ישראל פולס

מדוע הישראלים לא חוגגים את "יום הניצחון"?

p
המחבר
בקצרה
אף שמצעדי ניצחון ביום כניעתה של גרמניה הנאצית הפכו לשגרה בערים ישראליות רבות, ואף שהכנסת אישרה חוק המחייב את ציון יום הניצחון בטקס ממלכתי בכותל המערבי, ה-9 במאי לא נכנס לפנתיאון החגים הישראלים אלא נותר חג סקטוריאלי בלבד.

השנה [9 במאי], כמו בכל שנה מאז שעלה ארצה ב-1990, אפרים פפרני, וטרן של מלחמת העולם השנייה, בן 94, יצעד במצעד הניצחון בירושלים וישתתף באירוע החגיגי בכנסת לכבוד הניצחון על גרמניה הנאצית. פפרני נולד בעיר צר'ניגוב בשנת 1925. בגיל 16 הוא הצטרף לצבא האדום, שירת בחיל הקשר במשך ארבע שנים והשתתף בשחרור של וינה בשנת 1945, שם גם נפצע. בארץ הוא הפך לנשיא ארגון החיילים והפרטיזנים נכי המלחמה בנאצים, ובשנת 2010 יחד עם חבריו ובסיוע רוסי הקים באשדוד מוזיאון למורשת הגבורה היהודית במלחמת העולם השנייה.

במוזיאון הקטן מוצגים מאות פריטים יקרי ערך ומשמעות – מדים של חייל בצבא האדום בעת המלחמה, מכתבים מהמלחמה, כלי אוכל, נשק וצילומים של החיילים היהודים הצעירים שלחמו בשורות הצבא האדום, ביניהם גם צילומים של פפרני. מדי שנה פוקדים את המוזיאון עשרות משלחות של תלמידים וסטודנטים ישראלים וגם משלחות של צעירים ונוער מחו"ל.

כ-20,000 מוותיקי מלחמת העולם השנייה (וטרנים) עלו לישראל מבריה"מ בשנות התשעים. כמעט בכל משפחה שעלתה משם יש או היה מישהו שנלחם או נלחמה בנאצים. יום הניצחון כחג אהוב במיוחד על יוצאי בריה"מ עשה עלייה גם כן. מצעד הניצחון הראשון בישראל התקיים בירושלים ב-9 במאי 1993, על פי המסורת שהייתה נהוגה בבריה"מ וברוסיה המודרנית (באירופה ובארה"ב מציינים את יום הניצחון ב-8 במאי).

בתחילה הציבור הישראלי הוותיק צפה בהשתאות בגברים ונשים המבוגרים שהיו חנוטים במדים של צבא האדום המעוטרים בעשרות מדליות ואותות הוקרה. הם לא הבינו את פשר העניין. הווטרנים צעדו בשמש הקופחת ושרו את שירי המלחמה ההיא בשפה הרוסית, נזכרים בזוועותיה, בקרבות הקשים ובחברים ובקרובי משפחה שנהרגו במלחמה.

מאז מצעדי הניצחון חזרו על עצמם והפכו לשגרה בערים רבות: בירושלים, בחיפה, באשדוד ובערים נוספות. יחד עם הווטרנים המבוגרים צועדים גם קרובי משפחותיהם – ילדיהם ונכדיהם הגאים במורשת של הסבים והסבתות.

"ישראל צריכה להיות אסירת תודה לכל אלה שלחמו נגד היטלר. כמיליון וחצי יהודים לחמו בצבאות הברית. בצבא האדום לחמו כ-500,000 יהודים", אומר פפרני בשיחה עם אל-מוניטור, "כשהיינו בצבא לא הרגשנו שום אנטישמיות. כשאתה בשוחה הקליעים לא מבדילים בין יהודים ללא יהודים. אבל ידענו היטב מה שקורה בעורף. ידענו שהיהודים נטבחים על ידי הנאצים ונלחמנו על הבית שבער". 

בשנת 2012 נחנך בעיר נתניה פסל הניצחון "כנפיים", ובעוד מספר שבועות ייחנך בירושלים פסל המנציח את מצור לנינגרד. הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הבטיח להגיע וליטול חלק בטקס החניכה של הפסל. בשנת 2018 העבירה הכנסת את חוק יום השחרור וההצלה מגרמניה הנאצית, המחייב את ציון יום הניצחון בטקס ממלכתי ברחבת הכותל המערבי.

למרות ההכרה הרשמית, המצעדים והפסלים, מעטים בתי הספר בישראל בהם לומדים על חשיבותו ומשמעותו של היום הזה. חלק ניכר של הישראלים הצברים כלל אינם מודעים לחג זה. נראה כי יום ה-9 במאי לא נכנס לפנתיאון החגים הישראלים אלא נותר חג סקטוריאלי בלבד. גם פפרני סבור שהחג נותר חגם של העולים מחבר העמים. לדבריו, הוא היה רוצה שהמדינה תשקיע יותר מאמצים על מנת שגם בבתי הספר ילמדו על יום הניצחון ועל תרומתם של היהודים שלחמו בצבא האדום.

ולד קפוסטין, חבר ועדת העלייה והקליטה בעיריית ראשון לציון, נאבק במשך שנים כדי שגם בעירו יקיימו את מצעד הניצחון. ואכן מזה שנתיים מתקיים בראשון לציון מצעד ניצחון, אך קפוסטין מצר על כך שהוא אינו כולל מופע זיקוקים, כפי שמקובל ברוסיה. בשיחה עם אל-מוניטור קפוסטין מדגיש כי אין לו קרובי משפחה שנלחמו במלחמה ההיא, אך הוא, כמו עולים רבים וילדיהם, גדל בצלה. גם הוא סבור שצריך לעשות הרבה יותר כדי שכל ישראלי ייחשף לחג הזה.

"ללא הניצחון ההוא ב-9 במאי, יום הניצחון על גרמניה, המדינה שלנו לא הייתה קיימת", הוא אומר, "כל אחד מאתנו  חי וקיים בזכות הגיבורים שנלחמו נגד הנאצים. חייבים לתת להם את הכבוד הראוי ולהכיר בגבורתם".

גם ד"ר לאה כהנוב, שעלתה ארצה בגיל 8, מאמינה שחשוב שילמדו בבתי הספר בישראל על תולדות מלחמת העולם השנייה ועל הסכנה הגדולה שארבה לעולם בגינה. "אני לא משתתפת במצעדים", היא אומרת לאל-מוניטור, "אך הזיכרון חייב להישמר גם אחרי שאחרון הווטרנים ילך לעולמו. זאת ההיסטוריה של כולנו".

רבים מהמשתתפים במצעדים נוהגים לשאת את תמונות קרובי משפחותיהם שהלכו לעולמם. התהלוכות הללו, שקיבלו את השם "הגדוד האלמותי", החלו ברוסיה והתפשטו למקומות אחרים בעולם שבהם מציינים את יום הניצחון על גרמניה הנאצית ב-9 במאי. וטרנים רבים כבר הלכו לעולמם ואחרים, בני תשעים ומעלה, כבר לא מסוגלים  לצעוד. היוזמה הזו מאפשרת להנציח את זכרם של הלוחמים ולשתף את דמותם במצעדי הניצחון. חלק מהצועדים גם יצמידו סרט בצבעי שחור וכתום לדש בגדם. בשנים האחרונות הסרט הזה הפך לפריט חובה במצעדי הניצחון שמתקיימים ברוסיה. בשנה שעברה [2018], כשראש הממשלה בנימין נתניהו צעד לצדו של הנשיא פוטין במצעד הניצחון במוסקבה, סרט כזה היה מוצמד לחליפה שלו. לא מעט ישראלים יוצאי חבר העמים שמו לב לפרט הזה, שבעיני רבים העיד על התקרבות משמעותית בין מוסקבה לירושלים.

גם במגזר הערבי בישראל יום ה-9 במאי הוא יום חג. ערבים ישראלים רבים שלמדו בבריה"מ או במדינות חבר העמים נישאו לנשים רוסיות, ואת יום הניצחון הם נוהגי לציין במסעדה או באולם אירועים בחיפה, בשירת שירי המלחמה ברוסית ובהרמת כוסית לזכר הנופלים. בנוסף, המפלגה הקומוניסטית מקיימת מדי שנה אירוע זיכרון ביער הצבא האדום באבו גוש.

השנה, מצעד הניצחון ותהלוכת "הגדוד האלמותי" התקיים גם ברשות הפלסטינית, בבית לחם. כמו במגזר הערבי בישראל, משתתפי המצעד  היו בעיקר נשים רוסיות ובעליהן הפלסטינים, שלמדו פעם בבריה"מ או במדינות חבר העמים. כך באופן מפתיע יום הניצחון על גרמניה הנאצית והמסורת המשותפת הקשורה בו מאחדים בין אנשים שונים כל כך משני צדי הגבול, הישראלי והפלסטיני.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: השפעה רוסית

קסניה סבטלובה שימשה בתור פרשנית בכירה וכתבת לענייני ערבים בערוץ 9. היא סיקרה את הגדה המערבית ואת רצועת עזה והביאה תחקירים ודיווחים מיוחדים מסוריה, לבנון, לוב, מצרים, תוניסיה ומדינות המפרץ הפרסי. קסניה סבטלובה נולדה במוסקבה, השלימה את לימודיה לתואר ראשון ושני במזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. היא דוברת אנגלית, עברית, רוסית וערבית. בכנסת ה20 שימשה כחברת כנסת מטעם מפלגת התנועה והייתה חברה בועדת חוץ וביטחון של הכנסת. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept