ישראל פולס

החלטה אסטרטגית של חמאס: מצרים מפויסת עדיפה על כסף קטארי

p
המחבר
בקצרה
פתיחת מעבר רפיח היא ראשית הפשרת היחסים המורכבים בין עזה לקהיר שהתערערו לאחרונה. הנהגת חמאס הפנימה שמצרים גובה ממנה מחיר יקר עבור הכסף הקטארי הזורם לרצועה והחליטה לעצור את "רכבת המזומנים".

ביום שלישי השבוע [29 בינואר] נפתח מעבר רפיח למשך יומיים, וייתכן שהמצרים יאריכו את פתיחת המעבר ביום או ביומיים נוספים, עד שיוקל הלחץ העצום שנצבר ברצועה בשלושת השבועות בהם המעבר היה סגור. מעבר רפיח נסגר בהוראת מצרים בתחילת חודש ינואר לאחר שהמשקיפים הפלסטינים מטעם הרשות הפלסטינית קיבלו הוראה מאבו מאזן לנטוש את משמרותיהם ולחזור הביתה. אז נדמה היה שזהו שלב נוסף בסכסוך הדמים בין פת"ח לחמאס, ושהמצרים החליטו לסגור את המעבר רק מטעמי ביטחון. כעת מסתבר כי גם למצרים היה אינטרס לסגור את צינור החמצן של עזה – כדי להעניש את חמאס.

לאל-מוניטור נודע מפי מקור בחמאס, כי המצרים זעמו על המעורבות הקטארית מול חמאס, בעיקר העברת המימון לפקידים. הם כעסו על דריסת הרגל הכל כך ברורה של קטאר ברצועה והפיכתו של השליח הקטארי ל"אמיר הרצועה" ומושיעה. בעצם, זה מה שגרם להתערערות האחרונה ביחסים המורכבים בין עזה לקהיר.

מצרים מעורבת עד צוואר בכל הנוגע ל"הסדרה" בין ישראל לחמאס – היא שיחקה תפקיד מפתח (של מתווך) בכל העימותים המזוינים בין הצדדים, אילצה אותם להגיע להפסקת אש ומנעה מלחמה כוללת שעלולה להחריב את עזה. במקביל השקיעה מצרים מאמץ רב, ללא הצלחה עד כה, בהשגת פיוס בין חמאס לפת"ח. מצרים הבטיחה למנהיגי התנועה בעזה הקלות חסרות תקדים, פתיחת מעבר רפיח לסחורות, הגדלת קווי מתח החשמל ממצרים לעזה ואפילו דובר על שימוש מוגבר בנמל הימי באל-עריש לצרכיה של רצועת עזה.

אבל מאז שקטאר נכנסה לתמונה ותלותה של עזה בה העמיקה, המצרים לקחו צעד אחורה. מבחינתם, שתתמודד עזה עם הצרות שלה בעצמה. המצרים מביטים בזעם על מסעותיו של השליח הקטארי מוחמד אל-עימאדי ועל מזוודות הכסף שהעביר במו ידיו לרצועה מאז נובמבר 2018. (כמו מספר לא מועט של ישראלים) גם הם רואים בכך פרוטקשן, ועוד יותר מכך סטירת לחי נוכח מאמציהם לסייע לחמאס לצאת מאזור הסכנה שאיימה למוטט את שלטונו.

בשבועות האחרונים חמאס שיגר מסרים למצרים שתפתח את המעבר ולו רק לשעות אחדות כדי לאפשר לחולים מעזה לצאת לטיפולים מצילי חיים במקומות שונים בעולם הערבי. בכיר התנועה מחמוד א-זהאר אף הזהיר כי הלחץ הכלכלי על הרצועה עלול להביא לחידוש ההפגנות נגד ישראל. אבל היציאה מעזה למצרים נותרה סגורה. חמאס ניסה גם להפעיל מתווכים נורבגים תוך העברת מסר מפייס למודיעין המצרי והבטחה כי חמאס ידאג שהמעבר יפעל ללא דופי והסדר יישמר – רק שיתנו לצאת.

לאט לאט חלחלה ההבנה בקרב הנהגת התנועה, כי מצרים גובה מחיר יקר עבור הכסף הקטארי שזורם לרצועה. כל מאמצי חמאס להסביר שלא הייתה ברירה אחרת, שעזה כידוע עומדת בפני קריסה וכי הנדבן הקטארי רק מסייע ברוב טובו לתקופה מוגבלת ומוקצבת בזמן, לא הועילו.

ע"פ דיווח של העיתון "אל ערבי אל ג'דיד" [10 בינואר], מערכת הביטחון בישראל התערבה במשבר וביקשה ממצרים להקל את הלחץ מחשש להסלמה ביטחונית. מקור מצרי ביטחוני סיפר לכתב בעיתון כי "ישראל חוששת מחנק של רצועת עזה ומכך שהפלגים הפלסטינים יפנו את זעמם כלפיה". רק אז הגיעה לעזה משלחת של המודיעין המצרי בראשות האלוף אחמד עבד אל-חאלק וסגנו איימן בדיע, שניהלה מגעים עם רמאללה ות"א ובחנה את כל האפשרויות לפתיחת המעבר לפני שהחשש הישראלי יתאמת.

וכך ביום שלישי – חמישה ימים אחרי הודעת חמאס כי הוא מסרב לקבל את הפעימה השלישית של הכסף הקטארי – נפתח מעבר רפיח ליומיים. אגב, מיליוני הדולרים מתנת קטאר יועברו כנראה לאו"ם וממנו לפרויקטים הומניטריים ברצועה.

בתחילת השבוע [26 בינואר] פרסם העיתונאי גל ברגר ב"חדשות כאן", כי מאחורי היוזמה לעצור את העברת הכסף הקטארי לתשלום משכורות לעובדי חמאס עומד בכיר התנועה רווחי מושתווא, שהבין כי העברת הכסף הקטארי פוגעת בצביון חמאס. מקורות פלסטינים אף דיווחו, כי מושתווא פעל בשליחותו של מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר, שהבין את הנזק התדמיתי לחמאס ואת הנזק האסטרטגי לעזה מאובדן תמיכת מצרים, והחליט לעצור את "רכבת הכסף" מקטאר, בבחינת עדיף שכן טוב מכסף קטארי קל. איסמעיל הנייה לפי אותם מקורות לא היה שלם עם המהלך של סינוואר.

לאל-מוניטור נודע כי הסיבה העיקרית לסירוב חמאס לקבל את הכסף היא הרצון לפייס את מצרים ולהפיג את המתח בין הצדדים. הכסף הקטארי לתשלום משכורות חשוב מאוד עבור חמאס, אבל מעבר רפיח סגור ומצרים כועסת כנראה אינם שווים את זה. רק כשהתברר לחמאס שדעתה של מצרים נוחה מכך שהכסף הקטארי יועבר לכמאה אלף משפחות נזקקות ברצועה ולפיתוח פרויקטים לתעסוקה בפיקוח האו"ם, הוחלט על הסבת יעד הכסף הקטארי.

מבחינת מצרים, מוחמד אל-עימאדי כבר לא יזכה למעמד על ברצועה ולא ייחשב כמושיע בעיני מקבלי המשכורות. מנגד, מצרים חוזרת להיות גורם בעל השפעה בקבלת ההחלטות של הנהגת חמאס.

למצרים יש דפוס התנהגות ידוע ומוכר. הם משחררים לחץ באיטיות תוך בחינה מדוקדקת של תוצאות המהלך. העסקים בין קהיר לעזה עדיין אינם כרגיל, מעבר רפיח נפתח כאמור רק לזמן קצר כדי שחמאס יבין שאסור לו לשחק באש. רק אם יתנהג כראוי, לשיטת מצרים, ויידע מיהו הכוח החשוב במזרח התיכון ומי הציל ויציל אותו מידי ישראל, ישקלו המצרים הקלה נוספת שתסייע לרצועת עזה להתאושש. הנקודה הזו חשובה עתה יותר מתמיד, לאחר שנודע שאבו מאזן קיבל את התפטרותו של ראש הממשלה ראמי חמדאללה ומתכוון להחמיר עוד יותר את הסנקציות על עזה. במצב הזה לחמאס אסור לאבד את מצרים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: gaza strip, ismail haniyeh, mahmoud abbas, rafah crossing, hamas-egypt relations, hamas funding, qatar-egypt relations

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept