ישראל פולס

הבידול בין עזה לגדה יוביל לבידודה של ישראל

p
המחבר
בקצרה
השתלטות חמאס על הגדה המערבית תקבור את דוקטרינת הבידול של נתניהו ותהפוך את כל השטחים הפלסטינים לשטח אש. הלהבות יעמיקו את הבידוד הבינלאומי של ישראל, קטאר תפסיק לשלם את מס הבידול ותפנה את השטח לאיראן.

בפרפראזה על הדוקטרינה של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין "נילחם בטרור כאילו אין שלום, ונעשה שלום כאילו אין טרור", אפשר לנסח את הגישה של ראש הממשלה בנימין נתניהו כך: "נשלם לטרור כאילו אין שלום, ונילחם בשלום כאילו אין טרור".

מצד אחד ישראל מכלכלת באמצעות קטאר את שלטון חמאס בעזה בעודו תוקף את יישובי הדרום, הורג אזרחים ישראלים וחותר בגלוי נגד הסדר מדיני; מצד שני אותה ממשלה נלחמת ברשות הפלסטינית, שראשיה דבקים בהסדר מדיני, באמצעות הקפאת כספי המסים של תושבי השטחים.

מצד אחד ישראל מנהלת מגעים להפסקת אש עם החמאס, ומחזקת ארגון שמתכנן ויוזם פיגועי התאבדות בגדה ובירושלים; מצד שני ממשלת ישראל גוזלת את שכרם של אנשי הביטחון הפלסטינים שמסכלים פיגועים בלב הארץ.

דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן [2014], שפורסם בפברואר 2017, התמקד בפגמים בתהליך קבלת ההחלטות בדרג המדיני. המבקר קבל על כך שהקבינט לא קיים שום דיון לקביעת יעדים אסטרטגיים בנוגע לרצועת עזה. "כאשר כבר קיים הקבינט דיון אסטרטגי", קבע המבקר, "הוא בחן חלופות מוגבלות בלבד, שנגעו רק במדרגות חומרת הפעילות הצבאית, ולא דן בחלופה מדינית או במצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה, שמערכת הביטחון העריכה כי עלולות להיות לו השלכות על מדינת ישראל".

מערכת הביטחון לא שמרה לעצמה את נבואות הזעם המתמשכות בקשר למצב בעזה והשלכותיו. באוקטובר 2017 החליט אלוף יואב (פולי) מרדכי, שהיה אז מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לתת להן ביטוי בנייר עמדה גלוי שחיבר ביחד עם יועצו לענייני פלסטינים, אל"מ מיכאל מילשטיין, ועם הפסיכולוג הארגוני סא"ל (במיל') יותם אמיתי, שהיה היועץ הארגוני של פיקוד המרכז ושל אוגדת אזור חבל עזה. במסמך, שפורסם על ידי המרכז למחקרים אסטרטגיים INSS, הם הזהירו במפורש כי אם לא יתחולל שינוי מהותי במצב ההומניטרי בעזה, גורמים קיצוניים יותר מחמאס יכבשו את השלטון ברצועה. השינוי הנדרש, כך נכתב, צריך להיות ייזום של מעין "תוכנית מרשל", שתביא לשיקום הרצועה ולשינוי כלכלי ותודעתי שהחמאס לא יוכל התנגד לו.

שלושת אנשי הבטחון העריכו כי הרשות הפלסטינית תתנה את תמיכתה במהלך בהרחבתו לשטחי יהודה ושומרון הנתונים באחריותה. הם הדגישו כי "מדובר כאן בשאלת יסוד שיש לדון בה בערוץ המדיני".

העניין הוא שהדיונים המדיניים היחידים שמתקיימים, נערכים בין ראש הממשלה ביבי לשר הביטחון נתניהו. הבעיה אינה נעוצה בהעדר מדיניות ובהעדר שיקול דעת שלו, כפי שכתב המבקר בדו"ח על צוק איתן. היא גם לא נובעת מקושי בהבנת הנכתב של הערכות המצב הביטחוניות. תושבי הדרום ורצועת עזה נהרגים ויוסיפו למות דווקא בשל מדיניות מכוונת שעוצבה בשיקול דעת ועל סמך הכרת הערכות המצב. נראה כי המדיניות הזאת תקפה גם לאחר סבב האלימות הנוכחי; נתניהו כבר הבטיח להם ביום שני [6 במאי], בתום הסבב האחרון, כי "אנחנו נערכים להמשך".

המדיניות הזאת מבוססת על שיטת המקל והגזר: מקל לתומכי הקמתה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל (מנהיגי הרשות), וגזר לתומכי הקמתה של מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל (חמאס). תרגומה המעשי של המדיניות הזאת קרוי "מדיניות הבידול". בתגובה לעתירה לבג"ץ שהגישה תושבת עזה אשר ביקשה ללמוד קורסים באוניברסיטת ביר זית, הסבירה הפרקליטות [דצמבר 2012] את התנגדותה בנימוק הבא: "המדיניות הנהוגה כיום בכל הנוגע לכניסת תושבי עזה לאזור יהודה ושומרון הינה מדיניות בידול בין האזורים". המדינה טענה כי "הרציונל העומד בבסיס מדיניותה זו נשען על טעמים ביטחוניים כלליים הנוגעים לקשרי משפחה, ויכולת להעברת מידע ואמצעים לגורמים עוינים".

בראיון שהעניק באחרונה [18 באפריל] למקור ראשון, הודה היועץ האישי לראש הממשלה יונתן אוריך כי נימוק "הטעמים הביטחוניים" אינו אלא מסווה למזימה מדינית. היועץ, שתואר בכתבה כאחד האנשים הקרובים והמקורבים ביותר לראש הממשלה, הגדיר את הניתוק בין עזה ליהודה ושומרון כחלק מרכזי במורשת של נתניהו: "ריסוק חזון המדינה הפלסטינית בשני האזורים הללו...החלת ריבונות על היישובים היא המשך טבעי של הסטטוס-קוו והרחבה שלו". אוריך לא הסתיר כי "הכסף הקטארי שמגיע כל חודש לחמאס" נועד לאותה מטרה. החלק השני של המשפט צריך היה להיות "גם הקפאת הכסף הפלסטיני שנועד למשפחות האסירים משרתת את המטרת הזאת של ריסוק חזון המדינה הפלסטינית"

הצלחתם הצבאית של ארגוני הסירוב להבריח מאות אלפי אזרחים ישראלים למקלטים ובה בעת לקבל את הכסף הקטארי, מדגישה את כישלונה של הרשות בזירה המדינית. כמו הנסיגה החד צדדית של ישראל מרצועת עזה, חמאס מוכיח כעת כי בעוד שדיפלומטיית אוסלו על הקרשים, האלימות גורפת הישגים. תכנית אמריקאית שתשאיר את מחמוד עבאס (אבו מאזן) עם רבע תאוותו בידיו, עלולה להפוך לתעודת הפטירה הפוליטית שלו ותפקיד גם את הגדה המערבית בידי החמאס.

השתלטות חמאס על הגדה תקבור את דוקטרינת הבידול והסטטוס קוו. ישובי עוטף יהודה ושומרון יהפכו לשטח אש, בדומה לישובי עוטף עזה.  הלהבות ילחכו את ממלכת ירדן, יאיימו על היחסים עם מצרים ויעמיקו את הבידוד הבינלאומי של ישראל. או אז, קטאר תפסיק לשלם את מס הבידול ותפנה את השטח לאיראן. מדינות אירופה ילכו בעקבות הקונגרס האמריקאי, שהפסיק את הסיוע הכלכלי לרשות ויעבירו את המקל למשלם המסים הישראלי. העיקר שהנשיא טראמפ מצייץ שהוא "תומך בישראל במאה אחוזים בפעולות ההגנה על אזרחיה".  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept