ישראל פולס

היעד הבא של הימין: לבטל את ההתנתקות

p
המחבר
בקצרה
המתנחלים פועלים במרץ בציבור ובכנסת כדי לבטל את חוק ההתנתקות - צעד שיאפשר להם לחזור ולהתיישב בצפון השומרון. נתניהו, על סמך מדיניות הממשלה הנוכחית, רק מחכה לתזמון הנכון כדי להיענות לדרישתם.

"13 שנים לגירוש, 13 שנים לחושך המוחלט בהתיישבות היהודית שנהרסה בחומש, שא-נור וכדים. אנו מדליקים הלילה מחדש את האור בשא-נור. אנו אומרים: המקום עדיין שייך לנו, אנו מחויבים למקום ולכל האזור שמסביבו". כך נאמה בהתרגשות ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, שעלתה באישון לילה (24 ביולי) למקום שבו שכן היישוב, אשר פונה במסגרת תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון באוגוסט 2005. לדבריה האזינו כמאתיים מהמתנחלים שגרו בו לפני הפינוי.

ח״כ מועלם הסבירה כי האירוע הסמלי התקיים בשא-נור, כי מבין כל היישובים שפונו בצפון השומרון, הוא הכי מרוחק והכי פחות נגיש. המאמץ שנדרש להגיע למקום ממחיש את הנחישות של המתנחלים לחדש את ההתיישבות בחבל הארץ הזה.

חברי הכנסת מהבית היהודי שמו להם למטרה לבטל את חוק ההתנתקות - המסגרת החוקית לפינוי היישובים במסגרת תוכנית ההתנתקות, שכונתה אז גם ״חוק פינוי-פיצוי״. החוק קבע את גובה הפיצוי שיקבלו תושבי ההתנחלויות שיפונו מבתיהם, ואסר עליהם להגיע לשטח שפונה, אשר הוגדר שטח צבאי סגור. המתנחלים שהשתתפו בפעולת המחאה ועלו לשא-נור הפרו את החוק הזה, בתמיכתם של חברי הכנסת מועלם ובצלאל סמוטריץ׳.

ח"כ סאלח סעד מהמחנה הציוני פנה לוועדת האתיקה של הכנסת בדרישה לפעול נגד חברי הכנסת מהבית היהודי, שלטענתו הפרו את החוק ושידלו לדבר עבירה 200 פעילי ימין קיצוני. סעד הוסיף "על מפר החוק יוטל עונש מאסר של שנתיים. יש להדגיש כי מדובר בתקופה ביטחונית רגישה ומהלך כזה יכול להצית עימות שיביא לסיכון אזרחים רבים". ח"כ סמוטריץ' השיב לו בלגלוג: "כבר דיברתי עם אחי שהתגורר בשא-נור והוא התחייב להזמין את ח"כ סעד לקפה אצלו בבית לכשנשוב". הוא הוסיף כי ״החזרה לשא-נור תהייה הצעד הראשון בחזרתנו לישובי גוש קטיף".

לא רק חברי הבית היהודי תומכים בביטול חוק ההתנתקות. המתנחלים הקימו מטה מבצעי הפועל גם בכנסת לתיקון מה שהם מכנים "עוול היסטורי". הם הצליחו לשכנע שרים מהליכוד, בהם גילה גמליאל וחיים כץ, לתמוך במהלך, והם מקווים לגייס את כל הליכוד למה שהגדירו כמשימה לאומית בעדיפות ראשונה. אחד מאפיקי הפעולה של המטה הוא לחץ ציבורי על ראש הממשלה בנימין נתניהו. השרה גמליאל כינתה את ההתנתקות "טרגדיה" ופנתה ישירות אל ראש הממשלה: "עלינו, כממשלה לאומית, להעביר חוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון". היא הגדירה לראשונה את יישובן מחדש של ההתנחלויות המפונות כמשימה לאומית המחייבת את הממשלה ואת תנועת הליכוד כולה.

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון ולשעבר תושב שא-נור, טען כי רוב שרי הממשלה תומכים בביטול החוק, וכי המתנחלים לא יוותרו עד שדגל ישראל יונף מחדש ביישובים האלה.

במהלך תוכנית ההתנתקות, שהתמקדה ברצועת עזה, החליט ראש הממשלה אז, אריאל שרון, לפנות גם ארבעה יישובים מצפון השומרון. המטרה הייתה לרצות את ממשלו של ג׳ורג׳ וו׳ בוש, ולסכל את יישום תוכנית מפת הדרכים האמריקאית, שבסופה אמורה הייתה לקום מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון. שרון יזם את ההתנתקות - פינוי כל המתנחלים מ-21 יישובים בגוש קטיף - כדי להציל את רובם המוחלט של יישובי הגדה. למען המטרה הגדולה שראה שרון - שימור התנחלויות הגדה - הוא הוסיף גם ארבעה ישובים מהשומרון בניסיון להראות לממשל בוש שישראל מתכוונת להתמקד בבנייה בגושי התנחלויות. מתנחלי צפון השומרון פונו בשקט יחסי, כמעט ללא התנגדות. העיניים היו נשואות אז לגוש קטיף ולמחאה הגדולה שהקימו מתיישבי כפר דרום ברצועת עזה.

מה הניע את המתנחלים להתחיל את המחאה ליישוב מחדש דווקא עכשיו, 13 שנים לאחר ההתנתקות? במטה הפעולה אמרו לאל-מוניטור כי השאיפה לחזור לבתים שמהם נעקרו לא נעלמה מעולם, וגם טענו כי המחאה נמשכה כל העת. אולם דברים אלה אינם מדויקים. המטה החל לפעול ולגייס חברי הכנסת מהימין רק לאחרונה. המתנחלים חשים שבאווירה הפוליטית הנוכחית הם יכולים לשנות את החוק. מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, עמדת הממשל האוהדת לישראל, שמתבטאת בסלחנות מול הקיפאון במו״מ עם הפלסטינים והרחבת ההתיישבות ביהודה ושומרון, הגבירה אצלם את ההערכה שזה אפשרי. הלחץ על ראש הממשלה, לפיכך, ילך וייגבר.

נתניהו הוכיח בעבר שכשמופעל עליו לחץ מסיבי מצד מתנחלים, הוא לחיץ ונענה לדרישותיהם בקלות. דרישתם לחזור לשא-נור ולשלושת היישובים האחרים מוכרת לו. לפני כמה שבועות הוא קיבל בלשכתו משלחת של מטה המאבק לביטול החוק. הוא הקשיב אך לא נתן כל הבטחה.

אנשי המטה מכירים את נתניהו היטב. הם מאמינים שראש הממשלה ממתין לשעת כושר שבה יוכל להיענות לדרישתם, שתופסת תאוצה לא רק בקרב הימין הקיצוני אלא גם בקרב חלקים גדולים בליכוד. דוגמאות לא חסרות. ביוני בשנה שעברה הודיע נתניהו על כוונתו לקדם בניית 300 יחידות דיור בהתנחלות בית אל. בתחילה הוא דווקא דחה את התוכנית מחשש שהרחבת בית אל תכעיס את הממשל האמריקאי, אך לאחר שהמתנחלים פתחו בצעדי מחאה, הקימו אוהל ליד לשכתו בירושלים, גייסו את יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ואת השר לשעבר, איש הליכוד גדעון סער, הוא התקפל והודיע בחגיגיות לראש המועצה המקומית אלון שהוא נענה לדרישתם.

נתניהו גם נוהג להכריז על בנייה בהתנחלויות כתגובה על כל פיגוע נגד מתנחלים. בגל הטרור שהחל באוקטובר 2015 אישרו ראש הממשלה ושר הביטחון אביגדור ליברמן הקמתן של מאות יחידות דיור כדי לפצות את המתנחלים. האם יחזרו מפוני צפון השומרון ליישובים שפונו? על סמך מדיניות הממשלה הנוכחית, ניתן להעריך שהתשובה היא חיובית. המועד יהיה כשראש הממשלה נתניהו יוכל להציג את החלטתו כתגובה לטרור פלסטיני, ולא כיוזמה ישראלית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: התנחלויות

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept