ניצחון ישראלי על חיזבאללה, אבל העימות האמיתי עוד לפנינו

גם אם מבצע "מגן צפוני" לביעור מנהרות חיזבאללה יסתיים בהצלחה וללא חיכוכים מיותרים, המאמץ הישראלי לסיכול פרויקט הדיוק נמשך במלוא עוצמתו. הדילמה הישראלית, האם להפוך את הפרויקט הזה לקאזוס בלי, לא הוכרעה עדיין.

al-monitor .

נושאים מכוסים

iranian-israeli conflict, missiles, israeli security, tunnels, hezbollah in lebanon

דצמ 5, 2018

ביום שלישי לפנות בוקר [4 בדצמבר] החדיר צה"ל מצלמה רגישה למנהרת הטרור הסודית של חיזבאללה ודחף אותה קדימה, לעבר הצד הלבנוני, מתחת לקו הכחול המפריד בין המדינות על פני הקרקע. המצלמה המתינה שם בסבלנות עד שהאיר השחר ואיתו הגיעו שני פעילי חיזבאללה לסיור בוקר במנהרה. בסרטון שהפיץ צה"ל ביום שלישי בערב נראה אחד הפעילים מתקרב בחשדנות למצלמה, תוחב את אפו לכיוונה ומרחרח סביבה, עד שמשהו מתפוצץ בפרצופו והוא נמלט כל עוד נפשו בו, אל חוף מבטחים בצד הלבנוני.

זה היה הרגע שבו הבינו בחיזבאללה שישראל בדרך לשלילת אחד הנכסים החשאיים והחשובים ביותר של הארגון, במאמציו לייצר אופציה התקפית לכיבוש יישובים ישראלים בגליל בעימות הבא. מצלמת הרובוט הישראלית השיקה את הסבב הנוכחי בעימות הבלתי נגמר בין ישראל לחיזבאללה, תוך שהיא משיקה ניצחון ישראלי קטן אך איכותי בקרב על התודעה. הסרטון הפך ויראלי תוך שניות, אבל המלחמה עצמה טרם הוכרעה. הסיבובים המכריעים עוד לפנינו והם אינם קשורים במנהרות, אלא בפרויקט הדיוק של הטילים והרקטות ובטיסות הישירות שהחלו לנחות בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות, היישר ממשמרות המהפכה בטהרן.

עם זאת, סיוט שנמשך 12 שנים אמור לבוא בשבועות הקרובים אל פתרונו. מאז שהסתיימה מלחמת לבנון השנייה באוגוסט 2006, מתלוננים תושבים בצפון ישראל המתגוררים סמוך לקו הגבול על קולות חפירה וחציבה הנשמעים בלילות מהצד הלבנוני או ממעבה האדמה. צה"ל, למוד תלאות ממנהרות חמאס בעזה, לא הצליח לאתר מנהרות בצפון לאורך שנים. סוג הקרקע, סלעית וטרשית, מקשה מאוד על חפירה יעילה ומהירה, והנחת העבודה הישראלית הייתה שנסראללה לא משקיע אנרגיה בחיקוי חמאס בכל הקשור למה שמכונה בישראל תחום התת קרקע.

כעת מתברר שההנחה הזו הייתה שגויה. הטכנולוגיה הישראלית הייחודית לזיהוי מנהרות, שמופעלת בהצלחה בחזית הדרומית, עשתה את ההבדל, יחד עם מעקב מודיעיני הדוק על המתרחש בצד השני של גדר הגבול. מתברר שבין חמאס לחיזבאללה מתקיימת סינרגיה הדדית. עד כה, נהוג היה להגיד בישראל שחמאס מנסה לחקות את חיזבאללה ולהקים את "מודל חיזבאללה" בעזה. כעת מתברר שבכל הקשור לפתיחת חזית מתחת לאדמה, חיזבאללה הוא זה שלמד מחמאס.

המנהרה שנחשפה השבוע חודרת כ-40 מטרים לתוך שטח ישראל. היא נחפרה מתוך מבנה הסמוך לכפר כילה, בצד הלבנוני, תוך מערך הטעיה מתוחכם שהפעיל חיזבאללה כדי להסוות את העובדה שלא מעט משאיות וכלי רכב מסחריים סובבו את המבנה הזה בשנים האחרונות כשהם מפנים מתוכו את כמויות העפר והסלעים שנחצבו מתוך האדמה. ההערכה בישראל היא כי לאורך קו הגבול עם לבנון קיימות עוד מנהרות מהסוג הזה. צה"ל מתכוון להשלים את "ניקוי" תוואי הגבול ממנהרות במהלך המבצע, שכונה "מגן צפוני".

אסטרטגית, זהו ניצחון חשוב בקרב על המלחמה הבאה. היכולת של חיזבאללה להחדיר את פלוגות רדואן, הקומנדו שלו, מתחת לאפו של צה"ל אל תוך השטח הישראלי, אמורה הייתה לתת לנסראללה מקדמה חשובה במאמץ החסר תקדים של חיזבאללה להשתלט בפעם הבאה על שטח בתוך ישראל, ולו לזמן קצר. יחד עם זאת, הימים האחרונים הבהירו מצוין, למי שלא מודע לכך, שלא רק חיזבאללה מורתע בידי ישראל, גם ישראל מורתעת מפני חיזבאללה. מאזן האימה בין הצדדים גרם לקבינט המדיני-ביטחוני להחליט שנטרול המנהרות וחסימתן יבוצע רק בצד הישראלי של הגבול. הבטון שמחדיר כעת צה"ל לתוכן נמדד בקפדנות, על מנת שלא יחדור גם לצד הלבנוני, כדי לא להעניק לנסראללה אמתלה להדליק את הזירה. אף אחד לא רוצה מלחמה עכשיו, כנראה.

ההערכה היא שנסראללה יבלע את ההישג הישראלי ולא יחמם את הגזרה. צה"ל הכין את "מגן צפוני" בקפדנות, העלה את חטיבת הקומנדו שלו צפונה, פרס עוד שתי חטיבות בשטח, העמיד את חיל האוויר בכוננות ומתח את מערך המודיעין הצפוני עד למקסימום. כעת מתברר שבנאומו ביום ראשון לפני יותר משבועיים [18 בנובמבר], כשהפציר בנפתלי בנט שלא לפרוש מהממשלה בגלל האתגרים הביטחוניים שיצריכו "הקרבה", התכוון נתניהו, בין היתר, גם לעניין המנהרות.

הקבינט אישר את המבצע לחיסולן ב-7 בנובמבר, חרף התנגדותו הגורפת של שר הביטחון אז אביגדור ליברמן. ערב המבצע טס נתניהו לבריסל, שם נועד עם שר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו והעביר באמצעותו אזהרה ללבנון ולחיזבאללה. הפרשה מבליטה את המחלוקת הקשה שקרעה את הקבינט ואת מערכת הביטחון בחודשים האחרונים בין אלה שצידדו בפעולה ישראלית נרחבת בעזה, כמו ליברמן ואולי גם נפתלי בנט ואיילת שקד, לבין הצבא עצמו בראשות הרמטכ"ל איזנקוט, ראש הממשלה נתניהו ומרבית השרים, שסבורים היו שצריך לטפל קודם במנהרות חיזבאללה, המהוות איום משמעותי בהרבה ממה שקורה בדרום.

דבר אחד ברור: גם אם המבצע לביעור המנהרות יסתיים בהצלחה וללא חיכוכים מיותרים, העימות האמיתי עוד לפנינו. "פרויקט הדיוק" של טילי חיזבאללה עדיין חי ובועט. המאמץ הישראלי לסכל אותו נמשך במלוא עוצמתו. הטיסות הישירות מטהרן לביירות אינן סימן טוב לבאות. אזהרתו של נתניהו, ששוגרה דרך פומפיאו, מתייחסת גם ובעיקר לסוגיה הזו. הדילמה הישראלית, האם להפוך את הפרויקט הזה לקאזוס בלי, אשר נסקרה כאן במאמר קודם, לא הוכרעה עדיין.

לא סביר להניח שנתניהו ירצה לצאת להרפתקה צבאית מהסוג הזה לפני הבחירות בישראל. הוא יצטרך קודם להחליט מתי יערכו הבחירות, בטרם יחשוב על האתגר הזה, שכרגע אין משמעותי ממנו. גם נסראללה מבין את המצב וייתכן שבחר לשתוק ביומיים האחרונים כדי להתכונן לבאות. מבחינתו, עצם העובדה שישראל משקיעה אנרגיה ומאמץ רבים כל כך כדי למנוע מחיזבאללה לפלוש לתחומה במלחמה הבאה, אינה דבר של מה בכך. הארגון הזה, שהחל את דרכו כארגון טרור קיקיוני בעל מעמד שוליים במפת הכוחות המזרח תיכונית, הפך בעידן הנוכחי לאחד האיומים המשמעותיים האחרונים על ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

האם "הנקמה האיראנית" המדודה תמנע את תרחיש הבלהות הישראלי?
בן כספית | Iran-US tensions | ינו 8, 2020
לא יקום ולא יהיה עוד סולימאני
בן כספית | Iran-US tensions | ינו 3, 2020
האם נתניהו ינחית בקרוב מכת מנע על חיזבאללה?
בן כספית | ארגונים חמושים לא-מדינתיים | דצמ 21, 2019
האם הדרישה הפלסטינית להציב קלפיות במזרח ירושלים היא תרגיל?
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | דצמ 12, 2019
הרמזים המדוייקים של חיל האוויר לאיראן
בן כספית | | נוב 25, 2019

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020