אבו מאזן מוכן להתפשר עם חמאס בסוגיות ביטחון

משלחת פת"ח יצאה למצרים כדי לדון בפיוס עם חמאס, כשבידה מנדט מיו"ר הרשות להתפשר בסוגיות ביטחון. הזרז להחלטתו המפתיעה של אבו מאזן: רצונו לפנות את כסאו בחודשים הקרובים, מיד אחרי הקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

al-monitor .

יול 30, 2018

משלחת פת"ח בראשותו של חבר הוועד המרכזי עזאם אל אחמד, הממונה על שיחות הפיוס עם חמאס, יצאה ביום ראשון [29 ביולי] לקהיר כדי לדון במסמך העקרונות שהכין המודיעין המצרי לסיום הפילוג בין שתי התנועות. מקור בכיר בפת"ח אומר לאל-מוניטור כי המשלחת צפויה להסכים לרוב סעיפי המסמך, וככל הנראה כבר בשבועות הקרובים ניתן יהיה לברך על המוגמר – בהנחה שלא יתגלו מכשולים חדשים ושחמאס לא יחזור בו מהסכמותיו.

המחלוקת העיקרית בין הצדדים, אבן הנגף שהכשילה עד כה את כל ניסיונות הפיוס, היא סוגיית השליטה במנגנוני הביטחון. אבו מאזן חזר ואמר בעבר, כי לא ירשה לקיים בעזה את מודל חיזבאללה, כלומר שחמאס יחזיק צבא חמושים ואילו הוא (אבו מאזן) יהיה אחראי רק על העניינים האזרחיים. כבר חודשים ארוכים, מאז אוקטובר 2017, עומד אבו מאזן בתוקף על עמדתו ומסרב להתפייס עם חמאס כל עוד הארגון אינו מוכן לוותר על שליטתו הביטחונית ברצועה ופירוק הזרוע הצבאית מנשקה.

הפעם, טוען המקור הפלסטיני, אבו מאזן העניק למשלחת אישור עקרוני להגיע לסיכום עם המצרים ללא התניה, ולדחות את פתרון סוגיות הביטחון ופירוק חמאס מנשק לשלב מאוחר יותר.

יו"ר הרשות מוכן כעת שתוקם ועדה ביטחונית אשר בראשה יעמדו יחד מאג'ד פראג' ראש המודיעין הכללי של הרשות, ותאופיק אבו נעים ראש מנגנוני הביטחון של חמאס. לפי המקור, הוועדה תדון בהשתלבות והעברת השליטה (הצבאית) בהדרגה "למקור הריבוני של הרשות הפלסטינית בשטח". הכוונה היא שהשליטה על המנגנונים תועבר בהדרגה לידי הרשות הפלסטינית או שתיעשה במשותף, ככל שייבנה מחדש האמון בין הצדדים.

חמאס כבר נתן את הסכמתו למתווה המוצע. מקור בעזה אישר לאל-מוניטור שמנהיגי התנועה השיבו כבר לפני כשבועיים בחיוב למתווה שהוכן על ידי ראש המודיעין המצרי הגנרל כמאל עבאס, וכעת ממתינים לתשובת הרשות.

אבו מאזן, אחרי לבטים לא פשוטים, העניק למשלחת פת"ח מרחב פעולה רחב המאפשר, כך מאמינים בכירי הפת"ח, להגיע להסכם פיוס בטווח הזמן המיידי. "רוב המכשולים הוסרו, וכשאין עוד בעיה של שליטה על המנגנונים ניתן להתקדם", אומר המקור בפת"ח.

לדבריו, הזרז להחלטתו המפתיעה של אבו מאזן הוא רצונו לפנות את כסאו כבר בחודשים הקרובים. ככל הידוע אבו מאזן מתכוון להודיע על פרישתו לאחר ש"העם הפלסטיני יאוחד מחדש לכדי רשות אחת". מעניין שיישום הסיסמה "רשות אחת, נשק אחד", אשר אבו מאזן טבע בעצמו, יידחה למועד אחר, אם בכלל.

לנגד עיניו של אבו מאזן עומדת כפי הנראה מטרתו אישית. הוא אינו מעוניין לרדת מהבמה הפוליטית בלי שהביא לסיום הכיבוש הישראלי וללא פיוס פלסטיני. משנואש להשיג הסכם עם הישראלים, כל שנותר לו הוא לסיים את הקרע בין הרצועה לגדה, גם במחיר פשרה כואבת מאוד מבחינתו. 

במתווה המצרי שהכין ראש המודיעין המצרי עבאס אין פתרונות קסם שלא עלו בטיוטות עבר, ואלה כידוע לא הביאו את הפיוס המיוחל. חמאס מוכן להעביר מיד את השליטה האזרחית ברצועה לידי הרשות הפלסטינית, לרבות גביית מסים, כספים ושליטה מלאה על כל מקורות האנרגיה. אין בזה חדש – מנהיגי חמאס היו שמחים להעביר מזמן את "כאב הראש" הזה של אנרגיה ומיסוי לידי הרשות. שהיא תשבור את הראש איך לספק לעזה את תצרוכת החשמל, הדלק והגז הנדרשת; שהיא תמצא דרך לגבות מסים בעזה, כשלמעלה ממחצית מתושביה מובטלים וסוחריה מתקשים להחזיק את הראש מעל המים.

והרי יחיא סינוואר הכריז עוד בשנה שעברה [דצמבר 2017], קבל עם ועולם, כי תנועתו מוותרת על השליטה האזרחית ברצועה ולא תשוב עוד לשלוט בה. "זו החלטה אסטרטגית", הוא אמר אז בתקווה שדבריו אלה ישכנעו את אבו מאזן לקבל את השליטה על הרצועה. אבו מאזן סירב כאמור במשך חודשים ארוכים, עד שהאינטרס האישי שלו השתלב במערכת האינטרסים הפלסטינית הסבוכה.

לגבי השליטה במנגנוני הביטחון, חמאס הסכים בעבר שעם הצטרפות התנועה למוסדות אש"ף והפיכתה לחלק מהזרוע המדינית הפלסטינית יועברו מנגנוני הביטחון של חמאס לידי אש"ף. יש פה סוג של התחכמות, כי חמאס מתכנן להשתלט ביום מן הימים על ארגון הגג הפלסטיני או לפחות להיות התנועה המובילה בתוך מוסדות אש"ף, ומטבע הדברים השליטה על המנגנונים תחזור אליהם. מכל מקום, סוגיית השליטה במנגנוני הביטחון נדחקת לעת עתה הצדה.

זו הסיבה לכך שבכירי הפת"ח מגלים אופטימיות רבה ומשוכנעים שעד סוף הקיץ תושלם מלאכת הרכבת ממשלת אחדות לאומית פת"ח-חמאס. הממשלה שתוקם לא תורכב רק מטכנוקרטים כפי שהורכבו ממשלות העבר, אלא גם מבכירי שתי התנועות.

השאלה מי יהיה ראש הממשלה הפלסטיני נתונה עוד לוויכוח. כאן שני הצדדים יצטרכו להתפשר על מועמד מוסכם מטעמם.

בכירי הפת"ח המצויים בסוד המשא ומתן נוקבים בתאריכי יעד לפרישה מתוכננת של אבו מאזן מתפקידו. לדברי המקור הפלסטיני, בהנחה שאכן יושגו ההבנות הנדרשות ויוסרו כל המכשולים, אבו מאזן מעוניין שממשלת אחדות פלסטינית חמאס-פת"ח תקום במהירות יחסית, וששרי הממשלה הממונים ייכנסו ללשכותיהם ברצועת עזה כבר באמצע חודש ספטמבר. חודש אחר כך, אחרי שיתבהר שהפיוס עובד והקרע אוחה, הוא יודיע על פרישתו מתפקידו והכנת הרשות הפלסטינית לבחירות.

לוח הזמנים הזה נשמע אופטימי מאוד. המתווך המצרי מנצל את העובדה שגם חמאס וגם יו"ר הרשות אבו מאזן מותשים ונואשים, וכי כל אחד מהצדדים מונע מאינטרסים ארגוניים, תנועתיים ואישיים, שממריצים להגיע לפיוס אין ברירה, לא בלב שלם.

מה שצריך להדאיג את כל הצדדים הוא שכדי להגיע לפיוס אמיתי יש לפתור את הבעיות ולא לדחותן למועד אחר. זה מזכיר מעט את הסכם אוסלו שבו השאירו הצדדים את הסוגיות המרכזיות המהותיות לשלבים מאוחרים, והתוצאה הייתה הרת אסון. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020