כך הפך נתניהו לאחד המנהיגים החשובים בעולם

ב-2018 נחשב בנימין נתניהו לאחד המנהיגים החזקים בעולם. הדרך לוושינגטון עוברת היום בירושלים והעובדה הזו ברורה לכל מנהיגי תבל. עוצמתו כה גדולה ומשכנעת עד כי במדינות אחרות מתעלמים באלגנטיות מהחקירות הפליליות נגדו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

holocaust, ultra-nationalism, vladimir putin, arab spring, israeli-palestinian conflict, barack obama, donald trump, benjamin netanyahu

יול 18, 2018

ב-3 בנובמבר 2011 נועדו ברק אובמה וניקולא סרקוזי, נשיאי ארה"ב וצרפת, לשיחה בשולי ועידת ה-20G בקאן. תקלה טכנית גרמה למיקרופונים שעליהם לשדר את השיחה בשידור חי לאולם הסמוך, בו התרכזו העיתונאים, מבלי שהשניים היו מודעים לכך. "נתניהו שקרן, אני לא יכול לשאת אותו יותר", קונן הנשיא הצרפתי באזני עמיתו האמריקאי, ואילו אובמה השיב: "לך נמאס ממנו, אבל מה איתי, אני צריך להתמודד איתו כל יום".

ביום שני השבוע [16 ביולי], לאחר ועידת הפסגה בין נשיאי שתי מעצמות העל ארה"ב ורוסיה, יצאו השניים, דונלד טראמפ ו-ולדימיר פוטין, אל העיתונאים, הצמאים למידע על מה שהתרחש בפגישה עצמה. דומה שהנושא המרכזי עליו היו טראמפ ופוטין מאוחדים היה בנימין נתניהו. הם עמדו שם, בסיומה של פסגה דרמטית בעלת חשיבות עולמית, ודיברו על ראש ממשלת ישראל. טראמפ הדגיש עד כמה מעריץ פוטין את ביבי, בעוד פוטין העלה על נס את תמיכתו של טראמפ בנתניהו ומחויבותו העמוקה לביטחון ישראל.

בין שני האירועים הללו משתרעות לא רק שבע שנים. עולם ומלואו רובץ שם, עולם שהתהפך לחלוטין, מנגטיב חזק לפוזיטיב מוחלט, מזלזול ובוז חובקי-כל להערכה או הערצה גלובליים. נתניהו נחשב בזירה הבינלאומית, עד לא מזמן, כשקרן מועד, נוכל שאי אפשר להאמין למילה אחת שיוצאת מפיו, מנהיג מחרחר ריב ומדון ששאיפתו היחידה היא להנציח את הכיבוש הישראלי ביהודה ושומרון ואת השליטה על העם הפלסטיני. הנשיא אובמה בז לו, מנהיגי אירופה לא רצו לשמוע ממנו, מדינות ערב ראו בו סמרטוט אדום, באסיה משכו בכתפיים ובאפריקה לא התעניינו.

כיום, נחשב נתניהו לאחד המנהיגים החזקים והמוכרים בעולם, מגה-סלבריטי במסדרונות ההשפעה והשלטון הגלובליים, מי שמוציא ומביא בזירה הבינלאומית וכמעט כולם משחרים לפתחו. ממעמד של פרסונה נון-גראטה בבית הלבן הפך נתניהו למנהיג המשפיע ביותר על הנשיא המכהן טראמפ (אם נתעלם לרגע מהקשר הלא מפוענח עדיין בין טראמפ לפוטין), למי שנועד עם פוטין פעמיים בשבוע, מנהל רומן חשאי עם רובו של העולם הערבי-סוני, נערץ בהודו ובסין ותוקע יתדות פלדה בלבה של אירופה, בעיקר בחלקה המרכזי ומזרחי.

כמה אירועים משמעותיים השפיעו על התהליך הזה ובראשם האביב הערבי שהעלה את המזרח התיכון בלהבות השוככות רק עכשיו, המלחמה השיעית-סונית שממשיכה להתנהל בחלק ניכר של אזורנו וכמובן החלפת השלטון בארה"ב מברק אובמה הליברל לידיו של דונלד טראמפ השמרן.

העולם המסודר עם הכללים הברורים והפוליטיקלי-קורקט המקובל הפך לכאוס בלתי נשלט בו הולכים ומתרבים דיקטטורים התופסים את השלטון בחסות הדמוקרטיה, אבל עושים הכל כדי להחלישה ולהדק את אחיזתם במוקדי ההשפעה. נתניהו הוא אחד מהם, אולי הטוב שבהם. ישראל היא עדיין דמוקרטיה אבל ניכרת בה החלשתם של שומרי הסף, התפוגגותם של האיזונים והבלמים וחסמים הולכים ומתרבים על חירויות הפרט וחופש הביטוי והעיתונות.

אין פלא, לפיכך, שנתניהו מוצא שפה משותפת עם קבוצה של מנהיגים אירופים, חלקם משויכים למפלגות ימין לאומניות המנהלות רומן מפוקפק עם אנטישמיות, שנאת זרים וגזענות. בעוד המאמר הזה נכתב [18 ביולי], מארח נתניהו את ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, המפלרטט עם אנטישמיות וגזענות שנות דור. על פי דיווח בערוץ 10, נתניהו ואנשיו פועלים להסרת החרם הלא-רשמי שהטיל הממשל האמריקאי על אורבן וממשלתו, בהצלחה לא מבוטלת.

לפני כשבועיים [5 ביולי] סערה ישראל בעקבות אירוע נוסף מהסוג הזה, בו הסכים נתניהו לפרסם הצהרה משותפת עם ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, הצהרה שמקבלת לחלוטין את הנרטיב של הימין הלאומני בפולין בכל הקשור להשמדת יהודי פולין במהלך השואה. נתניהו הואשם בישראל ב"מכירת זיכרון השואה" וסיוע להלבנת הפשעים הלא מעטים שנעשו על ידי פולנים, כדי לקדם את בריתו עם ממשלות הימין הלאומני במזרח אירופה. המשטר בפולין מוביל את המגמות המסוכנות של החלשת בתי המשפט, העיתונות ושומרי הסף באופן שיטתי וכוחני, מעשים שגם נתניהו עושה בימים אלה ממש אצלו בישראל.

כל זה לא היה קורה אלמלא פרצו מאורעות "האביב הערבי" במזרח התיכון ודחקו את הבעיה הפלסטינית לקרן זווית. נתניהו מתאמץ להעלים את הפלסטינים מהאג'נדה הבינלאומית מאז שהוא זוכר את עצמו, אבל נפילתם הסיטונית של המשטרים במזרח התיכון, מלחמות האזרחים, המהומות והכאוס הכללי שנוצר לאחר קריסת הסדר הישן, הפכו את המשימה הזו לאפשרית לגמרי. מלחמת האזרחים בסוריה סיפקה את החותמת הרשמית הסופית על תעודת הפטירה של "תהליך השלום" בין ישראל לפלסטינים. חובה לציין שהמנהיג הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) תרם לתהליך הזה את חלקו המכובד בהמשך סרבנות.

אחר כך הגיע דונלד טראמפ, תאומו של נתניהו, וכבש את הבית הלבן. בדיעבד, למרות החששות המוקדמים, הפך טראמפ להתגשמות של פנטזיית החלומות הנתניהואית האולטימטיבית. ישראל, שאיבדה את מעמד ה"מוציא והמביא" במסדרונות וושינגטון, כבשה את הבירה האמריקאית מחדש. ההשפעה הישראלית על הממשל נמצאת היום בשיא של כל הזמנים. השגריר רון דרמר, שהוגלה ללאס וגאס בימי אובמה, הפך לאחד האנשים המשפיעים ביותר על סביבתו הקרובה של הנשיא. המיליארדר שלדון אדלסון, שתרם סכומי כסף אדירים לקמפיין טראמפ בשלבי המערכה המכריעים, מטיל את צלו הכבד על וושינגטון. הדרך לוושינגטון עוברת היום בירושלים והעובדה הזו נהירה וברורה לכל מנהיגי תבל.

רק אתמול [שלישי, 17 ביולי] התפארו פקידים ישראלים בדרך בה נתניהו שכנע, באופן אישי, את הנשיא לצאת מהסכם הגרעין עם איראן. נתניהו עצמו אמר את הדברים בקולו. קחו את כל הנתונים הללו, תוסיפו את פרק הזמן הארוך מאוד בו יושב נתניהו על כס ראש הממשלה (מאז 2009 ברציפות) והפופולריות העצומה שלו בציבור הישראלי, ותקבלו את מעמדו החדש כאחד המנהיגים החשובים בעולם.

עוצמתו של נתניהו גדולה ומשכנעת כל כך עד כי עמיתיו במדינות האחרות מתעלמים באלגנטיות מהפיל הגדול הרובץ בחדר אשר אינו מתכוון ללכת לשום מקום: החקירות הפליליות נגדו, שממשיכות להתקדם באיטיות אך עקביות לעבר ההחלטה הבלתי נמנעת על הגשת כתב אישום. כרגע, בנימין נתניהו גדול מהחקירות הללו בכמה מספרים, גדול אפילו מהחיים עצמם.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020