ישראל פולס

בליכוד מצהירים בגלוי: סיפוח השטחים הוא רק שאלה של זמן

p
המחבר
בקצרה
באמצעות תנועת "ריבונות" מבקשות שתי פעילות ימין למנוע כל הסדר מדיני עם הפלסטינים ודורשות "סיפוח עכשיו". כך מה שנחשב עד לפני ארבע שנים לרעיון עוועים שרק פעילי ימין קיצוני השתעשעו במימושו, הפך כעת לזרם מרכזי בליכוד.

מערכת הבחירות הנוכחית מתמקדת עד כה בניסיונות מביכים ואפילו פתטיים לקטלג כל מפלגה וכל מועמד על ציר ימין-שמאל, כאשר גם מי שמוגדרים "שמאלנים" אינם מציעים פתרון מדיני. ובזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו עסוק בלהסית נגד היועץ המשפטי לממשלה המתכוון להודיע על העמדתו לדין עוד לפני הבחירות, חברי מפלגתו הליכוד מתחייבים לקבור את רעיון שתי המדינות לשני עמים ולקדם את סיפוח השטחים. כלומר, מה שנחשב עד לפני ארבע שנים, ערב בחירות 2015, לרעיון עוועים שרק פעילי ימין קיצוני השתעשעו במימושו, הופך כעת לזרם מרכזי במפלגת הליכוד.

כך למשל שר התיירות יריב לוין אומר את הדברים בביטחון רב [5 בפברואר]: "החלת הריבונות הישראלית בכל רחבי ארץ ישראל היא בעיני לא שאלה של אם אלא איך עושים את זה ומתי מגיעים לזה. בעיני זה צריך להתחיל מהחלה של חוקים שיש להם רלוונטיות נקודתית לא רק על התושבים עצמם, אלא גם על השטח". החלתם בשטחים של חוקי המדינה בעניינים אזרחיים כבר הובטחה ע"י שרת המשפטים איילת שקד לפני שנה [ינואר 2018]. "אנחנו מתכוונים לנרמל את החיים ביהודה ושומרון", היא אמרה אז, "אנחנו מצויים בשטח, אין אף מדינה נכבשת שמבקשת לקבל לידיה בחזרה את השטח הכבוש".

את השר לוין, כמו ח"כים ושרים נוספים מהליכוד (וממפלגות אחרות), גייסה לעניין סיפוח השטחים תנועת "ריבונות" שהקימו פעילות הימין יהודית קצובר תושבת קריית ארבע ונדיה מטר תושבת אפרת. השתיים עומדות בראש תנועת "נשים בירוק" שהוקמה ב-1993 סמוך לחתימה על הסכם אוסלו. השם ניתן להן משום שחבשו כובעים ירוקים ודרשו שישראל לא תשוב לקו הירוק. עכשיו נדמה שאיש כבר לא מעלה על דעתו לחזור לקו הירוק. באמצעות "ריבונות" מבקשות שתי הנשים למנף את הצלחת הימין בישראל כדי למנוע כל הסדר מדיני עם הפלסטינים, ודורשות "סיפוח עכשיו".

התנועה הוקמה אמנם עוד ב-2010, אבל כעת לקראת הבחירות לכנסת ה-21 היא הגבירה הילוך ומגייסת גם את חברי תנועת הליכוד ל"משימה". ההתמקדות בליכוד ברורה – מדובר במפלגת השלטון שעפ"י כל הסקרים צפויה להרכיב את הממשלה הבאה. מפלגות מימינו של הליכוד כמו הימין החדש או הבית היהודי אין צורך לשכנע. יותר מכך, השרה שקד כבר עשתה צעדי סיפוח ראשונים כאשר קידמה החלטה המחילה כל חקיקה ממשלתית גם על שטחי יהודה ושומרון. 

תנועת ריבונות זוכה לתמיכת הקרן המרכזית לישראל שהוקמה ע"י הדסה מרכוס בניו יורק ב-1975. מטרתה הייתה לסייע למשפחות נזקקות בישראל ולתרום לבתי כנסת, אבל מאז שנחתם הסכם אוסלו הזרימה הקרן מיליוני דולרים למפעל ההתנחלויות, לרבות לתנועת נשים בירוק ולתנועת ריבונות. בעבר הסתפקו נשים בירוק בהפגנות ובהפצת מסר לציבור הישראלי להתנגד לכל פשרה מדינית בשטחים ונגד נסיגה לקווי 67', אבל עכשיו מטר וקצובר מגייסות את מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה כדי לקבוע עובדות בשטח.

פעילות ריבונות מתמקדת בינתיים ביצירת לובי של שתדלנים. אנשי התנועה פועלים במפלגת השלטון, בהפצת כתב עת, בהפעלת אתר אינטרנט ובפעילות ממומנת ברשתות החברתיות. בהשפעתה של התנועה הצביע מרכז הליכוד כבר לפני כשנה [דצמבר 2017] בעד החלת ריבונות ישראלית על כל שטחי יהודה שומרון ובקעת הירדן. זו מסתבר הייתה רק ההתחלה. עכשיו המאמץ מושקע בחברי הליכוד, החפצים כמו ראש הממשלה נתניהו בתמיכת מצביעי ימין.

השבוע [12 בפברואר] פרסמה תנועת ריבונות סרטון הקורא להחלת ריבונות על השטחים. "קודם כל מסירים מהשולחן את רעיון המדינה הפלסטינית", אומר בסרטון שר המדע והחלל אופיר אקוניס, "דבר שני, אנחנו צריכים לקבל החלטות אמיצות, קשות, מאתגרות ולא פשוטות מול הקהילייה הבינלאומית. בראש ובראשונה להחיל את הריבונות על שטחי סי". לדבריו, בשטחים האלה יש רוב ישראלי ויהודי ברור. אקוניס לא פירט מה יהיה השלב הבא אחרי סיפוח שטח סי, אבל השרה גילה גמליאל עדכנה כי יש להחיל את החוק הישראלי על כל שטחי יהודה ושומרון.

שרת התרבות מירי רגב לא נשארה מאחור. "בין הים לנהר יש מקום רק למדינת לאום אחת , ישראל", היא אמרה, "ולכן הזכויות הלאומיות על השטח כולו הן רק של עם ישראל".

מבחינתן של מטר וקצובר, מדובר בהצלחה גדולה. שרים בכירים בממשלת ישראל לא מסתירים את כוונותיהם האמיתיות – סיפוח שטחי סי בתור התחלה ובהמשך, כך לשיטתה של רגב, יהיה אפשר להתחיל לחלום על כל השטח מהים ועד הנהר.

האלוף במיל' דני רוטשילד, לשעבר מתאם הפעולות בשטחים והיום חבר בתנועת מפקדים למען שלום, צייץ השבוע שההתחייבויות שתנועת ריבונות מחלצת מנבחרי הציבור היא מכבסת מילים. "משמעות הסיפוח - הכנסה של 2.6 מיליון פלסטינים אל תוך מדינת ישראל והפיכתה למדינה דו-לאומית", הוא פסק.

וכך, בשעה שישראל ממתינה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה ותוהה האם בני גנץ הוא איש שמאל, מרכז או ימין, המתנחלים כובשים עוד חלקה בדרך לסיפוח השטחים וקביעת עתידה של ישראל לדורי דורות. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept