ישראל פולס

גדעון סער קורא תיגר על בנימין נתניהו

p
המחבר
בקצרה
הביקורת שמתח ח"כ גדעון סער נגד הפסקת האש ברצועת עזה נועדה להבהיר לנתניהו כי כעת יש לו אופוזיציה פנימית בליכוד. המבחן הגדול שלו יהיה חוק החסינות: האם יתקומם נגד הניסיון לחלץ את נתניהו מפלילים באמצעות חקיקה?

הביקורת החריפה שמתח ח"כ גדעון סער ביום שני [5 במאי] על הפסקת האש עם חמאס והג'יהאד האסלאמי, משמעה הכרזה של סער על התמודדות על תפקיד יו"ר הליכוד; לא רק לאחר שנתניהו יסיים את תפקידו אלא אולי אף מולו. "הפסקת האש, בנסיבות בה הושגה, נעדרת הישגים לישראל", צייץ סער, "טווחי הזמן בין סבבי ההתקפות האלימות על ישראל ואזרחיה הולכים ומתקצרים וארגוני הטרור בעזה מתעצמים ביניהם. המערכה לא נמנעה אלא נדחתה".

הביקורת הזו הופנתה למעשה ישירות כלפי נתניהו, שהפך למחליט היחיד בענייני חוץ וביטחון בישראל. גם כשהוא מכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני, ההחלטות ככל שישנן משקפות את רצונו של ראש הממשלה.

נתניהו מיהר להגיב לסער באמצעות "גורמים בליכוד", כלומר דובריו, שתדרכו עיתונאים והאשימו את סער בחבירה לשמאל. "מאז 2015, כשתקף ללא הפסקה את הליכוד וראש הממשלה, לגדעון סער יש רק מטרה אחת: להפיל את ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו. התירוצים מתחלפים, המטרה לא. גדעון סער לא נותן אפילו רגע אחד של אשראי לראש הממשלה ומצטרף מיד להתקפות משמאל של בני גנץ ושל צביקה האוזר, עושה דברו של סער שערק לשמאל ושאיתו הוא מתואם לחלוטין", לשון התגובה.

האוזר היה מזכיר ממשלת נתניהו השנייה [2013-2009]. בבחירות האחרונות שובץ ברשימת כחול לבן (מקום 14) תוך שהוא משמיע ביקורת קשה על ראש הממשלה והתנהלותו הציבורית. סער כמובן דחה על הסף את טענת נתניהו. "מגוחך ברמה של עלילת 'מזימת המאה'", הוא צייץ.

העימות הנוכחי סער-נתניהו מזכיר את סיבובי העימותים הקודמים ביניהם. רק באוקטובר האחרון [2018] האשים נתניהו את סער כי הוא מתכנן עם הנשיא רובי ריבלין "פוטש" נגדו, וכי לאחר הבחירות ריבלין יטיל על סער את הרכבת הממשלה ולא על נתניהו. סער הכחיש אז ואמר כי נתניהו חצה קווים אדומים ומנהל נגדו משפט שדה.

נתניהו חזר על ההאשמה הזו במהלך הפריימריז לליכוד [פברואר 2019] כדי לפגוע בסיכוייו של סער להיבחר במקום גבוה ברשימת הליכוד לכנסת. סער טען מנגד כי ראש הממשלה ובני משפחתו מנהלים מסע רדיפה נגדו ומאיימים על פעילי שטח של הליכוד ועל ח"כים שמעיזים להגיע לכנסים שלו.

ה"קמפיין" של נתניהו נגד סער לא הצליח, וסער נבחר במקום הרביעי בפריימריז. או אז נרשמה סולחה קטנה, השניים נפגשו בארבע עיניים ובליכוד חגגו "פיוס היסטורי".

לויאלי מתמיד סער הפיץ את תמונת לחיצת היד שלו עם נתניהו לצד הכיתוב "ביחד לניצחון הליכוד" [מארס 2019]. בהמשך, לאחר הודעת הנשיא טראמפ על הכרה בריבונות ישראל על הגולן, נתן סער את כל הקרדיט לנתניהו וממשלת הליכוד.  

כשהתברר לאחרונה כי נתניהו לא מתכוון להעניק לסער תפקיד שר משמעותי כיאה לאחד מבכירי הליכוד, סער הסיר את המחסומים. לפי גורם בכיר בליכוד, הביקורת שמתח סער נגד הפסקת האש ברצועת עזה נועדה להבהיר לנתניהו כי כעת יש לו אופוזיציה פנימית בליכוד, בניגוד לקדנציה הקודמת. לדברי הגורם, סער שהצהיר בעבר כי יתמודד על ראשות הליכוד רק לאחר שנתניהו יעזוב, מוכן כעת להתמודדות ישירה מול ראש הממשלה.

סער אינו היחיד. במהלך מערכת הבחירות נשמע ביקורת על נתניהו דווקא מצד מי שנחשבו המקורבים לו ביותר. כך חבר הכנסת דוד ביטן, שבהקלטה של דיון פנימי בליכוד נשמע זועם על השריונים הרבים של נתניהו ברשימת הליכוד. לאחר הבחירות אמר ביטן כי הוא מאוכזב מנתניהו בהרבה עניינים.

נאמנה אחרת לנתניהו, השרה מירי רגב, זכתה לשיחת "נזיפה" מנתניהו לאחר שסיפרה כי הצביעה לסער בפריימריז ולאחר שמתחה ביקורת עקיפה על כך שלא הוזמנה לצילום תמונת בכירי בליכוד.

לסער יש כמה חברי כנסת נאמנים בסיעה הנוכחית, רובם מהצד הליברלי יותר של התנועה. למשל חברות הכנסת מיכל שיר ושרן השכל, וכן אחרים שמעדיפים שלא להזדהות עם סער בגלוי.

בקרב בכירי הליכוד ישנה ציפייה דרוכה לחלוקת התיקים בממשלה הבאה. המצב המסתמן לפיו תיקים בכירים כמו הביטחון, האוצר והחינוך יימסרו למפלגות אחרות, צפוי להגביר את התסיסה בליכוד. לא מן הנמנע כי כמה מהמאוכזבים יחברו למחנה סער.

חילוקי הדעות בליכוד נוגעים גם לשלטון היחיד שלו ולכך שהוא נמנע מלשתף את חברי ההנהגה הבכירה בהחלטות משמעותיות בענייני חוץ וביטחון. גם עניינים אידאולוגיים ובהם עיכובים בבנייה בשטחים, אי פינוי חאן אל אחמר ובעיקר היחס המתון לחמאס יכולים לעורר אופוזיציה פנימית נגדו.

נתניהו צפוי לעמוד בעוד כמה חודשים בפני כתבי אישום על שוחד והפרת אמונים. או אז יגיע המבחן הגדול של סער וחבריו. היוזמה לערוך תיקון בחוק החסינות הקיים כך שיטיב עם נתניהו, אינה מקובלת על רבים בליכוד. אבל הם יצביעו נגד החוק רק אם יידעו שיש להם תומכים רבים ומסה מספיקה חזקה לעמדה הזו. אם אכן תובא הצעה כזו לכנסת, סער יצטרך להחליט האם הוא מנהיג את המחנה ומתקומם נגד הניסיון לחלץ את נתניהו מפלילים בתרגיל שספק אם יעבור את בג"ץ, או שיתיישר עם הקואליציה ויותיר את המאבק בנתניהו לשלב אחר.

נתניהו מודע לכל זה וינסה לבודד את סער ומחנהו באמצעות מתן תיקים ליריביו. כך למשל הוא הבטיח את תיק החוץ לישראל כץ. סער מצידו מגבש סביבו תומכים. הוא נזהר מתקיפת נתניהו על ענייניו האישיים שלגביהם זוכה ראש הממשלה לגיבוי בליכוד, ואת הביקורת הוא שומר לסוגיות אידאולוגיות כשהוא מאגף את ראש הממשלה מימין.

הליכוד של הכנסת הקודמת, מלבד אולי בני בגין, נדמה לעדר של אומרי הן שעשה כמעט כל מה שהמנהיג נתניהו ביקש. הליכוד הנוכחי יראה אחרת ולו בגלל העובדה שנמצא מנהיג לאופוזיציה הפנימית.

הערה (מאי 13 2019): גירסה מוקדמת יותר של המאמר הציגה בטעות את ח''כ קרן ברק כנאמנה של ח''כ גדעון סער.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept