ישראל פולס

נתניהו אולי פרנואיד, אבל הוא הסיר מדרכו יריב חזק

p
המחבר
בקצרה
זה היה תכנון מדוקדק של נתניהו, שבנה לעצמו "אליבי" מושלם להתעמר בגדעון סער ואחרי הבחירות הבאות יוכל להתעלם מקיומו. כעת גם שרים וח"כים בליכוד ייזהרו מלקיים עמו קשרים קרובים, מחשש שיחשדו בהם בקשירת קשר נגד ראש הממשלה.

את המהלך לחיסולו הפוליטי של השר לשעבר גדעון סער (הליכוד), שראש הממשלה בנימין נתניהו בעצמו הוביל וניהל, צריך לראות כחלק מהיערכותו להקדמת הבחירות בתנאים של חוסר ודאות, כאשר חקירות פליליות מרחפות מעל ראשו.

אמנם ייתכן שמדובר גם בפרנויה של ראש הממשלה, אבל בשורה התחתונה מה שנתניהו עשה הוא פשוט לצמצם את הערפל בקרב ההישרדות הגדול שלו. זה אומר לחסל את סער, שצבר בחודשים האחרונים כוח ציבורי ופוליטי מחודש, והוזכר כיורשו של נתניהו. זה גם אומר למנוע תרחיש שנשמע מופרך ומקורו בשמועות שלפיהן נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהוא חברו של סער ושנוא נפשו של נתניהו, ימנע מראש הממשלה את הרכבת הממשלה הבאה. איך? על פי החוק, אחרי בחירות נשיא המדינה מטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהוא לדעתו בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להצליח במשימה. החוק אינו מחייב את הנשיא להטיל את המשימה על מי שעומד בראש המפלגה הגדולה ביותר; החוק גם אינו קובע שחבר הכנסת שעליו תוטל המלאכה יהיה דווקא ראש מפלגה. בשנת 2009 למשל, הטיל הנשיא פרס את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו בראשות הליכוד, אף שציפי לבני ומפלגתה קדימה זכו ביותר מושבים בכנסת.

לכאורה, אחרי הבחירות הבאות, יוכל הנשיא ריבלין להחליט שסער (אף שאינו עומד בראש מפלגה) הוא המתאים ביותר לנסות להרכיב ממשלה, אם יתרשם שיש לו עדיפות בכך על פני נתניהו, גם אם נתניהו כראש הליכוד ינצח בגדול את הבחירות.

על פי מקורבי נתניהו, כפי שנחשף ב"ישראל היום" [24 באוקטובר], הגיע אל ראש הממשלה מידע כי מתגבש מהלך בקרב ראשי מפלגות מהאופוזיציה, סער וריבלין – למנוע ממנו להרכיב ממשלה לנוכח חקירותיו. הטענה הזו, שלא הוכחה בשום דרך ומבוססת על שברי שמועות והערכות פוליטיות, נשמעת בצדק כמו תיאוריית קונספירציה הזויה. העניין הוא שנתניהו לקח את זה צעד אחד קדימה, והודיע באמצעות יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם שבכוונתו לשנות את חוק יסוד: הממשלה, באופן שיצמצם את כוחו של נשיא המדינה וימנע מחבר כנסת שאינו ראש מפלגה להרכיב ממשלה.

הנשיא ריבלין לא הצליח להסתיר את תיעובו וסלידתו מנתניהו ואת העובדה שנהרות של דם רע עוברים בינו לבין ראש הממשלה, והעביר באמצעות דובריו תגובה חריפה לתיאוריית נתניהו. ראש הממשלה הואשם בפרנויה והופנה לקבל טיפול מידי אנשי מקצוע "שאינם דוברים".

מי שסבר כי מדובר בבלון ניסוי או בשליפה של נתניהו, קיבל את תיאוריית הקונספירציה גם בקולו של נתניהו, בסרטון שאנשיו הפיצו באותו היום ברשתות החברתיות. בעודו חוגג יום הולדת 69 בחיק רעייתו, אנשי לשכתו ובכירי הליכוד, פרץ נתניהו במונולוג הבא: "זה כבר כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה, ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות, ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בנגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה... אנחנו נראה מה לעשות". נתניהו כינה את המהלך "מזימת המאה".

אם בתחילה זה נשמע כמו התקף פרנויה ואובדן שליטה, בהמשך התברר שהכל פרי תכנון מדוקדק וכי בתוך שעות ספורות סער יצעד אל עבר המלכודת שהונחה בפניו. ההחלטה שקיבל סער, להתראיין בבוקר יום חמישי בגלי צה"ל [25 באוקטובר] ולהסיר את הכפפות, הייתה בדיוק מה שנתניהו ייחל לו. סער נשמע רהוט ומדויק ואמיץ – בסופו של דבר יש לזכור שבשנים האחרונות איש מבכירי הליכוד לא העז לדבר כך אל נתניהו. בין השאר אמר סער: "ראש הממשלה בחר לטפול עליי עלילה שקרית... זה דבר חמור, זו חציית קו אדום... משפט שדה מתוקשר נטול עובדות...". סער קרא לנתניהו לחזור בו או להתנצל.

בתוך דקות ספורות באה התגובה ממקורבי נתניהו, ולא הייתה בה התנצלות אלא החרפה של המתקפה נגד סער. הוא הואשם כמי שמגיב בהיסטריה ובחתרנות ובכך ש"ניסה להדיח את ראש ממשלה".

לכאורה סער שודרג פוליטית. הוא ממוצב כעת מול נתניהו כיריבו העיקרי. בפועל, נתניהו בנה לעצמו "אליבי" מושלם להתעמר בו כעת, ואחרי הבחירות הבאות (בהנחה שינצח) להתעלם מקיומו. זה יכול להיות אכזרי מאוד, וזה קרה בעבר לסילבן שלום.

נתניהו נמצא היום בשיא כוחו בליכוד ובציבור. לכן מה שאירע לסער הוא קטלני. שרים וח"כים בליכוד ייזהרו מלקיים עמו קשרים קרובים, מחשש שיחשדו בהם בקשירת קשר נגד נתניהו. הנה, איש מהשרים לא יצא כעת להגנתו של סער.

סקר שפורסם ביום חמישי בלילה בחברת החדשות מצביע על כך שיותר מצביעי ליכוד דווקא מאמינים לנתניהו (37%) מאשר לסער (13%). זוהי תמונה הפוכה מהציבור הכללי, שם סער זוכה ליותר אמון (35%). העניין הוא שמי שקובע אלה מצביעי הליכוד – הם יבחרו את רשימת הליכוד לכנסת הבאה. סער יכול להתנחם בסקר של ערוץ 10 שפורסם במקביל, שבו הליכוד בראשותו זוכה ל-25 מנדטים (לעומת 30 מנדטים בראשות נתניהו). זה אולי מסביר את מידת האיום שחש נתניהו.

אז נתניהו אולי פרנואיד, אבל הוא הסיר מדרכו יריב פוטנציאלי חזק. המהלך הפוליטי של נתניהו אינו מסתיים רק בסער, הוא נוגע ישירות גם לנשיא המדינה שסונדל. ריבלין יודע כבר כעת, לפני התיקון לחוק שיגיש אמסלם לצמצום כוחו של נשיא המדינה, שכל מילה או החלטה שלו אחרי הבחירות ייבחנו בשבע עיניים.

כל האירועים האחרונים מלמדים שנתניהו מצוי כרגע בדריכות שיא לקראת בחירות מוקדמות, בעיקר לאחר שהמשטרה, לפי הפרסומים האחרונים, נמצאת בישורת האחרונה של סיכום חקירותיו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: reuven rivlin, investigations, israeli elections, gideon saar, likud, israeli politics, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept