ישראל פולס

בכיר באו״ם: ממשל טראמפ מחויב לגיבוש תוכנית שלום

p
המחבר
בקצרה
עם העברת שכונות פלסטיניות ממזרח ירושלים לריבונות פלסטינית, בלי סיפוח שטחים בגדה - אלה הם כמה מהסעיפים שבכירי ממשל טראמפ דנו עליהם עם מזכ״ל האו״ם בפגישה בניו יורק, לקראת ההכרזה על העסקה האמריקאית.

למרות מדיניות "אמריקה קודם", ממשל טראמפ מתחיל להעריך את הרווחים - הפנימיים והבינלאומיים – שניתן להפיק מעשיית שלום. פגישת הפסגה שהתקיימה בסינגפור ב-11 ביוני עם מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, נחתמה בהודעה מעורפלת משהו. ובכל זאת, נדמה שהיא החדירה בנשיא דונלד טראמפ ביטחון שיש ביכולתו להוביל לפירוק מלא של צפון קוריאה מנשק גרעיני, באמצעות משא ומתן שיוביל להסכם תוך פחות משלוש שנים.

בפגישה בניו יורק ארבעה ימים לאחר מכן נועדו יועץ הבית הלבן, ג'ארד קושנר, השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ושגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, עם המזכיר הכללי של האו"ם אנטוניו גוטרש. הם דנו עמו בתוכנית השלום הצפויה של ארה"ב, שתוקדש לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכן בהקלה על המשבר ההומניטרי בעזה  ובצורך לבלום החלטות אנטי-ישראליות בפורומים שונים של האו"ם.

לדברי דיפלומט בכיר של נורבגיה באו"ם, המקורב למזכיר הכללי, נציגיו של טראמפ היו רציניים מאוד בעניין גיבושה ופרסומה של תוכנית שלום אמריקאית לטיפול במזרח התיכון. על פי אותו דיפלומט, טראמפ אמנם לא הפך בין לילה למשכין שלום ולמאמין נלהב בשוויון בין העמים, אך נדמה ששליחיו מחויבים לגיבושה של עסקה.

טראמפ הוא מעל לכל איש עסקים, וכך הוא מנהל משא ומתן. הוא מציע הצעה שאומרת ״טייק איט אור ליב איט״, ומשאיר את דקויות המשא ומתן לאנשיו ולעורכי הדין שלו. לדברי הדיפלומט הנורבגי, הצוות של טראמפ מתאם את תוכנית השלום שלו בעיקר עם יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, ובמידה מסוימת גם עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. מצד שני, שליחיו של טראמפ לא היססו להפגין את עמדותיהם הפרו-ישראליות המובהקות, ואף התגאו בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים והציגו זאת כהישג דיפלומטי.

הדיפלומט הנורבגי הוסיף וטען כי טראמפ רואה בעיני רוחו חבילת שלום אזורית בראשות ארה"ב, כולל שורה של עסקות שיעלו בראש ובראשונה בקנה אחד עם האינטרסים האסטרטגיים והכלכליים של ארצו. ערכי השוויון, הדיפלומטיה הקולקטיבית וזכויות האדם רחוקים מאוד מראיית עולמו.

הדרגים הבכירים ביותר באו"ם מודאגים מאוד מהמצב המידרדר בין ישראל לפלסטינים. ישראל שומרת על סגר הרמטי של רצועת עזה וממשיכה בבנייה משולחת רסן בהתנחלויות, במיוחד באזור ירושלים. וכך, נראה שפתרון שתי המדינות לשני עמים הופך למשימה בלתי-אפשרית. האו"ם וסוכנויותיו באזור, ביחד עם הקהילה הבינלאומית, פועלים להקלת המשבר ההומניטרי ברצועת עזה, גם כדי למנוע מלחמה נוספת.

הדיפלומט הנורבגי מעריך שמטרתה של העסקה המוצעת היא להטביע את חותמו של טראמפ ולהשאיר את מורשתו באזור, וכל הצדדים יצטרכו להתייחס אליה בבוא העת. עם זאת, לדעתו קשה להאמין שתוכנית השלום האמריקאית תהיה מקובלת על הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

אז איך תיראה העסקה האמריקאית? ההצעה שנדונה בניו יורק משאירה את הגדרת פתרון שתי המדינות לפתחם של שני הצדדים; היא מציעה להעביר כמה מהשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים לריבונות פלסטינית; היא אינה מאפשרת לישראל לספח את שטחי C (שבשליטת ישראל) בגדה המערבית; והיא מכוננת בפועל את מדינת פלסטין בשטחי A ו-B (שנמצאים בשליטה פלסטינית חלקית), כמו גם ברצועת עזה, ובתנאי שחמאס יתפרק מנשקו. הביטחון יהיה באחריותה של ישראל, ולפליטים הפלסטינים לא תוענק זכות שיבה. נורמליזציה אזורית וגם שיתוף פעולה כלכלי ותיאום ביטחוני בחסות ארה"ב, יכולים להתבסס על תוכנית השלום הסעודית מ-2002.

ארה"ב מצפה לשמוע מישראל "כן" מסויג, ואילו מהצד הפלסטיני "לא". כמו כן, האמריקאים בונים על כך ששותפיהם הסעודים, הירדנים והמצרים ישקלו את ההצעה בחיוב, כבסיס למשא ומתן עתידי. הדיפלומט הנורבגי הציע שלא לזלזל בנחישותו של הנשיא טראמפ בנושא.

גורם בכיר באש"ף היושב ברמאללה אמר לאל-מוניטור שהנשיא אבו מאזן מבקש מעמאן, קהיר, ריאד והליגה הערבית לדחות פה אחד את התוכנית ולהפגין אחדות שורות ערבית.

במקביל, הסביר בכיר במשרד החוץ הישראלי לאל-מוניטור כי ראש הממשלה נתניהו מתואם היטב עם הנשיא טראמפ, ושאין לו שום כוונה לדחות כלאחר יד את ההצעה האמריקאית, בייחוד משום שהיא כוללת הכרה בישראל כמדינה יהודית.

בחודשים הקרובים נהיה עדים לפרסומה של תכנית טראמפ למזרח התיכון, והדבר היחיד שנוכל לומר בוודאות הוא שטראמפ היה ועודנו בלתי-צפוי. מה שבטוח הוא, ששלום לא צפוי לפרוץ במזרח התיכון בעתיד הנראה לעין.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept