המלכוד של נתניהו: האם יוכל לממש הסדרה עם תדמית מר ביטחון סדוקה?

אמנם השר בנט הסיר את איומי ההתפטרות שלו וייתן סיכוי לממשלה צרה, אך עדיין נתניהו נשאר עם הסדרה שיתקשה מאוד לממש. בינתיים מקורות מצריים מדווחים כי חלה התקדמות רבה לקראת עסקת שחרור אסירים.

al-monitor .

נושאים מכוסים

עזה

נוב 20, 2018

נתניהו לא רצה לצאת למלחמה בעזה ועל כך הוא משלם מחיר פוליטי מסוים. אלמלא היה מבטיח לציבור הישראלי פתרונות קסם לעזה, ייתכן שלא היה מגיע למלכוד הזה או שנזקו היה קטן יותר. אבל גם לאחר ששר החינוך נפתלי בנט הסיר את איומי ההתפטרות שלו וימשיך לשבת בינתיים בממשלת ימין צרה [19 בנובמבר], נתניהו עדיין נשאר עם הסדרה שאותה יתקשה מאוד לממש.

יומיים לאחר התפטרותו של ליברמן ממשרד הביטחון, הופיע בחאן יונס מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (שנתניהו הסכים לשחררו מהכלא הישראלי במסגרת עסקת שליט ב-2011). סינוואר נופף באקדח עם משתיק קול שלטענתו נלקח שלל מחיילי היחידה המיוחדת שנחשפה בעזה, והתרברב: "מה ההנהגה הישראלית חשבה כשהיא אפשרה את הכנסת הסולר, המענק הקטארי לתשלום משכורות הפקידים ולטובת המשפחות הנזקקות? שנמכור את הדם שלנו בעבור סולר ודולרים? הם התאכזבו, ומטרותיהם התבדו" [16 בנובמבר].

על רקע הדברים האלה וההתפתחויות הפוליטיות בישראל, עולות כמה שאלות: האם נתניהו יאפשר בחודש הבא הכנסת מזוודת כסף נוספת לעזה ויסתכן בעוד צילום משפיל מבחינתו? האם במסגרת ההבנות עם חמאס הוא יסכים לפתוח את המעברים ליציאת אלפי פועלים מעזה לישראל (ולספוג כנראה עוד ביקורת ציבורית)? האם הוא יוכל במסגרת ממשלה צרה להמשיך לקדם הסדרה כאילו לא נורו בתוך יומיים כ-500 רקטות מעזה, ותוך התעלמות מהסקרים שלפיהם רוב הציבור בישראל סבור שהוא נכשל בטיפול במשבר הביטחוני בדרום?

נתניהו נוהג לבחון כמעט מדי יום את "מצב הרוח הלאומי" ואת אחוז התמיכה הציבורית בו באמצעות סקרים. סקר חברת החדשות שפורסם לאחר התפטרותו של ליברמן בשבוע שעבר [14 בנובמבר] גילה כי 74% מהנשאלים לא היו מרוצים מתפקודו של נתניהו בעניין עזה. מפלגתו של ליברמן ישראל ביתנו, שהתנדנדה עד אז קרוב לאחוז החסימה, קיבלה בסקר הזה שני מנדטים נוספים. הליכוד, שזכה בבחירות האחרונות ב-30 מנדטים ובסקרים קודמים הגיע עד ל-35 מנדטים (נתניהו עצמו הציב יעד בבחירות הבאות של 40 מנדטים), ירד ל-29 מנדטים. כלומר לא רק שיעד 40 מנדטים נראה רחוק מתמיד, ספק אם באווירה שנוצרה השבוע נתניהו יצליח לשמור על כוחו.

במסיבת עיתונאים שכינס ראש הממשלה ביום ראשון בערב [18 בנובמבר], טרם הודיע בנט אם יתפטר או יישאר בממשלה, ניסה נתניהו לחזק את תדמיתו של מר ביטחון שנפגעה: "לחמתי כלוחם וכמפקד בסיירת מטכ"ל, איבדתי אחים לנשק, איבדתי את אחי יוני, במלחמת ההתשה בסואץ כמעט איבדתי את חיי. נפצעתי במבצע שחרור חטופי מטוס סבנה, סיכנתי את חיי פעם אחר פעם כדי להבטיח את חיינו כאן בארץ ישראל...חלק גדול מהביקורת נובע מכך שמנסיבות מובנות לא ניתן להציג בפניכם את הדברים המלאים שרואים הרמטכ"ל, אלופי צה"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וגם אני".

הציבור הישראלי, כך הסביר ראש הממשלה, תוך שהוא מנסה לגונן על החלטתו שלא להכות את חמאס מהלומה כבדה, רואה רק תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף "שאנחנו עדיין בעיצומה".

אכן, המציאות הביטחונית בעזה מורכבת. מאמצי התיווך של מצרים בהשגת הסדרה נמשכים כבר חודשים ארוכים. בין סבבי השיחות והמכשולים שבדרך, נרשמו גם סבבי אלימות מזוינים שכללו ירי רקטות לעבר עוטף עזה. אלה הסתיימו בהתערבות המתווכים המצריים ובהפסקות אש. בשבוע האחרון, בעקבות חשיפתה של היחידה המיוחדת שפעלה ברצועה והקרב שבו נהרג סא"ל מ' וכן שבעה אנשי חמאס, הגיב חמאס באופן חריף במיוחד. הייתה זו התגובה המאסיבית ביותר של הארגון מאז צוק איתן [2014]. נתניהו נשך שפתיים, בלם את קריאות הקרב של שריו וסגר עוד הפסקת אש מאחורי גבם.

הביקורת עליו הייתה חריפה. האמנם האשף הפוליטי נתניהו לא קרא הפעם נכון את הלך הרוחות? האמנם לא צפה כי ממשלתו תסתכן בנפילה משום שמבחינת הציבור הישראלי חמאס הגדיש את הסאה? האמנם לא הבין שהאיפוק שלו יתורגם כחולשה ושהוא יצטרך לשלם על כך מחיר פוליטי?

לא ברור כרגע לאיזה מערכה רחבת היקף התכוון ראש הממשלה במסיבת העיתונאים שכינס. אם כוונתו להתקדמות משמעותית במו"מ להסדרה, ייתכן שמדובר בהסכמה של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להסיר את התנגדותו להסדרה בעזה ולסייע במאמצי התיווך המצריים.

לאחרונה קיבל ראש הממשלה מסרים ברורים ממצרים, שלפיהם אבו מאזן נכנע ללחץ שהפעיל עליו בעניין זה נשיא מצרים א-סיסי. מקור פלסטיני ששוחח עם אל-מוניטור, אומר כי היו"ר הבין שהתנגדותו להסדרה תביא למלחמה בין ישראל לחמאס ולעוד אלפי הרוגים פלסטינים, והוא ייתפס כאשם במותם.

הסדרה בין ישראל לחמאס, בשלב השני שלה, אמורה להביא להשבת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין ולשחרור שני האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

מקורות מצריים הדליפו לאחרונה לאמצעי תקשורת ערביים, כי חלה התקדמות רבה לקראת עסקת שחרור אסירים, בעקבות הסכמת ישראל לשחרר את אסירי חמאס ששוחררו בעסקת שליט ונכלאו שוב ערב פרוץ צוק איתן.

מילה אחת של נתניהו על העסקה הנרקמת, ככל שהדיווח מדויק, יכולה הייתה להביך את שר הביטחון המתפטר ולזכות את ראש הממשלה באהדת הציבור, שתרגם את התנהלותו כחולשה וככניעה. בינתיים נתניהו נאלץ להתמודד עם תדמית מר ביטחון סדוקה, וגם את ההסדרה הוא יתקשה להניע עד שהציבור הישראלי ייחשף ליוזמה כולה. זאת כמובן בתנאי שחמאס לא ישגר שוב מאות רקטות לעבר ישראל... סינוואר טען כי חמאס קיבל את הכסף הקטארי ללא שמכר את עקרונותיו ומבלי שאיבד את ההרתעה מול ישראל. עכשיו מוטלת על נתניהו החובה להוכיח לציבור הישראלי, שלמרות מדיניות האיפוק הוא לא מכר את עקרונותיו והלך להסדרה עם חמאס כדי לתת סיכוי להחזרת גופות החיילים ולשחרור האזרחים, וכדי להבטיח ביטחון לאזרחי ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020