האם אבו מאזן מתנגד להסדרה בגלל מעורבותו של מוחמד דחלאן?

מקורביו של מוחמד דחלאן ברצועה טוענים, כי התנגדותו החריפה של אבו מאזן להסדרה המתגבשת בין ישראל לחמאס נובעת מכך שדחלאן – יריבו המר – הוא שחקן משמעותי מאחורי הקלעים בשיחות בין מצרים לחמאס.

al-monitor .

אוג 17, 2018

אם לא יתרחש משהו דרמטי בסוף השבוע הקרוב [18-17 באוגוסט], ההסכם בין חמאס לישראל הוא עובדה - אף כי עדיין לא ברור מתי תצא הכרזה על כך. ייתכן כי יידרשו מספר ימים נוספים כדי להשלים סוגיות שעוד נותרו פתוחות כגון תקופת הרגיעה; המועד להחזרת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין והשבת האזרחים הישראלים; והכנסתם של כל הפלגים הפלסטינים תחת "מטריית ההסכם".

ביום חמישי בערב [16 באוגוסט] אישרה ישראל כי שר המודיעין המצרי עבאס כאמל ביקר במדינה יום קודם, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם ראש השב"כ נדב ארגמן ולאחר מכן יצא לרמאללה. לשכת אבו מאזן, שלא כהרגלה, לא פרסמה דבר על הביקור והסיבה לכך ברורה. אבו מאזן לא רק שמתנגד להיכנס תחת אותה "מטריה" אלא גם תוקף את ההסדרה בחריפות.

ביקורו של שר המודיעין כאמל וההמתנה הדרוכה במוקטעה להכרזה הרשמית על כניסתה לתוקף של ההסדרה, מתרחשים בצל דיוני המועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. הדיונים עמדו להסתיים ביום חמישי, אך הוחלט להאריך אותם ביום נוסף כדי לאפשר לאבו מאזן להגיב באופן פומבי ובפני קהל להסדרה שהוא מתנגד לה כל כך.

לדברי מקור בפת"ח, יו"ר הרשות מעוניין לשאת נאום תקיף בפני חברי המועצה, לתקוף את מי שקידמו את ההסדרה המנציחה לדעתו את הפילוג הפנים פלסטיני, מחזקת את שלטון חמאס ברצועה, מקבעת שתי ישויות גיאוגרפיות נפרדות לפלסטינים, ובטווח הארוך גם מרחיקה מאוד את הקמתה של מדינה פלסטינית שבה ראה את משימת חייו.

בנאום שנשא בפני חברי המועצה ביום רביעי [15 באוגוסט] שב אבו מאזן ואמר כי חמאס אינו מעוניין באמת בפיוס וכי הוא (אבו מאזן) לא יסכים לזוז מילימטר מהתנאי ההכרחי שהציב – נשק אחד, רשות אחת, שלטון אחד.

אבל על אף התנאי הבל יעבור הזה, צריך לציין כי אבו מאזן ניהל מגעים מתקדמים בתיווך מצרים לקידום הפיוס הפלסטיני. הוצגו בפניו הצעות פשרה כמו שליטה מדורגת על מנגנוני הביטחון ברצועה, אך כשנדמה היה בסופו של דבר שהסכם פיוס נמצא בהישג יד ונציגי חמאס נקראו להגיע במהירות לקהיר, ההבנות נדחו על ידי אבו מאזן. "זה לא עניין עקרוני אלא יותר עניין אישי שמנע מאבו מאזן להסכים לפיוס ולהיות חלק משלים בעסקה עם חמאס וישראל", אומר לאל-מוניטור אחד מאנשיו הקרובים של מוחמד דחלאן בעזה. לדבריו, התנגדותו החריפה של אבו מאזן מקורה נבעה מהגילוי שדחלאן שיחק תפקיד מאחורי הקלעים בשיחות בין המצרים לחמאס, "וזה הרתיח אותו".

כידוע, יו"ר הרשות הפלסטינית רואה במוחמד דחלאן את אויבו המר. לפני מספר שנים, אבו מאזן גירש אותו מהגדה והדיח אותו מתנועת הפת"ח.

רוב אנשי ג'מעאת דחלאן נמצאים היום ברצועת עזה. תומכיו שברחו לגדה בהפיכת חמאס בעזה [2007] שבו לרצועה כי חשו נרדפים על ידי הרשות הפלסטינית. חזרתם התאפשרה בזכות הפיוס ההיסטורי בין חמאס לדחלאן [2017] ועל רקע העובדה שהוא (דחלאן) היה המגשר בין חמאס למצרים, לאחר שנשיא מצרים א-סיסי ראה באנשי התנועה משתפי פעולה עם האחים המוסלמים שהוצאו במצרים מחוץ לחוק.

"אבו מאזן עשה סיבוב פרסה ולא מוכן להיות חלק מההסדרה, על אף הלחץ שהפעילו עליו המצרים, מכיוון שהוא משוכנע שהמצרים סוללים את כניסתו של אבו פאדי (דחלאן) ללשכת היו"ר ברמאללה במקומו", אומר לאל-מוניטור המקורב לדחלאן. "כל האשמה על הנצחת הפילוג וההפרדה של העם הפלסטיני, מוטלת עליו".

לדבריו, לאבו מאזן נודע מפי עזאם אל-אחמד, שליחו לשיחות במצרים, כי ראש המודיעין המצרי נוהג להתייעץ עם דחלאן באופן שוטף. היתרון של דחלאן הוא שיש לו היום קשר ישיר עם מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. שניהם גדלו בחאן יונס, ולאחר משבר החשמל בעזה לפני יותר משנה [2017], כשאבו מאזן הטיל סנקציות על חמאס, נפגשו השניים בקהיר והגיעו להבנות והסכמות על שיתוף פעולה. הקשר בין חמאס לדחלאן הפך לעובדה קיימת והיה ידוע זה מכבר לאבו מאזן, אבל החשש שלו מדחלאן התעצם ככל שהגיעו דיווחים על ההסדרה המתגבשת וחלקו של דחלאן בקידומה.

אנשי דחלאן בעזה ששוחחו עם אל-מוניטור מספרים כי משימתו המשמעותית היא גיוס כספים במדינות המפרץ. יכולותיו וכישוריו של מוחמד דחלאן בגיוס כספים במדינות המפרץ ידועה. בשנים האחרונות, מאז הוגלה מהגדה והתיישב בדובאי, הוא יצר מערכת קשרים קרובה עם שליטי מדינות המפרץ, והפרויקטים שייסד לפיתוח תשתיות וסיוע לאוכלוסיות חלשות, זוגות צעירים וחסרי דיור במחנות הפליטים בגדה וברצועת עזה הפכו לשם דבר. "לאבו פאדי יש אלפי אוהדים ומעריצים שחייבים לו את חייהם", אומר לאל-מוניטור מקורב לו בעזה, "ואת יכולותיו הוא מוכיח עתה עוד יותר".

אל-מוניטור פנה ללשכת אבו מאזן כדי לקבל תגובה לדברים אך לא נענה. מקור בתנועת הפת"ח הנחשב למתנגד של דחלאן, טוען כי דברי אנשי דחלאן מופרכים וכי אנשיו מבקשים להלל את מנהיגם בלי שיהיה לו כל חלק "בהסכם הרע המתגבש עם ישראל". לדבריו, אבו מאזן מתנגד להסדרה ומתנגד לפיוס הפלסטיני באופן מוחלט מכל הסיבות שהעלה בנאומו במועצה המרכזית. הוא אינו מוכן להיכנס לעזה מבלי שתהיה לו שליטה על מנגנוני הביטחון ובלי שחמאס יקבל באופן מוחלט, ללא עוררין, את סמכותו ויכיר בו כנשיא.

על עובדה אחת אין ויכוח. למוחמד דחלאן קשרי ידידות קרובים עם נשיא מצרים ועם ראשי השלטון שם וזה אך טבעי שהוא נוטל חלק, גם אם לא מרכזי, בהסכם הסדרה בין חמאס לישראל. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020