המחירים עולים והבחירות בדרך: חלום הבלהות של כחלון

גל ההתייקרויות במשק עלול להיות קטלני עבור הקריירה הפוליטית של כחלון. בשנת בחירות ללא רזרבות של מנדטים, כשבעורף נושפת מפלגה חברתית חדשה, שר האוצר יודע שהציבור יתקשה לגלות כלפיו סלחנות כמי שנבחר כדי לטפל ביוקר המחיה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli economy, demonstrations, social protest, kulanu party, elections, price hikes, moshe kahlon

דצמ 13, 2018

כבר מספר ימים שעל שולחנו של שר האוצר משה כחלון מונחים נתונים מטרידים לפיהם גל התייקרויות יכה במשק. למרות זאת, כשהנתונים המטרידים על התייקרות תעריפי החשמל, המים ושלל מוצרי מזון החלו להיחשף ביום שלישי בערב [11 בדצמבר] ולהשתלט על סדר היום התקשורתי והפוליטי, שר האוצר מצא את עצמו בעמדת מגננה לא נוחה.

כחלון הבין מיד שהוא עומד בפני אירוע משברי והחליט להקים ועדה להורדת יוקר המחייה בראשות פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר. מטרתו הייתה לצמצם נזקים, ולרכך את המתקפה התקשורתית כלפיו [12 בדצמבר]. טקטית לא בטוח שכחלון פעל נכון, מכיוון שבמינוי הוועדה הוא העצים את הבעיה ומיקד עוד יותר את תשומת לב הציבור אליו. נראה שפעל מתוך לחץ.

הסיקור הנרחב בכל כלי תקשורת אפשרי של השפעת עליית המחירים על התקציב המשפחתי והפגיעה בשכבות החלשות, כאשר כל זה מתרחש במשמרת של שר האוצר "הכי חברתי" שכיהן כאן, היווה בשורה קשה ליו"ר כולנו. ואם הגל הזה לא ייעצר, הוא יהיה הראשון לשלם על כך מחיר פוליטי.

עליית המחירים הנוכחית היא המשמעותית ביותר מאז המחאה החברתית בקיץ 2011 וקשה היה לצפות אותה. מקורה בהצטברות של כמה נסיבות, למשל היחלשות השקל מול הדולר והיורו, עליית מחירי חומרי גלם ובצורת. כתוצאה מכך, החלה בחודשים האחרונים תגובת שרשרת של עלייה במחירי מוצרי מזון ומוצרי צריכה בסיסיים אחרים. זה כדור שלג שלממשלה אין ממש שליטה עליו.

גם אם מדובר מבחינת כחלון בחוסר מזל ובהתרחשות כלכלית שאינה צפויה, הציבור יתקשה לגלות סלחנות כלפי זה שנבחר כדי לטפל בדיוק בבעיה הזאת – אף שלכחלון יש הישגים לא מעטים כמו הגדלת ההכנסה נטו למשפחה. אם לשפוט לפי היומיים האחרונים, זה לא הולך להיות פשוט ליו"ר כולנו.

ככל שהדיווחים על גל עליות מחירים תפסו תאוצה, כך במקביל הרשתות החברתיות התמלאו בקריאות והתארגנויות למחאות עממיות, חלקן אותנטיות וחלקן יזומות ואף ממומנות על ידי יריבים פוליטיים וארגונים חברתיים. אחת ההתארגנויות, תחת הכותרת האפודים הצהובים מגיעים לישראל, קוראת להפגנה המונית בתל אביב ביום שישי בצהריים [14 בדצמבר]. בגלי צה"ל התראיינו ביום רביעי בבוקר [12 בדצמבר] שניים מסמלי המחאה החברתית של 2011, ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני ודפני ליף, שקראו לציבור לצאת לרחובות. אפילו האופוזיציה החבוטה קיבלה זריקת מרץ. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני הודיע כי יכנס דיון חירום כדי לבחון את המצב. "לא ייתכן שהמחירים יעלו ואנחנו נשב בשקט. הממשלה נעלמה כלא הייתה," הוא הסביר.

בינתיים בתוכניות האקטואליה של הימים האחרונים החלו לשלוף מהארכיון את ההכרזות הלוחמניות של כחלון בתקופת מערכת הבחירות של 2015 נגד הקרטלים במשק, והבטחותיו להוריד את יוקר המחיה והדיור שנשמעות כעת מנותקות. הוא עצמו כרגע שומר על שתיקה.

שר האוצר הוא פוליטיקאי בעל חוש ריח מפותח לסנטימנט הציבורי. הוא הראשון להבין שנקלע בשנת בחירות לאירוע שעלול להיות קטלני עבור הקריירה הפוליטית שלו. על פי הסקרים אין לו רזרבות של מנדטים. במצב כזה, כשהבחירות על הפרק ועשויות להתקיים בתוך חודשים בודדים, וכאשר בעורפו נושפת מפלגתה החברתית החדשה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, מצבו הפוליטי של כחלון כלל וכלל לא פשוט. לכן כל מה שקורה בימים האחרונים הוא חלום הבלהות של שר האוצר, ולא מדובר כאן בהפרזה.

גם ועדת החירום המיוחדת בראשות פרופ' זליכה שאותה מינה כחלון בניסיון לעצור את הסחף, לא בטוח שתספק את הסחורה. בינתיים היועץ המשפטי של משרד האוצר מסרב לאשר את המינוי, בטענה שלזליכה אינטרסים מנוגדים. מה שמעניין כאן היא העובדה שכחלון צירף אליו למהלך את שר הכלכלה מכולנו אלי כהן, כשותף להחלטה למינוי הוועדה. זהו תמרון פוליטי ציבורי: כהן צורף רק כדי להוריד מכחלון מעט מהאש הציבורית.

אם לשפוט על פי התגובות עד כה, השליפה המהירה של שר האוצר עוררה ביקורת וגיחוך ובצדק: כיצד ייתכן שמי שטען בתקופת הבחירות שהוא יודע איך להוריד את יוקר המחיה, מנסה כעת לסמא את עיני הציבור בהקמת עוד ועדה?

כשפרצה המחאה החברתית בקיץ 2011, כחלון היה שר התקשורת בממשלת נתניהו השנייה. כשנתניהו ושר האוצר דאז יובל שטייניץ חטפו את זעם הציבור, כחלון לא ניזוק כלל אלא להפך. רפורמת הסלולר שהוביל הביאה לחיסכון של מאות שקלים בחודש למשפחה, והפכה אותו למותג החברתי הכי חזק במדינה. כחלון הפך לכוכב עולה.

המחאה שינתה סדרי עולם בשיח הציבורי ובעקבותיה הורדו מחירים. מי שראה את נתניהו מקרוב באותם ימים, יודע שהוא חשש אז לכיסאו ובצדק. במשך כמה שבועות יצאו מדי מוצאי שבת מאות אלפי אנשים לרחובות. על גב המחאה הזאת כחלון נבנה: הוא פרש מהליכוד והקים מפלגה חברתית ב-2014. הישגו בבחירות שנה אחרי, של עשרה מנדטים, הוא תוצאה של גלי ההדף של המחאה. בזכות הצלחתו הוא קיבל את התפקיד הבכיר והיוקרתי של שר האוצר, וכן דרש וקיבל מנתניהו סמכויות רבות נוספות ממשרדים אחרים על מנת לבצע את הרפורמות שהבטיח לציבור. כחלון הפך לשר אוצר עם הרבה מאוד כוח, ולכן עכשיו הוא צריך להתפלל שגל ההתייקרויות לא ימשיך לדהור. הפעם, כל החיצים יופנו כלפיו, ובקרב הזה הוא יכול להיות בטוח שראש הממשלה ישאיר אותו לבד.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020