני למי שאינם תושבי העיר בעקבות עתירה שהגיש המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל עדאלה. השופט דני צרפתי מבית המשפט המחוזי בנצרת הבהיר לעירייה כי סגירת שטח ציבורי וגביית תשלום בכניסה אליו אינה חוקית, "כמו שאתה לא סוגר רחוב אתה לא סוגר פארק, בלי קשר לאפליה", הוא אמר. לעתירה הצטרף היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שכתב בחוות דעת שהוגשה לבית המשפט כי החלטת עיריית עפולה לסגור את הפארק לתושבי חוץ מעוררת שאלות כבדות משקל לגבי המניעים שעומדים מאחוריה.

אמנם בית המשפט לא התייחס לסוגיית המניע אלא הסתפק בקביעה שההחלטה לסגור אינה חוקית, אך בכל זאת נשאלת השאלה – מה עמד מאחורי החלטת העירייה לאסור את כניסתם לפארק של מי שאינם תושבי עפולה? האם רווחת תושבי העיר עמדה ביסוד ההחלטה או שמא רצון למנוע מתושבי היישובים הערביים הסמוכים לעפולה להיכנס לפארק?

ניסיון העבר מלמד כי המניע לסגירת הפארק היה גזענות נטו. רק בחודש שעבר ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ, סגנו שלמה מליחי וחברים במועצת העיר השתתפו בהפגנה נגד מכירת בית בעיר למשפחה ערבית. המפגינים הניפו את דגלי ארגון להב"ה הידוע בפעילותו הגזענית כלפי ערבים ושהיו"ר שלו בנצי גופשטיין הביע תמיכה בעבר בשריפת כנסיות [2015] ואף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה.

מעניין מה היו התגובות בישראל לו ראש עיריית ברלין, למשל, היה משתתף בהפגנה דומה נגד מכירת בית בעירו למשפחה יהודית... האם ראש הממשלה לא היה ממהר לצייץ כי מדובר בהפגנה אנטישמית עם מאפיינים ניאו-נאצים? הוא גם היה יוצר קשר עם קנצלרית גרמניה ומוחה בפניה על ההפגנה ועל השתתפות ראש העיר בה.

אבל כשמדובר בהפגנה בעיר עפולה נגד ערבים, ראש הממשלה ושריו שותקים. האם לשיטתם משפחה ערבית באמת לא יכולה לרכוש בית בעיר כמו כל משפחה ישראלית אחרת? איך יכול להיות שהם ממלאים את פיהם מים כשאנו עדים לתופעות נגד האזרחים הערבים?

על המניע של עיריית עפולה אפשר ללמוד גם מדברים שכתב ראש העיר בקמפיין הבחירות שלו [2018] בעניין סגירת הפארק בפני תושבי חוץ. אז הוא הזהיר מפני "כיבוש הפארק" ופירט איך ניתן להתגבר משפטית על המהלך. בפוסט אחר הוא קרא לצירוף ערבים לעיר "חורבן הצביון היהודי של עפולה" וטען כי זה טירוף שצריך לעצור. ובל נשכח את הגרסה הפרטית של עיריית עפולה לשבועת חברי המועצה שכללה את המשפט "לשמור על צביונה היהודי של העיר".

כל זה לא משאיר מקום לספק לגבי המניע האמיתי של עיריית עפולה לסגירת הפארק לתושבי חוץ.

על הציבור היהודי להבין, כי אם משפחה ערבית מקבלת החלטה לעבור להתגורר בעיר יהודית זו או אחרת היא עושה זאת משיקולי איכות חיים. כן, גם לאזרחים הערבים מגיעה איכות חיים. אני מציע לכל מי שמתנגד למעבר שכזה, שיתגורר בעצמו ביישוב שממנו הגיעה המשפחה הערבית במשך חודש שלם לפני שהוא יוצא להפגין.

אני נתקל לא מעט בשאלה "למה אין יהודים ביישובים ערביים?" והתשובה פשוטה: בדרך כלל אנשים מעוניינים לשדרג את רמת חייהם ולא להורידה. אגב, ישנם יהודים שבחרו להתגורר ביישוב ערבי כמו טירה או עוספיה למשל, אך לא היינו עדים להפגנות נגדם או לראש עיר שמתבטא נגד מגוריהם ביישובו. גם לא זכור לי שאנשי דת ביישובים הנ"ל ביקשו מהתושבים הערבים שלא להשכיר בתים ליהודים, כפי שעשו 50 רבני ערים המקבלים את משכורותיהם גם ממשלם המסים הערבי.

ועוד שאלה למפגינים: האם מישהו מהם שאל את עצמו כיצד זה הממשלה אינה מקדמת הקמת יישובים ערביים חדשים? האם מישהו מהם קרא את דוח המבקר המדינה שפורסם במאי האחרון [2019], אשר קובע כי הממשלה נכשלה בפתרון מצוקת הדיור ביישובים ערביים?

לפי נתוני מרכז אדוה, מאז קום המדינה הוקמו מאות יישובים יהודים חדשים והורחבו יישובים קיימים, אך לערבים לא ניתנה רשות להקים יישובים חדשים למעט כמה בודדים "כדי לרכז את הבדואים בנגב ובגליל". כמו כן לא הוקמו שכונות ערביות חדשות בערים המעורבות. בעוד האזרחים הערבים בישראל מהווים כחמישית מכלל האוכלוסייה, שטח השיפוט בו מתגוררים מרביתם אינו מגיע ל-3% משטחה של המדינה.

כך הגענו למצב שבו המדינה חונקת את האזרחים הערבים והופכת את היישובים הערביים לקופסאות סרדינים צפופות. הידעתם שביישוב הערביים ישנן הגבלות על בנייה לגובה? אישור תוכנית מתאר ביישוב ערבי הוא תהליך ארוך שכמעט אף פעם לא נגמר. גם אם ממשלה כזו או אחרת קידמה פתרון כזה או אחר, לרוב מדובר בעניין נקודתי שלא עונה על הצרכים המלאים של תושבי המקום.

האם המדינה מעודדת יזמים וקבלנים להקים שכונות חדשות או בנייני מגורים ביישובים ערביים? התשובה לכך שלילית. זה מסביר מדוע אין כמעט פארקים ביישובים הערביים, מה שמאלץ את תושביהם המבקשים לבלות עם הילדים בפארק לחפש אחד כזה ביישוב יהודי סמוך.

חשוב לזכור שגיוון האוכלוסייה בישראל הוא מהמדהימים בעולם. מקום לנצל את הגיוון הזה למטרות טובות ולשמש מודל לחיקוי לשאר מדינות העולם, אנו עסוקים כל היום בתיוגי שלילי של האחר ושנאת האחר במקום להכירו. לצערי הכל מתחיל בלשכת ראש הממשלה, שאינו חדל להסית נגד האזרחים הערבים. עדות לכך ראינו אפילו במערכת הבחירות באפריל האחרון כשהליכוד התקין מצלמות נסתרות בקלפיות ביישובים ערביים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עפיף אבו מוך כותב עבור אל-מוניטור. מעבר לכך, אבו מוך הינו הייטקיסט, פובליציסט ואקטיביסט פוליטי וחברתי. בעבר פירסם מאמרים רבים בכלי תקשורת שונים בישראל והשתתף כחבר פאנל בתוכניות רדיו וטלוויזיה כפרשן פוליטי. יוזם אירועי שבתרבות בחברה הערבית ופעיל למען הנכחת החברה הערבית בשיח הציבורי והחדרת הקול הערבי לתקשורת העברית בישראל. טוויטר AfifAbuMuch@

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept