תפקידה ההיסטורי של כחול לבן

אם ממשלת נתניהו החמישית תפעל להרחיק את ראש הממשלה ממשפט פלילי, יהיה הכרח לכנס מאות אלפים בכיכר רבין ולשאוג את שאגת החרדים לדמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל. ייתכן שזה תפקידה היחיד בהיסטוריה של כחול לבן.

al-monitor .

נושאים מכוסים

protests, likud party, coalition government, trial, indictment, benjamin netanyahu, blue and white party, benny gantz

מאי 13, 2019

לקראת תום תוספת הזמן שבנימין נתניהו זקוק לה כדי להרכיב את ממשלתו החדשה, יהיו אלה שותפיו הוותיקים שיוותרו על חלק ניכר מדרישותיהם ויבקשו ממנו להצטרף לממשלתו. כמעט לכולם לא יכולה להיות ממשלה טובה יותר, אך הם ינסו לסחוט ממנו תיקים כבדים ודרישות אחרות תמורת מנדטים מעטים, והם יודעים כי נתניהו סחיט.

הוא עצמו איננו מתלהב מהממשלה שהוא עומד להקים, והיה מעדיף לנצל את השינוי בחוק שיזם ב-2009, חודשים אחדים לאחר שנבחר מחדש לתפקיד ראש הממשלה. עד אז יכלו רק חברי כנסת, שהיוו שליש מסיעתם המקורית, לפרוש ממנה מבלי לקבל את אישור הסיעה לכך ומבלי שייפגעו זכויותיהם כחברי כנסת; התיקון שיזם נתניהו איפשר לשבעה חברי כנסת ומעלה לפרוש מסיעתם, גם אם אינם מגיעים לשליש ממנה. הוא טען אז כי מדובר בחלק ממסכת חוקים שנועדו לשפר את ה"משילות" בישראל, אבל האמת הייתה שהוא ניסה להוציא ממפלגת קדימה ז"ל קבוצה של שבעה חברי כנסת לפחות, בראשות שאול מופז, ולצרפם לקואליציה בראשותו. מופז לא פרש, אבל השינוי בחוק נותר, והוא יכול לשרת את נתניהו אם לפחות שבעה חברי כנסת יפרשו עכשיו מכחול לבן.

בעוד נציגיו של נתניהו דנים בכובד ראש עם נציגי החרדים, הימין, והימין הכהניסטי, שולח ראש הממשלה איתותים לחברי כנסת שונים בכחול לבן. השם הראשון אשר פורסם בהקשר זה היה של חברת הכנסת החרדית עומר ינקלביץ' (מקום 23 בכחול לבן). אבל לא יהיה קל לליכוד לשכנע את חברי הכנסת האלה גם לעזוב את ביתם הפוליטי הנוכחי וגם להתחייב להצבעה שתאפשר לנתניהו להתחמק ממשפט ומעונש. לעומתם – "השותפים הטבעיים" שלו כבר העניקו לו מזמן את הבטחתם בעניין זה. הגדילה לעשות סיעת איחוד מפלגות הימין, שהביאה את שינוי החקיקה בנושא חסינות חברי הכנסת כאחד התנאים (!) לכניסת המפלגה לקואליציה... כלומר, גם אם שליחי נתניהו ימצאו שבעה "צדיקים" בכחול לבן שיסכימו לפרוש מסיעתם הטרייה ולהצטרף לקואליציית נתניהו – אם הם לא יישבעו בנקיטת חפץ כי יצביעו בעד כל חוק שירחיק את נתניהו ממשפט פלילי, יצטרך נתניהו להעדיף את קואליציית החסינות שלו ולהעניק למרכיביה ויתורים שיעלו לו בבריאות.

במצב שבו ייאלץ נתניהו להקים מחדש את קואליציית הממשלה היוצאת וכחול לבן תצליח להישמר בגודלה הנוכחי, תצטרך סיעתו של בני גנץ להתמקד בנושא עיקרי אחד: טרפוד הניסיון של נתניהו להציל עצמו ממשפט. לכאורה, לפחות, זה לא יהיה לה קשה מדי. אחרי הכל, זה הדבק היחיד בין חבריה. ראינו זאת היטב במהלך הסיבוב האלים האחרון מול עזה; הביקורת העיקרית שנשמעה מפיותיהם של רוב חברי הכנסת של הסיעה הייתה על חולשת התגובה הישראלית ולא על חזונו של נתניהו למנוע הסכם עם הפלסטינים בכל מחיר, ולהעדיף את החמאס על פני אש"ף. הדוברים העיקריים של כחול לבן הם האישים המוכרים יותר (כמו משה יעלון וצבי האוזר), והם לא שינו את טעמם מאז ימיהם בליכוד. יאיר לפיד מחרה-מחזיק אחריהם כדי שלא להישמע שמאלני חלילה, עופר שלח הנבון והבקי נשמע כמו מיעוט של איש אחד בסיעתו, וגנץ נשמע פחות מאחרים והרבה פחות נחרץ מהם.

ההתנגדות לנתניהו הייתה ונותרה המכנה המשותף האמיתי של קבוצת האישים הזו. כיוון שהיא זקוקה נואשות להבלטת המכנה המשותף שלה, לא יהיה זה מלאכותי מבחינתה להשקיע את רוב האנרגיה של חברי הסיעה במאבק על מניעת הפיכתה של הדמוקרטיה הישראלית לסוג של משטר סמכותני נוסח הונגריה וטורקיה – משטר שבו מתקיימות בחירות מדי שנים אחדות אבל מי שנבחר מפעיל את הממשל כחפצו, משתיק את מתנגדיו, שולט בתקשורת ומשנה את החוקים כך שיוכל להמשיך ולשלוט למרות מגבלות חוקתיות ושיפוטיות.

מדובר במפגש בין האינטרס הפוליטי הברור של מפלגה שאין לה מכנה משותף מהותי לבין איום כבד מאוד על אופייה של ישראל, כמדינה שהחוק בה איננו רק המלצה ואשר מנהיגיה אמורים להיות כפופים להחלטות המערכות האוכפות את החוק. כחול לבן תעשה את המעשה הנכון, לא רק מבחינתה אלא גם מבחינת האינטרס הקולקטיבי, אם במקום לאיים איומי סרק מסוג "נמרר את החיים לממשלה" תתמקד במאבק פרלמנטרי, אך בעיקר ציבורי, למנוע מנתניהו לממש את זממו.

אם נתניהו לא יצליח למנוע את שלב השימוע, ואם לאחר שימוע יחליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלא להגיש נגדו כתבי אישום, אני מניח שיתקיים מאבק משפטי ותוגש עתירה לבג"ץ על החלטה בלתי סבירה. אם תידחה העתירה, תסתיים פרשת תיקי נתניהו. אבל אם תתחיל ממשלת נתניהו החדשה במרוץ לשינוי חוק חסינות חברי הכנסת, או אם לצורך "רפורמה ממשלית" היא תנסה למצוא תעלול אחר, יהיה הכרח להוציא מבתיהם מאות אלפים מבין המיליונים שהצביעו נגד נתניהו בבחירות, לכנסם בכיכר רבין ולשאוג את שאגת החרדים לדמותה הדמוקרטית של ישראל. שאגות כאלה מסוגלות לגרום לשינוי.

כחול לבן לא יכולה הייתה להפוך למפלגת שלטון מרגע ששללה מראש כל שיתוף עם אזרחי ישראל הערבים וגם כל שיתוף עם נתניהו. למרות זאת היא זכתה במספר נכבד מאוד של מנדטים, בגלל רצונם של רבים כל כך בישראל לראות את נתניהו מסיים את תפקידו. יכול להיות שתפקידה היחיד בהיסטוריה יהיה להביא לכך שנתניהו ייאלץ לעבור את ההליכים המשפטים שעל כל אדם אחר במצבו לעבור, ומאוחר יותר תתפרק כמו מפלגות המרכז האחרות שקדמו לה.

אבל ייתכן כי מאבק מוצלח שיביא המונים לכיכר רבין הריקה, יגרום לחברי כחול לבן לעבור יחדיו טירונות פוליטית ולחשל אותם למאבקים חיוניים אחרים שיגרמו לשינויים המדיניים והחברתיים החיוניים כל כך לישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020