ישראל פולס

בזכות איחוד גנץ-לפיד מפלגת העבודה חוזרת לעמדות השמאל

p
המחבר
בקצרה
אחרי שנבחר ליו"ר מפלגת העבודה, אותת אבי גבאי ימינה וניסה להתחנף למתנחלים באמירות שנויות במחלוקת. איחוד מפלגותיהם של גנץ ולפיד אילץ אותו לחדד מסרים ולחזור אל עמדותיה המסורתיות של המפלגה בתחום המדיני.

באופן פרדוקסלי, דווקא מפלגתם החדשה של בני גנץ ויאיר לפיד "כחול לבן" היא שדחקה את מפלגת העבודה כל הדרך חזרה אל עמדותיה המסורתיות בתחום המדיני.

זה קרה כמעט מיד אחרי המפץ הפוליטי שחוללה הקמת המפלגה החדשה ביום חמישי האחרון [21 בפברואר]. איחוד מפלגות המרכז-שמאל היה בגדר החדשות הרעות ביותר שיו"ר העבודה אבי גבאי יכול היה לבקש לעצמו, ביום שאחרי ההודעה על הצטרפותו של האלוף במיל' טל רוסו כמספר 2 שלו במפלגה.  

גם בלי כחול לבן הקמפיין של מפלגת העבודה היה מסובך. עם נקודת פתיחה ירודה של מספר חד ספרתי בסקרים אחרי שהתחיל את מערכת הבחירות כמועמד לראשות הממשלה, ולאחר השקת קמפיין מוצלחת של גנץ ובריחת מצביעים אליו, העתיד של גבאי נראה קודר. האיחוד הגדול בין חוסן לישראל ליש עתיד כבר היה משול למכת מוות. כשמצביעי גוש המרכז-שמאל ראו לנגד עיניהם אפשרות ממשית להפיל את נתניהו, הם התרכזו אל תוך הפלטפורמה שבראשה עומדים כעת גנץ ולפיד. את המחיר עלולות לשלם מפלגות השמאל, העבודה ומרצ.

ב-2009 מרצ הייתה מאוד קרובה להישאר מחוץ לכנסת. רבים מתומכיה עברו לציפי לבני שעמדה בראש קדימה, כי האמינו שכך יעזרו לה להיבחר לראשות הממשלה. במצב הזה בדיוק נמצאת עכשיו מפלגת העבודה. בלית ברירה הוחלף שם שוב הקמפיין, והיו"ר גבאי צריך כעת לנווט את מפלגתו במים סוערים באופן שיחזיר מצביעים שברחו לכחול לבן ויבלום נדידה נוספת; בה בעת אסור לו לתקוף חזיתית את גנץ, כי אז ייראה כמי שפוגע בסיכוי להפלת נתניהו – מה שמצביעי העבודה רוצים יותר מכל.

מי שעוקב אחר הראיונות והפעילות ברשתות החברתיות של גבאי מאז סוף השבוע האחרון, ובהתאמה אלו של יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ, מגלה שמפלגת העבודה חזרה ובגדול לאלמנטים שלה בכל התחומים. מסריה מחודדים כעת. הקמפיין שנוצר אד הוק מחבר מצד אחד את גנץ, כמי שיקבל את תמיכת העבודה בהקמת הממשלה הבאה כשותפה טבעית; בחלקו השני של המסר, אומרים בכירי העבודה כי רק הצבעה למפלגתם תמנע מגנץ לחבור לליכוד. זה נקרא בשפת הקמפיינרים הצבעה אסטרטגית – משמע כל קול לגנץ זה קול לממשלה בראשות נתניהו, כל קול לעבודה זה קול לממשלה בראשות גנץ.  

בראיון לערוץ 12 במוצאי שבת [23 בפברואר], אמר גבאי בין השאר כי הצבעה למפלגת העבודה היא "תעודת ביטוח למהפך שלטוני...הטראומה הכי גדולה של המחנה שלנו זה מפלגות שקמו ועברו לנתניהו".

למחרת סיפק להם לפיד חומר לביסוס הטיעון הזה. בחדשות "כאן" נחשפה הקלטה בה הוא נשמע אומר שמפלגת כחול לבן תפנה ראשית לליכוד להרכבת ממשלה. לפיד, שהופקד במפלגה החדשה על הובלת הקמפיין, גם חזר וצייץ שכחול לבן היא הליכוד החדש.

בתגובה צייצה ח"כ שלי יחימוביץ': "כל קול לגנץ זה קול לשרים בממשלה בראשות נתניהו. כל קול לעבודה זה קול לממשלה בראשות גנץ. אנחנו מתחייבים להמליץ על גנץ בפני הנשיא יותר משגנץ ולפיד בעצמם מתחייבים להמליץ על גנץ. אל תתנו קולכם לממשלת ימין".

גם חיים ילין, עד לאחרונה חבר כנסת מטעם יש עתיד, שלא שובץ במקום ריאלי ברשימה ושוריין על ידי גבאי במפלגת העבודה, עקץ את כחול לבן בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: "מתחילת הדרך אהבתי ב'יש עתיד' את הקריאה לממשלת אחדות לאומית. היום אני שומע שלפיד אומר שכחול לבן זה הליכוד החדש. אין בעיה עם זה, רק תדברו ברור ותגידו אנחנו ימין ולא מרכז".

ביום שני, כשתכניתו המדינית של טראמפ החלה להיחשף באמצעות חתנו ג'ארד קושנר [25 בפברואר], מיהר גבאי לברך בציוץ: "היפרדות מהפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות היא אינטרס ישראלי. זאת הדרך שלנו, של מפלגת העבודה". גם ח"כ יחימוביץ' צייצה שמדובר בתוכנית שתואמת את ערכי העבודה.

במפלגת כחול לבן, לעומת זאת, אסרו על המועמדים להתבטא בנושא זה או בכל נושא אחר, מכיוון שהמפלגה חוששת להבריח מצביעים פוטנציאלים מהימין וטרם החליטה על מסר. אפילו יו"ר המפלגה גנץ טרם הגיב על היוזמה החשובה.

מי שעוקב אחר חשבון הטוויטר של גבאי, מוצא חידוד עמדות כמעט בכל נושא שהיה מזוהה בעבר עם מפלגת העבודה: תמיכה בקהילה הלהט"בית, הנפת דגל התחבורה הציבורית בשבת ועמידה נחרצת לצד ערביי ישראל; זאת בשעה שמפלגת גנץ-לפיד פוסלת "גוש חוסם" עם המפלגות הערביות.

גבאי השתתף ביום שני [25 בפברואר] בכנס יהודי-ערבי בעין חרוד שיזמה המפלגה. "אני גאה בדרך של מפלגת העבודה, המובילה את נושא החיים המשותפים בין יהודי וערבים. השוויון הוא ערך עליון ואנחנו מחויבים לו",  הוא סיכם את המפגש.

מבחינת מפלגת העבודה מדובר בקמפיין אין ברירה. הוא נועד להציל אותה מסחף קולות למפלגת גנץ-לפיד. אבל דווקא האילוץ הזה חידד את המסרים של העבודה. בשנים האחרונות ניסו יושבי הראש שלה, יחימוביץ' ואחר כך גבאי, לפנות לקהל ימני ולקרוץ למתנחלים. לאחר בחירתו ליו"ר המפלגה הצהיר גבאי שהוא יודע להביא ליכודניקים וניסה להתחנף לקהל הזה באמצעות אמירה שנויה בחלוקת: השמאל שכחו מה זה להיות יהודים. כעת המפלגה חוזרת שמאלה.

האם במפלגת העבודה מצאו את הנוסחה לשמור על המצביעים וגם לחבק את גנץ כמועמד לראשות הממשלה? הסקרים הבאים יוכיחו עד כמה הקמפיין הנוכחי אפקטיבי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept