ישראל פולס

האם חידת יחסי נתניהו ובן-הדוד המיליונר תהפוך לחקירה פלילית?

p
המחבר
בקצרה
פרשת מערכת היחסים העסקית בין ראש הממשלה לבין בן-דודו המולטי מיליונר ובעל אינטרסים כלכליים מסועפים בישראל מתנפחת בקצב מהיר, כשנתניהו נתפס באי אמירת אמת על בסיס כמעט יומי. כל זה עשוי להוביל לחקירה חדשה נגדו אחרי הבחירות.

"כנראה שלא יהיה מנוס מפתיחת חקירה פלילית רשמית בכל הקשור למערכת היחסים הכלכליים, האינטרסים וניגודי האינטרסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבן דודו האמריקאי נתן מיליקובסקי", אמר לאל-מוניטור גורם אכיפה ישראלי בכיר, "אי אפשר לקבל החלטה כזו לפני הבחירות, אבל מהנתונים שמצטברים באחרונה עולה תמונת מצב סבוכה ומדאיגה שמצריכה בירור יסודי", הוא הוסיף.

לדבריו, לא מן הנמנע שגם רשויות החקירה בארה"ב יידרשו לחקור את הפרשה מהקצה האמריקאי שלה. מדובר כנראה ברשות לניירות ערך האמריקאית ובבירורים שיידרשו לצורך בחינת העסקאות שביצעו נתניהו ומיליקובסקי.

"כרגע לא ברור איך רכש נתניהו את מניות חברת 'סידריפט', באיזה כסף וממי", אמר גורם האכיפה, "מהי מעורבות בן דודו, שהיה בעל מניות בכיר באותה חברה ומדוע שילם נתניהו מחיר נמוך משמעותית ממה ששילמו רוכשים אחרים, מחיר שגילם לחברה שווי מגוחך יחסית להכנסותיה באותה שנה".

כדי להבין את הפרשה החדשה, החמישית במספר בה מסתבך נתניהו בשנתיים האחרונות, צריך לחזור להיסטוריה המשפחתית של נתניהו. סבו היה הרב נתן מיליקובסקי, שעלה לארץ ישראל מפולין לאחר מלחמת העולם הראשונה. מדינת ישראל טרם קמה, החיים היו קשים ושבעה מתשעת ילדיו של מיליקובסקי עזבו את הארץ. לימים, רובם עשו חיל והפכו לעשירים מופלגים, בעיקר מעסקי הפלדה. שניים נותרו מאחור ב"ארץ הקודש". אחד מהם הוא פרופ' בן ציון מיליקובסקי, שעברת את שמו לנתניהו, אביו של ראש ממשלת ישראל הנוכחי.

בין המיליקובסקים הייתה הסכמה עתיקת יומין לפיה האחים העשירים, החיים בגלות, יממנו את כל צרכיהם של האחים שנותרו בארץ ישראל, שהפכה ב-1948 למדינת ישראל. שני הנותרים מאחור, אחד מהם, כאמור, אביו של ראש הממשלה, עשו קריירה אקדמית. העיקרון במשפחה היה שהעוסקים בחומר יסייעו לעוסקים ברוח. במהלך השנים אכן הסתייעה משפחת נתניהו כלכלית ובאופן קבוע בקרובי המשפחה העשירים בחו"ל. הפרופ' נתניהו שהה תקופות ארוכות בארה"ב בתפקידי אקדמיה בניו יורק ופילדלפיה. ביבי עצמו למד אחר כך ב-MIT ושהה אף הוא נתחים ארוכים מילדותו, נעוריו ובגרותו בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. בשנים הללו, כאמור, זכו הנתניהו'ז לסיוע כספי מקרובי המשפחה.

הנוהג הזה שרד עד ימינו אלה, לפחות בכל הקשור לבנימין נתניהו ובן דודו נתן מיליקובסקי, הנחשב למולטי-מיליונר. היחסים ביניהם, המבוססים על תן-קח חד צדדי בו נתניהו הוא המקבל ומיליקובסקי הוא הנותן, נחשפים כעת ציבורית כמו בצל, שכבה אחר שכבה. בהתחלה הודה נתניהו עצמו (בחקירתו בתיק 1000) כי מיליקובסקי מעניק לו קצבה, מממן לו רכישת חליפות ומוצרי יוקרה שונים ומסייע לו כספית. אחר כך התברר שהשניים גם שותפים עסקיים. הם החזיקו ביחד מניות של סידריפט, אותן רכש נתניהו ב-2007 כשהיה ראש האופוזיציה ומכר ב-2010, קרוב לשנתיים אחרי שנכנס לתפקיד ראש הממשלה.

הפרשה הזו מתנפחת בקצב מהיר כשנתניהו נתפס באי אמירת אמת על בסיס כמעט יומי. את המניות הוא רכש ב-600 אלף דולר. עד עכשיו לא ידוע ממי רכש אותן בדיוק ומי שילם עבורן. הוא קיבל הנחה של 95% ברכישה והצליח למכור אותן לבן דודו מיליקובסקי שלוש שנים אחר כך ברווח אדיר: 4.3 מיליון דולר. באותה תקופה מצב החברה התדרדר דרמטית. העסקה הייתה תלושה, אפוא, ממצב השוק ומצבו הפיננסי של המפעל עצמו.

הבדיקה תתמקד באפשרות שמדובר בהלבנת מתנות אסורות ממיליקובסקי לנתניהו, או בהלבנת הון. במקביל, מתברר כי למיליקובסקי אינטרסים כלכליים מסועפים בישראל, הוא מושקע בחברות רבות ומשקיע בגופים מסחריים ישראליים, ביניהם שתי חברות מתחום הבריאות: "פרמיה ספיין" ו"ארט הלת'קייר", בהן הוא גם משמש כדירקטור. באותו זמן, בן דודו ראש הממשלה נתניהו מכהן גם כשר הבריאות בממשלת ישראל. היחסים הללו, בהם משקיע בתחום הבריאות מממן בסתר את השר הממונה, יכולים להמיט על נתניהו וגם על מיליקובסקי חקירה פלילית רצינית.

אבל זה עוד לא הכל: העניינים משתרשרים ונקשרים גם לפרשת הצוללות, שממאנת להיעלם מסדר היום הציבורי בישראל. נתניהו מכר לבן דודו את מניות סידריפט בשנת 2010, ערב התמזגותה של החברה עם קונצרן "גרפטק", בו הפך מיליקובסקי לבעל מניות עיקרי וחבר דירקטוריון בכיר. כאן זה מתחיל להיות מעניין. קונצרן "גרפטק" מספק רכיבים בתחום הפלדה ואחד הלקוחות האסטרטגיים הגדולים ביותר שלו הוא קונצרן "תיסנקרופ", שמייצר עבור ישראל את הצוללות המפורסמות מ"פרשת הצוללות". באותן שנים ממש מקדם נתניהו באגרסיביות, כראש הממשלה בישראל, את רכישתה של הצוללת השישית, בניגוד לרצונו של חיל הים הישראלי. מאוחר יותר, קידם נתניהו רכישתן של שלוש צוללות נוספות, מה שהפך לפרשה המדוברת שהסעירה את המדינה. הקשר בינו לבין בן דודו, שהפך לבעל עניין עיקרי בחברה הסוחרת עם "תיסנקרופ", יעניין אף הוא את החוקרים, כמו גם בדיקה האם [נתניהו] שילם רווחי הון על רווחי המניות שלו ושאלות נוספות.

נתניהו מנסה כרגע לבלום את הדיון הציבורי בהתפתחויות הללו באמצעות הטלת רפש ביריביו ובראשם בני גנץ. סיפור הפריצה האיראנית לטלפון הנייד של גנץ, דו"ח מבקר מדינה על חברה שעמד בראשה בעבר והרינונים על מצבו הנפשי (שפורטו כאן במאמר קודם), מסייעים לנתניהו להסיט את האש ולפזר את הדיון גם למגרשו של היריב. המצב בסקרים צמוד מאי פעם, הליכוד וכחול לבן מתמודדות ראש בראש בעוד גוש הימין ניצב עדיין הרחק לפני גוש המרכז-שמאל.

בשעה שהטור הזה נכתב, נערכת אוגדה של צה"ל מול רצועת עזה לקראת "צעדת המיליון" הצפויה בשבת [30 במארס], בעוד הדי ההתפוצצויות מהתקיפה הלילית השבוע בסוריה לא שככו. ישראל לא קיבלה אחריות על התקיפה הזו, ורק שר המודיעין ישראל כץ חרג מהעמימות כשמיהר לייחס אותה לישראל ביום חמישי בבוקר. המשימה העיקרית של נתניהו וגנץ כרגע היא להגיע "בחתיכה אחת" לבחירות ב-9 באפריל. מי ייצא מהן מנצח, אין לדעת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept