ישראל פולס

סערת ארגנטינה: בסוף הפוליטיקה ניצחה

p
המחבר
בקצרה
הישראלים מאשימים את כל מי שרק אפשר בביטול ביקור נבחרת ארגנטינה וכוכבה ליונל מסי בישראל: הפלסטינים, ה-BDS, מירי רגב. נדמה שעל דבר אחד כמעט כולם מסכימים – "חבל שמכניסים פוליטיקה לספורט".

ביטול הגעתה של נבחרת ארגנטינה לישראל למשחק ידידות, שאמור היה להיערך במוצאי שבת [9 ביוני], עורר סערה ציבורית ותקשורתית עצומה. הציבור הישראלי מצא את עצמו, כרגיל, בשני קטבים. מצד אחד אלה שהאשימו את הפלסטינים, את ה-BDS, את הארגנטינאים ה"פחדנים" ואת מי לא; מצד שני אלה שתקפו את החלטתה ה"פוליטית" של שרת התרבות והספורט מירי רגב להעביר את המשחק מחיפה לירושלים בטענה שזה גרם לביטול המשחק. 

בסופו של יום, כל אוהדי הכדורגל הישראלים, ימנים ושמאלנים כאחד, מאוכזבים מאוד מכך שלא יראו מקרוב את אחת הנבחרות הטובות בעולם ואת כוכבה הגדול ליונל מסי, הנחשב בעיני רבים כשחקן הטוב בעולם כיום.

את גודל האכזבה הזו ביטא אורי כהן, ילד בן 12 מרמת גן, שבכה בכי תמרורים כששמע שמסי, האליל שלו, לא יגיע לארץ, ואמר כי חלומו לא יתגשם "בגלל אנשים רעים". אביו אבירם סיפר לאל-מוניטור כי הצליח בקושי רב לרכוש כרטיסים למשחק, כמתנת יום הולדת לבנו. גם מכירת הכרטיסים לוותה בשערורייה, כשהתברר שרק מעט מהם הגיעו לציבור הרחב ושגורמים פוליטיים ומסחריים זכו איכשהו ברובם. מבקר המדינה אף הודיע כי יבדוק את הסוגיה בשל התלונות הרבות [31 במאי].

אבירם זועם על הפלסטינים ותומכיהם, אשר מחאתם הביאה לדבריו לביטול המשחק.  "בנבחרת ישראל יש חמישה שחקנים ערבים", הוא אומר, "ומנגד חברי הכנסת הערבים יצאו נגד הכוונה לקיים את המשחק בירושלים ותמכו בדרישה הפלסטינית וב-BDS נגד הגעת נבחרת ארגנטינה לכאן".

נבחרת ארגנטינה הייתה אמורה לשחק נגד הנבחרת הישראלית כמשחק הכנה אחרון לפני המונדיאל שיחל בעוד כשבוע ברוסיה (14 ביוני). התאחדות הכדורגל הפלסטינית דרשה כי המשחק לא יתקיים, והעומד בראשה ג'יבריל רג'וב אף איים לשרוף חולצות של מסי. השבוע, בעת אימוני נבחרת ארגנטינה בברצלונה, הפגינו פעילים של BDS נגד הקבוצה ובין השאר שפכו צבע אדום על חולצות הנבחרת. לפי דיווחים שונים, משפחות של חלק מהשחקנים קיבלו איומים על חייהן. הלחץ עבד וביום שלישי [5 ביוני] כבר פורסם שהביקור מבוטל.

סקר שפורסם בערוץ 10 ביום חמישי [7 במאי] מצביע על כך שרוב הישראלים (31%) סבורים שהסיבה העיקרית לביטול המשחק היא העברתו לירושלים. 28% סבורים שהסיבה היא איומים על מסי ו-26% השיבו שמדובר בשתי הסיבות.

"הפגנות ואיומים ברצח על שחקנים אם ישחקו בירושלים? אני רוצה לראות איך יגיבו בעולם אם יאיימו ברצח על שחקנים שיבואו לשחק בפריז", אומרת לאל-מוניטור צביה זיזי בת 53 מירושלים, "הכי קל זה לדבר על מירי רגב או ביבי, לטמון את הראש בחול ולעצום עיניים מול הזוועות שמתרחשות בעולם. לצערנו יש מי שרואה מול העיניים רק שנאה, חבל שמכניסים פוליטיקה לספורט".

אוריאל הראל בן 28 מבאר שבע תולה את האשם העיקרי בשרה מירי רגב. לדבריו, נכון היה להשאיר את המשחק בחיפה וההתעקשות של רגב להוציא מיליוני שקלים מכספי ציבור על העברת המשחק לירושלים הייתה מוגזמת. "מעורבות עסקנים ופוליטיקאים בספורט לא מביאה דברים טובים", הוא אומר, "הם עושים זאת רק לשם כיבודים. לוקחים את הספורט מהאוהדים כדי לגזור קופון".

מאיר רז מאריאל אומר כי הפלסטינים היו מנסים לבטל את המשחק גם אם היה מתקיים בחיפה, "אבל בכל מקרה מירי רגב שיחקה לידיהם כשהעבירה את המשחק לירושלים. מהרגע הזה שחקני ארגנטינה והמאמן העדיפו להימנע מכניסה למחלוקות פוליטיות שלא נוגעות להם וביטלו". רז הביע חשש כי ביטול המשחק ייתן לגיטימציה לבטל את אירוח האירוויזיון בישראל בשנה הבאה. "חבל חבל חבל שלא זכינו לראות את הנבחרת המופלאה הזו בישראל", הוא מסכם.

איציק שוקרון, בן 53 מירושלים, מצדד ברגב שכן לדבריו תפקידה כשרת הספורט הוא להתערב במשחקי הנבחרת. "בכל העולם כשיש אירוע או משחק רציני מקיימים אותו בעיר הבירה. רק אצלנו אסור?"

טום מהגר, פעיל חברתי, אומר כי ישראל גורמת לסבל פלסטיני "ולכן ראוי היה שלא לקיים אירוע בירושלים כאילו עסקים כרגיל".

אילנית דהן מקריית שמונה אומרת לאל-מוניטור כי הרשות הפלסטינית מנהלת נגד ישראל מדיניות של טרור מדיני ו"ביטול המשחק הוא רק אחד הצעדים שהצליחו במסגרת הטרור המדיני. האחראי לכך הוא ג'יבריל רג'וב אשר לחץ באמצעות תנועת ה-BDS על ארגנטינה. נוח להיטפל למירי רגב. אני תמה, מדוע יש ישראלים המתקשים להסכים שביטול המשחק הוא תוצאה של התנכלות של הרשות הפלסטינית?"

אורן פלד בן 25 מירושלים אומר כי האשמה היא במצב הפוליטי-מדיני וההתנהלות הישראלית לאורך עשרות שנים. לדבריו, "אם המארגנים בישראל לא הבינו שזה יוביל לביטול המשחק הם טיפשים. זה שהם ממציאים טרור ואיומים זה פשוט התנהגות פופוליסטית מסיתה ומפלגת. אני ארגנטינאי מצד אבא וזה גרם לי לתמוך בנבחרת ארגנטינה אף יותר".

נבחרת ארגנטינה ביקרה בישראל כמה פעמים בעבר לפני מונדיאל. בשני מקרים היא זכתה בגביע העולמי אחרי ביקור בישראל כך שיש האומרים כי הביקור כאן נחשב כמביא מזל טוב עבורם. יוסי א' ממרכז הארץ אומר לאל-מוניטור כי הוא מקווה שביטול המשחק יביא לארגנטינה מזל רע. "חבל שהפוליטיקה ניצחה והאוהדים הישראלים הם הסובלים", הוא אומר, "בגלל הביטול אני אעודד את היריבות של ארגנטינה במונדיאל. הם צבועים, כאילו שבעולם אין יותר עוולות, רק בישראל".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept