נתניהו מצטרף לברית בין מנהיגי הימין בעולם להגבלת ההגירה

ישראל מנסה בכל דרך לפתור את בעיית המסתננים על ידי העברתם חזרה לארצות מוצאם בחסות האו"ם. במקביל, נתניהו עושה יד אחת עם הנשיא טראמפ ומנהיגי ימין בעולם להחרמת אמנה בינלאומית חדשה על הגירה, הנתפשת כליברלית מדי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

right-wing, illegal immigration, migration, united nations, migrants, donald trump, benjamin netanyahu

דצמ 7, 2018


ישראל, כמו ממשלות ימין אחרות במערב, לא תשתתף בוועידה הבין-ממשלתית בענייני הגירה שתתכנס במרוקו בדצמבר ביוזמת האו"ם ובה תוצג רשמית אמנה בינלאומית חדשה להסדרת הגירה. על ניסוח האמנה ועל הוועידה הוסכם בדיוני עצרת האו"ם בספטמבר 2016, ובמרקש אמורים המשתתפים לחתום על האמנה, אף שאינה מחייבת מבחינה משפטית. נציגים של משרד החוץ הישראלי השתתפו בדיונים להכנת האמנה, אבל ב-20 בנובמבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל לא תשתתף בוועידה ולא תחתום על האמנה. לדבריו: "אנחנו מחויבים לשמור על הגבולות שלנו נגד מסתננים בלתי חוקיים. זה מה שעשינו, וזה מה שנמשיך לעשות".

נתניהו הודיע על התנגדותו לאחר פרסומים ב"ישראל היום" וביקורת מהימין על עצם ההשתתפות ביוזמה, שהינה מרחיקת לכת לדעת מתנגדי ההגירה בישראל. ההתנגדות נובעת מהרוח הליברלית ביוזמה המטשטשת מאוד את ההבדל בין מהגרים לא חוקיים למבקשי מקלט ופליטים. בין היתר, האמנה מאפשרת כניסה ויישוב מחדש של מהגרים על רקע "שינויי אקלים"; מקנה אפשרות למהגרים להביא את בני משפחותיהם מארץ המוצא במסגרת איחוד משפחות; מעניקה ייצוג משפטי חינם למהגרים ללא קשר למעמדם החוקי; מבטלת ענישה פלילית על הסתננות; מונעת שימוש במתקני שהייה סגורים; מעודדת השתלבות מלאה של המהגרים בחברה; מבטיחה פעילויות רב-תרבותיות במדינות הקולטות הגירה; דוגלת בחינוך אנשי תקשורת לשימוש בטרמינולוגיה "רגישה" וקוראת לפעילות נגד כלי תקשורת המעודדים אפליה לרעה של מהגרים.

הסעיפים העוסקים בביטול הענישה הפלילית על ההסתננות ומניעת הקמת מתקני שהייה הם אלה המנוגדים ביותר למדיניות הישראלית העכשווית. לדברי יונתן יעקובוביץ, מנהל ההסברה במרכז למדיניות הגירה ישראלית (ארגון הפועל להגבלת ההגירה לישראל), "מכיוון שההסכם מנוגד לאינטרסים הריבוניים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל, אין כל הצדקה לחתום על הסכם בינלאומי המנוגד לאינטרסים אלו".

הממשלה מנהלת בשנים האחרונות מאבק מול בג"ץ, אשר ביטל כמה פעמים חקיקה שנועדה לטפל בבעיית המסתננים ובין השאר אסר לגרש מסתננים ולכלוא אותם במתקני שהייה.

באפריל 2018 הודיע ראש הממשלה על השגת הסכם עם האו''ם ולפיו חלק מהמסתננים יועברו למדינות אחרות בחסות הארגון, וחלקם יישאר בארץ ויקבל מעמד חוקי. יום לאחר ההודעה, בשל ביקורת חריפה מימין, חזר בו נתניהו וביטל את ההסכמות.

גם הפעם ביקרו בימין את השתתפות משרד החוץ בניסוח האמנה. בדיון דחוף שזימן בוועדת הפנים של הכנסת ב-21 בנובמבר, אמר חבר הכנסת יואב קיש כי לא יתכן שישראל תחתום על אמנה כזו, המהווה לדבריו צעד הרסני ובכייה לדורות, בלי שאפילו התקיים על כך דיון ציבורי.

נציג משרד החוץ בדיון אלון בר, שליווה את תהליך ניסוח האמנה בשנתיים האחרונות, אמר כי ישראל משתתפת בתהליכים אלה "בעיקר בשביל לוודא שלא מתקבלות שם החלטות שנוגדות את המדיניות שלנו. ישבנו יחד עם כל מדינות העולם, כולל מדינות שהחליטו שלא להצטרף להסכם, וניסינו באופן פעיל להתאים את הניסוח של המסמך הזה לנורמות ולחוקים של ישראל". הוא הדגיש כי האמנה לא מחייבת משפטית.

ממשלת ישראל ונתניהו בראשה מיישרים קו בהתנגדות לאמנה עם מדינות מערביות נוספות שבהן שולטות גם כן מפלגות ימין. נתניהו אמר בשיחות פנימיות כי הוא "מתואם עם ארה"ב וטראמפ בסוגיה". ארה"ב היא אכן המתנגדת החריפה ביותר לאמנה, אך גם אוסטרליה, פולין, אוסטריה, איטליה והונגריה מתנגדות ולא ישתתפו בוועידה. התיאום עם ארצות הברית חשוב לנשיא דונלד טראמפ, המנהל בעצמו בימים אלה מדיניות נוקשה במיוחד נגד ההגירה הבלתי-חוקית לארצו.

נתניהו מבצר בכך את מדיניות השיתוף וההתקרבות לציר ממשלות הימין במדינות המערב ובכלל. לשם כך אירח במהלך השנה את ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ואת נשיא צ'כיה מילוש זמאן, והביע שמחה גלויה על בחירתו של ז'איר בולסונרו מהימין הקיצוני לנשיאות ברזיל.

רבים ממנהיגים אלה כבר הודיעו לאחרונה על שינוי מדיניות כלפי ישראל וגם על כוונות להעביר את שגרירויותיהם לירושלים, כפי שעשתה זאת ארצות הברית.

הציר הזה מדאיג את השמאל באירופה ובעולם. הדוחפת העיקרית לאמנה, הקנצלרית אנגלה מרקל, זכתה במפתיע לביקורת דווקא מפיה של הילרי קלינטון שרת החוץ האמריקנית לשעבר. בראיון ל"גרדיאן" הבריטי אמרה קלינטון בין השאר, כי אף שהיא מעריצה את הגישה הרחומה והנדיבה של מנהיגים כמו מרקל, המדיניות הזו עוררה כעס רב וגרמה לעלייה בכוחו של הימין האירופי. בין השאר היא ייחסה את ההצבעה בעד פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הברקזיט, לשיח בענייני ההגירה והמדיניות האירופית המקלה כלפי מהגרים. הגיע הזמן שגם אירופה תפסיק לספק מקלט ותמיכה למהגרים, דברי קלינטון.

במקביל לפרשת האמנה, נראה כי ישראל מנסה לפתור את סוגיית המסתננים. צעד אפשרי הוא השבתם של המהגרים מאריתריאה לארצם, לאחר שבמספר מקומות באירופה נקבע כי זו כבר איננה מוגדרת כמסוכנת לאזרחיה (כלומר אזרחיה המהגרים אינם בגדר פליטים). הקביעה הזו נעשתה לאחר חתימת הסכם שלום בין אריתריאה לאתיופיה במהלך חודשי הקיץ. באוקטובר פורסם כי ישראל מנהלת מגעים עם אריתריאה להשבת מסתננים אליה. מגעים מתקיימים גם עם רואנדה ואוגנדה (לקליטה של מהגרים אפריקאים) – שתי מדינות עמן ישראל הגיעה כנראה בעבר לסיכומים על גירוש מסתננים לשטחן.

בכיר במשרד החוץ אומר כי ישראל שואפת לפתרון בחסות האו"ם, וכי כל המגעים בעניין מתנהלים בידיעת הגורמים העוסקים בסוגיית המסתננים והפליטים במוסדות הארגון. לדבריו, האו"ם אמור לספק למדינות באפריקה שיקבלו מסתננים מישראל סיוע לקליטתם. ישראל, הוא אומר, תשתתף גם היא בהוצאות הקליטה שם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020