ישראל פולס

כך מקרבת עזה את קטאר לישראל

p
המחבר
בקצרה
בישראל רואים בסיוע הכספי הקטארי לרצועת עזה סוג של קרש הצלה שעשוי למנוע, או לפחות לדחות, מלחמה נוספת בדרום, אף שמשמעות הדבר היא שישראל מעניקה אור ירוק למימון קטארי של מנגנון השליטה של חמאס ברצועת עזה.

הקשר המתהדק בחודשים האחרונים בין ישראל לקטאר נוכח מאמצן המשותף להציל את עזה ולמנוע מלחמה הוא פרדוקסלי מעיקרו. בעבר, ישראל ראתה בקטאר כמי שמסייעת לארגון טרור – חמאס (אמיר קטאר לשעבר חאמד אל-ח'אליפה אל-ת'אני נהג להעביר סכומי כסף גדולים לרצועה למורת רוחה של ישראל). כעת לעומת זאת, ישראל מברכת על כך שאמיר קטאר בהווה תמים בן חאמד אל-ת'אני מעביר תרומות לרצועה. אמנם בכך קטאר ממשיכה במסורתה לסייע לשלטון חמאס (ולעזה), אבל גם מרחיקה מישראל את המלחמה הבאה. באופן הזה כל הצדדים יוצאים נשכרים מעושרה של האמירות הקטנה.

המערכת המדינית והביטחונית של ישראל רואה בפעילות הקטארית סוג של קרש הצלה שעשוי למנוע, או לפחות לדחות, מלחמה נוספת עם עזה. עם זאת ההתקרבות בין שתי המדינות נשמרה בחשאיות מסוימת, מחשש שמצרים תראה בזה עקיפה של החרם שהיא הטילה ב-2017 על האמירות. זו הסיבה לכך שפגישתם של השליח הקטארי לרצועת עזה מוחמד אל-עימאדי עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, בחודש יוני בלרנקה, לא קיבלה ביטוי פומבי בזמן אמת, ונחשפה על ידי ערוץ 10 רק כחודשיים לאחר קיומה [16 באוגוסט]. על פי הדיווח, קטאר התחייבה להשקיע 350 מיליון דולר לקידום פרויקטים ברצועה ולתשלום משכורות לפקידי ממשלה.

מלבד הרצון להציל את עזה מסיבוב דמים נוסף שכולם מזהירים מפניו ולמנוע את הפלת שלטון חמאס לקטאר יש אינטרס נוסף בהתקרבות לישראל. באוגוסט 2017, קטאר חידשה את יחסיה עם איראן, מהלך שהיה לצנינים בעיני מדינות סוניות שכנות. על רקע חרם המדינות הסוניות והסנקציות הכלכליות שהן הטילו עליה, קטאר מעוניינת להתקרב אל ממשל טראמפ, בתקווה לפרוץ את המצור שבו היא נתונה.

למען המטרה הזאת שכרה האמירות יועץ תקשורת המזוהה עם הימין היהודי בארה"ב ופתחה בקמפיין נרחב בקרב הקהילה היהודית. הקטארים מקווים שהלובי היהודי החזק ובעל ההשפעה יסייע להם לזכות באהדת הממשל. "לא לתת לקטאר ליפול בזרועות איראן", הוא הסלוגן שנבחר למסע יחסי הציבור הזה. מעניין שחילוץ עזה מהסגר עשוי לחלץ גם את קטאר מהסגר שלה.

כבר בחודש פברואר השנה [2018] אמר יועצו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, כי שיתוף פעולה בין ישראל לקטאר יסייע לעזה. גרינבלט ביטא את עמדת הממשל, על פיה קטאר היא הגשר המקשר בין חמאס לישראל. דבריו אלו של גרינבלט באו בעקבות ראיון שהעניק אל-עימאדי לסוכנות רויטרס ונערך בירושלים ב-22 בפברואר. בראיון הודה אל-עימאדי כי קטאר מסייעת לישראל להימנע ממלחמה נוספת באמצעות כספים שהיא (קטאר) מעבירה לעזה. הוא אף הוסיף כי העזרה זכתה לברכת ארה"ב וכי שיתוף הפעולה הזה מהווה הוכחה לכך שדוחא התרחקה מחמאס. גם זה סוג של פרדוקס, הרי הכספים שמעבירה קטאר לעזה מסייעים גם לשלטון חמאס ברצועה.

בעבר, האשימה ישראל את קטאר בסיוע לארגון הטרור חמאס. אבל כעת, כאשר ארה"ב מעוניינת להרחיק את קטאר מזרועות איראן, וכאשר הלובי היהודי מתגייס לסייע בכך, ישראל מקבלת את פעילות השליח לעזה באהדה. באופן הזה נסללת הדרך למבצע ההצלה של עזה, רגע לפני שתפרוץ עוד מלחמה בדרום.

בשבת האחרונה [6 באוקטובר] דווח כי קטאר העבירה לעזה סיוע חירום מהיר – דרך ישראל. מיד לאחר העברת הכסף לרצועה החל מרוץ נגד השעון כדי לספק לעזה סולר להמשך תפעול תחנת הכוח המקומית. ביום שלישי השבוע [9 באוקטובר] נכנסה לרצועה דרך מעבר כרם שלום שיירת מכליות סולר ראשונה. עד סוף החודש מספרן של המשאיות צפוי לגדול ל-15 ביום. האספקה הסדירה של סולר מהתרומה הקטארית מבטיחה אספקת חשמל של עד שמונה שעות לכל בית בעזה למשך כארבעה חודשים.

נוסף למבצע הסולר, אישרה ישראל לראשונה לקטאר להעביר כסף ישירות לעזה, שלא דרך הרשות הפלסטינית, לתשלום משכורות לעובדי המנגנון הפקידותי של חמאס. לפי דיווח של העיתון אל-אחבאר, הכסף נועד לתשלום משכורות לפקידים האזרחיים ולא לאנשי הזרוע הצבאית, אם כי לא ברור כיצד ניתן לפקח על כך. משמעות הדבר היא שישראל העניקה אור ירוק למימון קטארי של מנגנון השליטה של חמאס ברצועת עזה.

לדברי מקור במנהל האזרחי בשיחה עם אל-מוניטור, לשליח הקטארי יש קו פתוח עם ישראל. הוא מבקר בישראל ובעזה לפחות פעם בחודש, ונוכח המתיחות עם עזה והניסיון להסדרה, ביקוריו אפילו תכופים יותר. יש לו קשר ישיר עם ראש המנהל האזרחי וכן עם השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, נציג ישראל בוועידת המדינות התורמות. כאמור הוא אף נפגש לאחרונה עם ליברמן. מבחינת שליח האמירות, זה לא דבר של מה בכך להיפגש עם שר הביטחון של מדינת ישראל. ניתן להסביר זאת בפשטות שכל זה נועד למנוע שפיכות דמים.

יש מקום לציין כי התקרבותן של ישראל וקטאר יכולה לתרום לשיתוף פעולה כלכלי רב תחומי. אנשי עסקים ישראלים רואים באמירות מכרה זהב שטרם נוצל. משרד האינטרסים הכלכלי שפעל בדוחה נסגר לפני שנים אחדות [2011], אבל בזכות התהדקות הקשר עם קטאר אנשי תעשייה ומסחר ויזמי היי טק ישראלים אולי יוכלו ליהנות מוויזה לאמירות ביתר קלות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: gaza strip, iranian-israeli conflict, hamas funding, hamas, israel-gaza war, qatar isolation, qatari foreign policy

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept