ישראל פולס

הסיבה שבגללה השד העדתי שגבאי שלף לא יביא אליו ליכודניקים

p
המחבר
בקצרה
אבי גבאי לא הצליח עד כה ליצור הזדהות אצל הליכודניקים וספק רב אם קמפיין הגזענות נגד נתניהו ישנה את התמונה. מדובר בקמפיין ציני ופוגעני כלפי הציבור המזרחי ממנו בא יו"ר מפלגת העבודה וחסר כל היגיון אלקטורלי.

קמפיין "פעם גזען, תמיד גזען", שמריץ בימים האחרונים אבי גבאי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא פוגעני כלפי הציבור המזרחי שממנו בא יו"ר מפלגת העבודה ושאותו הוא מבקש לייצג. זוהי גם טעות פוליטית.

גבאי, שמוביל את מפלגת העבודה לשפל הגדול בתולדותיה עם תשעה מנדטים בסקרים ביום טוב, שלף השבוע [20 במארס] את קלף ההצבעה העדתית, מה שנהוג לכנות "השד העדתי". ההנחה שלו היא שיוכל כך להעביר אליו מצביעי ליכוד פגועים, אלא שכמו פיל בחנות חרסינה הוא דווקא מזיק אלקטורלית למפלגה שלו. היסטורית, העבודה נתפסת כמי שהפלתה מזרחיים בתקופת שלטון מפא"י, כשהליכוד לעומתה הוא זה שהעניק להם מובילות חברתית.

ראש הממשלה המנוח מהליכוד מנחם בגין הוא שאיפשר למנהיגים מזרחיים מהפריפריה כניסה למעגל ההשפעה הלאומי, הבכיר שביניהם היה דוד לוי. בשנות השישים, השבעים והשמונים של המאה ה-20 הליכוד הפך לבית הפוליטי של רבים מבני עדות המזרח בפריפריה החברתית, למרות שהונהג תמיד על ידי גברים אשכנזיים: מנחם בגין, יצחק שמיר, אריאל שרון ובנימין נתניהו. זה לכאורה פרדוקס, אך הוא ניתן להסבר. אהוד ברק, בקמפיין בחירות 1999, כשרץ לראשות הממשלה מטעם העבודה, הכיר בעוול ההיסטורי של מפלגתו והתנצל בפני עדות המזרח.

דווקא גבאי, בן לעולים ממרוקו, שלפי עדותו הצביעו כל חייהם ליכוד, צריך היה להבין ולדעת שהיחס לליכודניקים כאל עדר עיוור, גם אם זה בא ממנו, יוצא מרוקו, יתפרש לעולם כפטרוני ולא יניב קולות. לא מעט אנשים שמעו מגבאי לאחר שנבחר ליו"ר המפלגה [יולי 2017], שאמא שלו המרוקאית שווה לבדה שבעה מנדטים של ליכודניקים. אבל במבחן התוצאה בני עדות המזרח לא נהרו אחריו, וזה קרה הרבה לפני שבני גנץ נכנס לפוליטיקה ולקח לו מנדטים. גבאי לא יצר אצל הליכודניקים הזדהות. למה? כי זה לא היה אותנטי, אלא אינסטרומנטלי.

ההחלטה האחרונה שלו לתקוף את ה"גזענות" של ראש הממשלה כלפי מזרחיים נולדה, כך לפי עדותו, כשצפה בראיון עם השרה מירי רגב לאחר שהודרה מתמונת הסלפי המפורסמת של בכירי הליכוד שבה הופיעו רק גברים אשכנזים. רגב, גם אישה וגם מזרחית, מקום 6 ברשימת הליכוד, נפגעה. בראיון היא הסבירה שהודרה מכיוון שזה משרת את הרצון של ראש הממשלה לגייס מצביעים מהמרכז. "זה לא סוד שדפוס ההצבעה בחברה הישראלית הוא לגברים אשכנזים מהשבט הלבן", היא אמרה, "וכשהם מבינים את זה הם שמים את השביעייה שתביא להם את הקולות מהמרכז שמאלה – לימין. אני שמחה שדפוס ההצבעה בליכוד שונה, כי עשר שנים שאני במקום החמישי בפריימריז'' [15 במארס].

למחרת טען גבאי בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" שנתניהו גזען. השבוע הוא כבר הוביל קמפיין שלם שמייחס לראש הממשלה דפוס של גזענות. בין השאר השתמש גבאי בעלבון שהטיח נתניהו לפני כמה חודשים בתושבת קריית שמונה אורנה פרץ, בת העדה המרוקאית ופעילה חברתית, שהפריעה לו בנאומו והוא כינה אותה לעיני כל "את לא מעניינת, את משעממת אותנו" [אוקטובר 2018].

העניין הוא שקמפיין "פעם גזען, תמיד גזען" של גבאי הוכיח שהוא ציני לא פחות מנתניהו. גבאי עשה שימוש פופוליסטי מכוער בפרץ, כשגייס אותה ללא הסכמתה לקמפיין שלו. פרץ עזבה את הליכוד אחרי התקרית עם נתניהו והצטרפה למפלגת כולנו של משה כחלון, וכשראתה את הקמפיין של גבאי היא כעסה. בפוסט בפייסבוק היא תקפה את גבאי [21 במארס]: "אתה משתמש בי בקמפיין הבחירות שלך, על מנת להוציא את השד העדתי ולהעלות אותו על סדר היום. הייתי מצפה שתשאל אותי לפני, אולי זה פוגע בי? אולי אני לא מעוניינת?"

בראיון לידיעות אחרונות שהתפרסם ביום שישי [22 במארס] טען גבאי: "...מי שמחליט את מי להכניס לסלפי שלו לפי השאלה אם הוא מזרחי או אשכנזי זה רק אחד – נתניהו. זה דוחה, זה מגעיל, וזה הכי גזעני שיכול להיות. האדם היחיד שעוד מסתכל על אנשים בחברה הישראלית לפי צבע זה נתניהו". מדובר בפרשנות שנוחה לו לדבריה של רגב אשר הזכרנו קודם, על "השבט הלבן". רגב ציינה עובדה מוכרת וידועה לכל מי שחוקר את דפוסי ההצבעה בחברה הישראלית בעשרות השנים האחרונות. "השבט הלבן" הוא הכינוי לבסיס מאגר המנדטים הגדול בשמאל-מרכז שמפלגת העבודה היא חלק ממנו ורובם אשכנזים.

יש לא מעט דוגמאות לכך, על אחת מהן יכול להעיד יו"ר העבודה לשעבר ח"כ עמיר פרץ. ב-2005 הוא ניצח את שמעון פרס בפריימריז על ראשות העבודה. פרס עזב למפלגה החדשה קדימה. סקר שערכה ד"ר מינה צמח באתם ימים הראה שיחד עם פרס עזבו שמונה מנדטים של מה שכונה "השבט הלבן". פרץ, אגב, סיפר בעבר כי מנע ב-2006 מלובה אליאב המנוח, מבכירי המפלגה, לפתוח עבורו מטה ל"החזרת האשכנזים". "הפצע שאתה פותח אחרי הבחירות יישאר. יש לי אחריות. אני רוצה להבריא את החברה", הסביר לו אז פרץ. דווקא הגישה הזאת הביאה לעבודה מנדטים חדשים מקרב הפריפריה והשכונות המזרחיות.

ח"כ פרץ ניסה בישיבת סיעת העבודה השבוע לשכנע את גבאי לעדן את קמפיין ה"פעם גזען, תמיד גזען". פרץ אמר לו, בין השאר, שכאשר משתמשים בביטוי כל כך קיצוני וחד, זה לא יכול להשפיע. במקום זה אפשר לומר שהליכוד הוא כפוי טובה כלפי המזרחים או שנתניהו לא סופר אותם, מה גם שנוכח ההיסטוריה הפוליטית הצבעה למפלגת העבודה מבחינת ליכודניקים מזרחיים היא קשה. אם במקרה הם ישתכנעו שנתניהו הוא גזען, יהיה להם יותר קל להצביע לכחול לבן ולא לעבודה. לכן, תהה פרץ, לא ברור מה ההיגיון האלקטורלי שעומד מאחורי הקמפיין, בשעה שגבאי קיבל מכחול לבן מתנה: מצע מדיני עם נטייה לימין שיאפשר לגבאי להחזיר אליו מצביעים שברחו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, ashkenazi jews, mizrahi jews, labor party, likud, israeli politics, benjamin netanyahu, avi gabbay, amir peretz

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept