ישראל פולס

ההתנגשות האידיאולוגית בין ליברמן לחרדים

p
המחבר
בקצרה
יו"ר ישראל ביתנו הוא היחיד שמניף את דגל החילוניות כאג'נדה לצד הדגל הימני. למרות התחזקותן של המפלגות החרדיות, העובדה שבלעדיו אין ממשלה הופכת אותו לבעל עמדת כוח משמעותית בסדר היום הזה.

כחודש לפני הבחירות האחרונות [19 במארס], העריך יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים שערך, כי הכנסת הבאה תהיה חרדית וחרד"לית מאי פעם, וכי הקואליציה העתידית תמנה 20 עד 25 חברי כנסת שדוגלים במדינת הלכה.

ליברמן הוביל אז קמפיין תחת הסיסמה "גם ימין, גם חילוני" והרבה לתקוף את המפלגות החרדיות, כך שהתחזית שנתן שירתה את המסר שלו: רק ליברמן יבלום את הכפייה הדתית בממשלה הבאה. את חברי הכנסת של ישראל ביתנו הוא שלח בשבתות לתמוך באוטובוס השבת שראש העיר החדש של טבריה, רון קובי, החל להפעיל במסגרת מאבקו בכפייה הדתית בעירו.

כמי שיודע להמציא את עצמו מחדש בכל מערכת בחירות, בקמפיין 2019 בחר ליברמן בדגל החילוניות. אחרי הכל הציבור שבוחר בו, בעיקר יוצאי רוסיה, הוא חילוני גמור.

ליברמן צדק פעמיים: הוא עבר את אחוז החסימה באופן מכובד עם חמישה מנדטים בניגוד לכל הסקרים שחזו את היעלמותו, והצליח לחזות די במדויק את העלייה בכוחן של המפלגות החרדיות, שיחד עם איחוד מפלגות הימין החרד"ליות מונות בכנסת הנוכחית 21 מנדטים: שמונה של ש"ס, שמונה של יהדות התורה וחמישה של איחוד מפלגות הימין.

"חזרתי עם מנדט אחד פחות, אבל יותר חזק ממקודם", אמר ליברמן לאנשים שהתקשרו לברך אותו לאחר הבחירות. אכן, ליברמן על חמשת המנדטים שלו מחזיק את המפתחות לממשלה הבאה. בלעדיו לנתניהו יש 60 חברי כנסת בלבד, קואליציית תיקו צרה וקשה לתפקוד. אמנם ב-2015 לליברמן היו שישה מנדטים, אבל לנתניהו הייתה אז ממשלה גם בלעדיו, כפי שאכן קרה בשנתיים הראשונות לכהונתה.

כל התיאור הזה מתנקז למכשול הגדול ביותר העומד בפני הקמת ממשלת נתניהו החמישית: ההתגוששות בין ליברמן לחרדים סביב חוק הגיוס. מבחינת ליברמן לא מדובר במחלוקת על תיקים. הוא ביקש וקיבל את תיק הביטחון לעצמו ואת תיק הקליטה לחבר ממפלגתו. אבל ליברמן מבקש גם לפרוע את הבטחותיו לחילונים, וכל זה מתנגש עם המפלגות החרדיות שחזרו מחוזקות ודורשות יחס בהתאם.

בינתיים, למעלה מחודש לאחר שהוטלה על נתניהו מלאכת הרכבת הממשלה, אין בידיו אפילו הסכם קואליציוני אחד. כל אחת מהשותפות הפוטנציאליות מקשיחה עמדות. ביום ראשון האחרון [12 במאי] קיבל נתניהו מהנשיא ארכה נוספת ואחרונה בת שבועיים להשלים את המלאכה, שנראית כעת יותר ויותר מסובכת אם כי לא בלתי אפשרית.

למחרת ביום שני הציג ליברמן את חמש דרישות הסף שלו לכניסה לקואליציה, וביניהן במקום מרכזי העברת חוק הגיוס שגיבש כשר הביטחון. מדובר בחוק שאושר בכנסת בקריאה ראשונה ביולי 2018 למרות התנגדות החרדים. החוק שעליו גאוותו של ליברמן נחשב למרוכך יותר מחוק הגיוס של יאיר לפיד, אך עדיין קובע מכסות גיוס וסנקציות. בסוף חודש יולי הקרוב, בהתאם לפסיקת בג"ץ, חייבת הכנסת לאשר חוק גיוס חדש. החרדים מתנגדים לנוסח הקיים וליברמן מנגד לא מוכן להתפשר. גורם בלשכת נתניהו אמר לאל-מוניטור שליברמן הוא אגוז קשה שהולך עד הקצה, כך שלא ברור איך כל זה ייגמר.

אם עוקבים אחרי הרטוריקה של ליברמן וחברי הכנסת החרדים בימים האחרונים, מבינים שליברמן מייצר במכוון ויכוח אידיאולוגי בענייני דת ומדינה ולא ויכוח פרסונלי. ליברמן רוצה הישג שהוא דגל לחילוניות ולכן הוא הוסיף לדרישותיו את ראשות ועדת הפנים, המאפשרת לעסוק בנושאים בתחום הזה.

החרדים לא נותרו אדישים לפרובוקציה מבחינתם, ובראיון לרשת ב' ביום שלישי [14 במאי] תקף ח"כ משה גפני מיהדות התורה את התנהלותו של ליברמן: "אם הוא חושב שעם החמישה מנדטים שלו הוא ינהל את המדינה, שימשיך לחלום. מה זה הדבר הזה שהוא פתאום רוצה את ועדת הפנים? אנחנו ביקשנו את ראשות ועדת הפנים ואנחנו מבינים בזה הרבה יותר ממנו. מה הוא מבין בזה?"

למחרת ביום רביעי העלה ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הילוך, ובראיון לרשת ב' האשים את ליברמן שהוא מנסה לטרפד הקמת ממשלה ימנית וכנראה כבר סגר עם לפיד הקמת ממשלה חילונית בלי נתניהו. אייכלר קרא ליו"ר ישראל ביתנו "לא להפיל ממשלת ימין".

התקשורת החרדית הייתה כמרקחה וליברמן נדרש להתייחס להאשמה הכבדה. בתגובה הוא פרסם פוסט ארוך בעמוד הפייסבוק שלו, בו כתב בין השאר: "ביומיים האחרונים שמעתי אינספור איומים מצד חברי הכנסת החרדים בנוסח: 'נלך לבחירות חוזרות או נקים ממשלה בלי ישראל ביתנו'. אני מצטער שבמקום לנהל שיח ענייני דווקא המפלגות החרדיות בחרו להתגרות, להשתלח ולאיים". ליברמן הבהיר בפוסט ש"תפיסת ישראל ביתנו בנושאי דת ומדינה ברורה למדי, אנחנו בעד מדינה יהודית, אנחנו נגד מדינת הלכה".

כדי להזים את השמועות נגדו, הצהיר ליברמן כי גם אם לא יצטרף לממשלה, הוא לא יתמוך באף מועמד אחר "לא מתוך הליכוד ולא מחוץ לליכוד." הוא גם דחה שמועה נוספת לפיה הוא מתואם עם משה כחלון בהחלטה לטרפד את ממשלת נתניהו החמישית וסיכם "רוצים ממשלת ימין במעשים ולא בדיבורים. קחו אותנו ברצינות".

בעוד ליברמן והחרדים מתקוטטים בשאלה מי מטרפד ממשלת ימין, צף ועולה מקומו הייחודי של ליברמן בקואליציה העתידית. הוא היחיד שמניף את דגל החילוניות כאג'נדה לצד הדגל הימני. מלבד ליברמן יש בקואליציה העתידית עוד שתי מפלגות חילוניות: הליכוד וכולנו. בשנים האחרונות הליכוד היא מפלגה פחות חילונית בסדר היום שלה, וגם כחלון לא בלט במאבקים הקשורים לדת ומדינה. מכאן שליברמן הוא הגורם היחיד בממשלה העתידית, לכשתקום, שמייצג באופן מובהק ואותנטי את החילונים. העובדה שבלעדיו אין ממשלה הופכת אותו לבעל עמדת כוח משמעותית בסדר היום הזה. חמשת המנדטים שלו עומדים היטב בתחרות מול 21 המנדטים החרדים והחרד"ליים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, israeli politics, ultra-orthodox parties, ultra-orthodox, avigdor liberman, secular politics, secularists

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept