ישראל פולס

בריאות, שיכון, רווחה, חינוך: סל הדרישות של המפלגות החרדיות

p
המחבר
בקצרה
לקראת הקמת ממשלת נתניהו החמישית, ש"ס ויהדות התורה החרדיות מכוונות אל משרדי ממשלה שעד כה הן לא יצאו מגדרן כדי להשיג דריסת רגל בהם, במטרה להיטיב עם בוחריהן ולפתור את בעיותיהם – למשל משרד הרווחה ומשרד השיכון.

מגמת השילוב של אוכלוסייה חרדית בציבור הכללי, העלייה בכוחן של המפלגות החרדיות (ש"ס ויהדות התורה) מ-13 ל-16 מנדטים בבחירות האחרונות והיותן גורם הכרחי להקמת קואליציה – כל אלה הביאו להרחבת העניין של המפלגות החרדיות במשרדי ממשלה שעד כה הן לא יצאו מגדרן כדי להשיג דריסת רגל בהם. הן ש"ס והן יהדות התורה דורשות כעת שליטה במשרדים כמו השיכון והרווחה וקבלת סמכויות של ממש לסגני שרים במשרד החינוך ובמשרדים אחרים במטרה להיטיב עם בוחריהן.  

יהדות התורה, שעד 2009 הסתפקה בעיקר בתפקידי סגן שר עם סמכויות חלקיות ויו"ר ועדת הכספים, דרשה וקיבלה בממשלת נתניהו השנייה [2013-2009] משרד שלם תחת אחריותה – משרד הבריאות. את התפקיד מילא יעקב ליצמן כסגן שר (המפלגות החרדיות האשכנזיות מתנגדות באופן מסורתי לקחת על עצמן תפקידי שרים), אבל עם סמכויות מלאות. ליצמן נושא עדיין בתפקיד ועתיד להיות סגן שר הבריאות גם בממשלה הבאה. בתקופת כהונתו הארוכה הוא השיג לא מעט הישגים, כולל בממשלה היוצאת, אף שבחודשים האחרונים הסתבך בפלילים.

לצד חיכוכים בענייני דת – בגלל חשש מפגיעה בקברים עתיקים הוא מנע חודשים ארוכים בנייה של אגף מוגן בבית החולים ברזילי באשקלון, ליצמן קידם רפורמות חשובות כמו הרפורמה בבריאות הנפש, הכנסת טיפולי שיניים לילדים לסל הבריאות ועוד. בממשלה היוצאת הוא המשיך וקידם רפורמות נוספות אם כי נתקל מדי פעם בדילמה בין היותו מייצג הציבור החרדי לבין היותו אחראי על מערכת הבריאות של כלל האזרחים – למשל כשנלחם נגד הכנסת חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח או כאשר התערב לטובת תנאי אשפוז טובים לפטרונו האדמו"ר מגור ולרעייתו של האדמו"ר. השבוע פורסם [21 במאי] כי בהשראתו של ליצמן פנה הרב של בית החולים הדסה לצוות חדר המיון, ודרש כי בימי שישי תוענק קדימות לטיפול בחולים דתיים על פני השיקול של הדחיפות הרפואית, כדי שאלו לא יחללו שבת.

הסיפורים הללו מעידים על הדואליות של השרים או סגני שרים החרדים. מחד הם שליחיו של הציבור שלהם, החרדי; ומאידך הם אחראים על מתן שירות בתחום משרדם לכלל הציבור.

הדרישה הנוכחית של יהדות התורה לקבל גם את משרד השיכון מקורה באחת הבעיות הקשות ביותר של הציבור החרדי – הדיור. לפי נייר עמדה שנכתב ב-2016 במכון החרדי למחקרי מדיניות בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון, הגידול הטבעי המהיר של האוכלוסייה החרדית יצר מצוקה של ממש, הן בשל רמת הכנסות נמוכה של המגזר החרדי המתקשה לעמוד במחירי הדיור הגבוהים והן בשל צרכיו הייחודיים, כלומר חיי קהילה דתית-חרדית לפי חצרות או חסידויות, נישואים בגיל מוקדם ומספר ילדים גדול. המחקר קובע כי בעשרים השנים הקרובות המגזר החרדי לבדו יזדקק ל-188 אלף יחידות דיור חדשות.

בשנים האחרונות הדירות בשכונות החרדיות בערים הגדולות מתייקרות. המצוקה הביאה, בין השאר, להקמה של יישובים חרדים כאשר שניים מהם, בית"ר עילית ומודיעין עילית, הוקמו כהתנחלויות בגדה למרות ההתנגדות העקרונית של ראשי הציבור החרדי לקחת חלק במחלוקת הזו.

במשא ומתן הקואליציוני הנוכחי, שר הפנים היוצא (והמיועד) אריה דרעי כבר דאג להחזיר למשרד הפנים את מינהל התיכנון, שהועבר לסמכות משרד האוצר עת הוקמה ממשלת נתניהו הרביעית ב-2015. למינהל התכנון השפעה רבה על אופי הבנייה, כך שדרעי יוכל למשל לקדם בנייה עם מרפסות לפי צרכי החרדים, אשר מעדיפים דירה עם מרפסת לבניית סוכה.

בכיר חרדי אומר בשיחה עם אל-מוניטור כי השליטה במינהל התכנון תאפשר לחייב ראשי רשויות מקומיות להקצות שטחים להקמת שכונות למגזר הדתי-חרדי ותגרום גם לקבלנים להקצות דירות למגזר הזה.

ש"ס לא מסתפקת בזה ודורשת גם את משרד השיכון – המשרד העיקרי מטפל בתכנון אסטרטגי. אחד מאנשיו של דרעי אמר לאל-מוניטור, כי הכוונה היא "להפוך כל אבן כדי להביא לגידול חד בבנייה לציבור כולו אך במיוחד למגזר החרדי שהוא נזקק יותר". לפי המקור, ראשי רשויות שיבקשו אישורים לבניית שכונות חדשות יוכלו לקבלם רק אם יראו נכונות לבנות שכונות מותאמות לאופי החיים החרדי.

גם יהדות התורה לוטשת עיניים למשרד השיכון, עבור חבר הכנסת מאיר פורוש, כך שבין שתי המפלגות החרדיות יש תחרות עליו.

משרד אחר אותו דורשת יהדות התורה הוא משרד הרווחה. המגזר החרדי מאופיין בהכנסה נמוכה והישענות רבה על תקציבי ושירותי רווחה, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2015, מחצית מהאוכלוסייה החרדית מצויה מתחת לקו העוני. מבחינת יהדות התורה, שליטה חרדית במשרד הרווחה תאפשר לתת דגש על צרכי המגזר החרדי בתקציבים ובמתן שירותים ממוקדים.

שתי המפלגות החרדיות דורשות מינוי של סגנים מטעמן גם במשרד החינוך – המשרד עם התקציב הגדול ביותר אחרי משרד הביטחון. מערכות החינוך העצמאיות במגזר החרדי זוכות לתקציבים ממשלתיים, אף שלרוב הן דוחות את דרישת המשרד לקיים לימודי ליבה, כלומר מספר מינימלי של שיעורים במתמטיקה, אנגלית ומקצועות נוספים שאינם לימודי דת. לימודי הליבה נחוצים כדי לסייע לחרדים להשתלב בשוק העבודה, אך המפלגות החרדיות מבקשות לשמור על עצמאות מערכות החינוך שלהן ולהמשיך לקבל תקציבים גם ללא לימודי בסיס כה חיוניים.

הכדור כעת במגרשו של ראש הממשלה נתניהו. כמומחה בכלכלת מאקרו הוא בוודאי יודע שיש לטפל במגזר החרדי ובבעיותיו לאו דווקא באופן המבוקש על ידי המפלגות החרדיות. מנגד, בלעדיהן הוא לא יוכל להקים ממשלה. הניסיון מלמד שנתניהו לא יתנגד לדרישותיהן וייתן להן את מבוקשן כדי לבסס את הקואליציה שלו, שבה המפלגות החרדיות הן השותפות הנאמנות ביותר שלו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept