ישראל פולס

האם תיק הצוללות יצוף לפני הבחירות?

p
המחבר
בקצרה
באמצעות עתירה לבג"ץ, התנועה לטוהר המידות עושה כעת מאמץ לחלץ את תיק 3000 מהמצולות ולהציף את השאלה הפתוחה: האם ראש הממשלה בנימין נתניהו היה שותף במישרין או בעקיפין לפגיעה חמורה מאין כמוה בביטחון המדינה?

אני מאמין שלא ייצא מזה כלום", הכריז ראש הממשלה במסיבת עיתונאים שקיים השבוע בברזיל [31 בדצמבר]. ב"זה" הכוונה לפרשיות השחיתות הידועות בכינוייהן 1000 (המתנות), 2000 (ידיעות אחרונות-ישראל היום) ו-4000 (בזק-יס). זו השלישייה שאליה התייחס נתניהו כשאמר כי "לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות".

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, שהבטיח באחרונה לחברי פורום משפטי בכיר כי יעשה מאמץ מרבי להשלים את העבודה בהקדם, דיבר אף הוא על אותם תיקים. על פי ידיעה שפורסמה ב"החדשות" [1 בינואר], היועץ הסכים שפרסום הכרעתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות הוא "חובתנו לציבור". ואף מילה על זכות ציבור הבוחרים לדעת מדוע הוא הניח לנתניהו לחמוק מחקירה בפרשה חמורה שבעתיים – פרשת הצוללות (תיק 3000).

עד יום ראשון [6 בינואר] צריכים היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, ראש אגף החקירות במשטרה וראש הממשלה עצמו לספק לבית המשפט העליון הסברים מניחים את הדעת לשורה של שאלות קשות. אלו מפורטות בעתירה שהגישה התנועה לטוהר המידות ביחס לפרשת הצוללות וספיחיה. הדמות המובילה בארגון, אלוף במילואים יעקב (מנדי) אור, עמד בראש האגף הביטחוני במשרד מבקר המדינה והיה לפני כן מתאם פעולות הממשלה בשטחים. פעיל עבר בולט  בתנועה הוא עו"ד שלמה גור, שלשעבר מנכ"ל משרד המשפטים ומשרד מבקר המדינה.

בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין אביגדור פלדמן ויובל יועז (היועץ המשפטי של הארגון) ב-18 בדצמבר, נטען כי התיקים האחרים שבהם נחקר נתניהו באזהרה ובהם אף נמצאו נגדו ראיות לכאורה לביצוע עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, "הם כחגבים לעומת השד היוצא מן הבקבוק של תיק 3000, המסתיר את עין השמש". התנועה טוענת כי התנהלות היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה בפרשה זו איננה עומדת בכללי המנהל התקין, המשפט המנהלי וסדרי הדין הפלילי. עוד נטען כי "החסינות דה-פקטו המוצהרת" שהשניים (מנדלבליט וניצן) העניקו לראש הממשלה כבר מתחילת החקירה, הטתה את מסלול החקירה.  

"המוח מסרב להאמין, הכיצד ניתן לקבוע טרום חקירה, טרום עדי מדינה, טרום חומרים רבי היקף, כי ראש הממשלה 'אינו חשוד'?", תוהים העותרים. "הניתן להותיר חשד זה מרחף מעל ראשו של ראש הממשלה ומעל ראשי הבוחרים בו והבוטחים בו והמאמינים בו, כי יציב את ביטחון המדינה ותושביה מעל לכל שיקול אחר?"

זאת ועוד, עיסקת רכש הצוללות עם גרמניה כללה (כמו עיסקאות נשק אחרות של ישראל) סעיף "בלעדיות", שאוסר על החברה הגרמנית למכור צוללות דומות לשכנותיה של ישראל. בעתירה נטען, כי עו"ד יצחק מולכו, שליחו הפרטי המיוחד של נתניהו, היה זה שככל הנראה אישר לממשלת גרמניה למכור צוללות מתקדמות למצרים. הוא עשה זאת בתיאום עם המל"ל (המטה לביטחון לאומי), אך בלא ידיעתם והסכמתם של שר הביטחון, הקבינט וצה"ל. שר הביטחון דאז, משה יעלון, הגדיר את הפרשה "מעשה הגובל בבגידה". מתן ההיתר נודע בדרך מקרה, כאשר קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, סיפרה על כך לנשיא המדינה ראובן ריבלין בעת ביקורו בגרמניה, במאי 2015. אף שראש הממשלה הוא היחיד שהיה יכול לאשר למולכו לנסוע לגרמניה עם מכתב המאשר לספק את הצוללות למצרים, הוא לא נחקר על כך באזהרה. גם הנשיא לא נקרא לעדות, וחוקרי המשטרה לא ביררו את הפרשה בלשכת הקנצלרית.

העותרים מבקשים מבג"ץ להורות לראשי התביעה והמשטרה לחקור את ראש הממשלה באזהרה בנוגע לעסקת הצוללות והספינות להגנת אסדות הגז. על פי כתבי האישום נגד המעורבים בפרשיות אלו, אפיוני הספינות הותאמו ליכולותיו של התאגיד הגרמני טיסנקרופ, שהעשיר את "החבורה המושחתת". העתירה מסתמכת בין השאר על טענותיהם של שרי הביטחון לשעבר יעלון ואהוד ברק, כי "מצב שבו ההחלטות הפליליות שהתקבלו במסגרת הקשר הפלילי שנחשף בפרשה זו, מתקבלות ומוצאות לפועל בלא מודעותו של ראש הממשלה – אינו מציאותי".

עוד נטען בעתירה, כי נתניהו היה מעורב עמוקות בכל אחד מנושאי הרכש והעסקאות עם גרמניה, ובאחדות מהן הוא היה הגורם המוביל – למשל במגעיו עם קנצלרית גרמניה. מנדלבליט וניצן וכן נתניהו עצמו מתבקשים לשאלה, הכיצד טחו עיניו של ראש הממשלה מלראות את ההיבטים המושחתים והפליליים שאפפו את העסקאות הללו. "כיצד לא הבחין כי בביתו שלו, במשרדו שלו, על ידי הקרובים שבאנשיו, מתבצעים מעשים שכל חקירה פלילית מקבילה מחווירה לעומתה?" תוהים העותרים.

העותרים מציינים כי שלושה מתוך ששת החשודים במכירת ביטחון המדינה בעבור בצע כסף שייכים למעגל הפנימי של נתניהו. את אחד מהם, תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף, מינה ראש הממשלה למשנה לראש המטה לביטחון לאומי, והפקיד בידיו את סודות הביטחון של המדינה. בידי אחר, עו"ד דוד שמרון, הפקיד נתניהו את סודותיו האישיים הכמוסים ביותר. העותרים שואלים, האם בשלב המתקדם של החקירה, כאשר הלך והתברר חלקם במעשה השחיתות, לא נדרש לברר את החשד שמא ראש הממשלה לא רק העלים עין ממעשיהם של מקורביו אלא אף נתן יד למעשיהם?

"עניין הצוללות ירד למצולות", קבע נתניהו בנובמבר 2018 בעקבות פרסום כתבי האישום נגד מקורביו, והאשים את התקשורת אשר עושה, כביכול, "מאמץ עילאי לקשור אותי לנושא שאין לי כל קשר אליו".  

התנועה לטוהר המידות, המונהגת בידי אנשי ביקורת ומשפטנים מהמעלה הראשונה, עושה מאמץ לחלץ את תיק 3000 מהמצולות ולהציף את השאלה הפתוחה: האם ראש הממשלה היה שותף במישרין או בעקיפין לפגיעה חמורה מאין כמוה בביטחון המדינה? השאלה הזאת מונחת כעת לפתחו של בית המשפט העליון. לבוחר הישראלי מגיעה תשובה.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: prosecution, submarine, case 3000, indictment, angela merkel, benjamin netanyahu, avichai mandelblit

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept