ישראל פולס

"יהיה בסדר״, גרסת נתניהו

p
המחבר
בקצרה
אם ראש הממשלה באמת האמין שהמצגת הילדותית שלו תשכנע את מנהיגי אירופה, רוסיה וסין להשליך לפח האשפה את הסכם הגרעין עם איראן, הוא כנראה לוקה ביהירות ובתחושת ביטחון עצמי מופרז - או כמו שרבין הגדיר זאת: מחלת ה״יהיה בסדר.״

מה עבר בראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כשהחליט ביום שני (30 באפריל) לזמן את התקשורת העולמית והישראלית למופע הסטנד-אפ שלו? האם הוא הניח שהמצגת הילדותית והמייגעת שלו תסנוור את העיניים מראות שהוא מוכר סחורה ממוחזרת? אפשר שהוא קיווה שהדרמה המלאכותית שייצר סביב תיקי הגרעין הסודיים, תשכנע את מנהיגי אירופה, רוסיה וסין להשליך לפח האשפה את הסכם הגרעין עם איראן? האם ייתכן שנתניהו האמין שהוא מגיש לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ את "ראיית הזהב", זו שתכריע את הכף ב-12 במאי לרעת אותו הסכם? 

תשובה מפחידה אחת לשאלות הללו היא שנתניהו רוכב על התיק האיראני כדי להסיח את דעת הבריות מתיקי החקירה שמקיפים אותו ואת זוגתו. אך יש תשובה מפחידה לא פחות: תמצאו אותה בנאום ה"יהיה בסדר", שראש הממשלה המנוח יצחק רבין נשא ב-1992 בפני קציני צבא בכירים. "מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך-כלל כל מה שלא ׳בסדר׳: יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה׳יהיה בסדר׳ מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו".

אז מה אם הציבור יגלה ש"הגילויים החדשים" החבויים במצגת כבר כלולים בדו"חות גלויים של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית? יהיה בסדר. ומה נעשה אם "הגילויים החדשים" יביאו לביטול הסכם הגרעין ולחידוש תוכנית הגרעין האיראנית? יהיה בסדר. מה יהיה אם "הגילויים החדשים" ישכנעו את הנשיא טראמפ שאסור להאמין לאיראנים ויגרור את ארה"ב וישראל למלחמה תוצרת כחול-לבן? יהיה בסדר. כמו שאמר רבין, "אווירת ה׳חפיף׳ אוכלת בנו בכל פה", ואף שלמדנו בדרך הקשה והכואבת ש"יהיה בסדר" פירושו שהרבה מאוד לא בסדר, החפיפניקיות חוגגת. 

הנה דוגמה נוספת להתנהלות החפיפניקית חסרת האחריות של ראש הממשלה מהשבוע האחרון. במוצאי שבת (28 באפריל) דיווח ערוץ 7 על "שריקות בוז רמות", שהשמיעו אוהדי קבוצת הכדורגל של העיר הערבית סכנין, בדקת דומיה לזכר עשרת הצעירים מהמכינה הקדם צבאית שנהרגו בשיטפון. בטאון הימין ידע לספר כי "שריקות הבוז נשמעו היטב ובקול רם", ואף ציטט צופים שאמרו כי הם חשו "כאילו הם נמצאים עמוק בתוך שטחי הרשות הפלסטינית ולא בישראל". למחרת בבוקר דיווחו אמצעי התקשורת כי איש הימין הקיצוני, עו"ד איתמר בן גביר, הגיש תלונה להתאחדות לכדורגל נגד קבוצת הכדורגל "בני סכנין".

בצהריים עלה צילום הידיעה של ערוץ 7 לעמוד הפייסבוק של ראש ממשלת ישראל בכותרת "בושה וחרפה". מבלי לבקש מפלוגת עוזריו ודובריו לבדוק את אמיתות הדיווח, דרש נתניהו "מכל מנהיגי הציבור, יהודים ולא יהודים כאחד, לגנות בכל תוקף התנהגות מבישה זו". שלושה כתבי ספורט שנכחו במגרש העידו כי שום שריקת בוז לא הגיעה לאוזניהם. הבעלים של הקבוצה היריבה, הפועל רעננה, אשר אלון, שנכח אף הוא במשחק, אמר שהתנהגות הצופים  הייתה למופת. "הייתי מצפה שראש הממשלה יבדוק לפני שהוא מגיב ולא יזרה שנאת חינם", אמר אלון ודרש מנתניהו להתנצל בפני תושבי סכנין. עד כתיבת שורות אלו לא יצאה מלשכת ראש הממשלה בת קול של התנצלות. נו, באמת. הוא היה עסוק בחזרות לקראת מופע הסטנד-אפ למען הצלת עם ישראל. רק ארבעה ימים לאחר פרסומו, הוסר הפוסט מדף הפייסבוק של נתניהו. 

פוסט ה''בושה וחרפה'' שהעלה נתניהו הציג לא רק את הידיעה על סכנין, אלא גם את כותרת עיתון על השיטפון. וכך, גם האסון בערבה, שצורף כלאחר יד למסע הדה-לגיטימציה של אזרחי ישראל הערבים, הפך קורבן של מחלת ה"יהיה בסדר". ברדיו הזהירו מפני שיטפונות בנחלים? המדריך אומר שיהיה בסדר. החזאי בשירות המטאורולוגי מציע לבטל טיולים בכל נחלי הנגב המועדים לפורענות? הפקידים בחדר המצב במשרד החינוך יודעים שיהיה בסדר. אך מה לנו כי נלין על מדריך נערים ופקיד ממשלתי, כשמנהיגי המדינה הפכו את השליפה מהמותן לנוהל מקובל?

במשך שנים ממשלות ישראל נתנו יד לדחיסתם של מבקשי המקלט בדרום תל אביב החלשה. לאחר מכן עודדו את קינת התושבים הוותיקים על נוכחותם. בתחילת חודש אפריל שמענו את ראש הממשלה מודיע על הסדר משובח של בעיית מבקשי המקלט. כעבור כמה שעות הכריז אותו ראש ממשלה על מותו של ההסדר בעריסה.  

נתניהו והימין לא המציאו את נוהל "יהיה בסדר". רבין עצמו ומפלגת העבודה שהוא היה מראשיה, הראו להם את הדרך. מפעל ההתנחלויות שהוקם במשמרת שלהם מהווה ביטוי מזוקק של חפיפניקיות הרת אסון. כבר בשנות ה-60 היו שהתריעו מפני שקיעה בביצת הכיבוש. 'יהיה בסדר', אמרו אז רבין, שמעון פרס וישראל גלילי, ואישרו את הקמתה של עפרה. הזהירו אותם שהשליטה בעם זר תוביל במוקדם או במאוחר לאפרטהייד. הם אמרו ש'יהיה בסדר' וחתמו על תוכנית להקמת אריאל. ערב יום הכיפורים 1973 התקבלה ידיעה מסוכן המודיעין המצרי אשרף מרואן, שסאדאת מתכונן לחצות את תעלת סואץ. 'יהיה בסדר' אמרו רוב הגנרלים לגולדה מאיר. 

האירוניה היא ש'יהיה בסדר' עלה לרבין בחייו. בשנה שקדמה לרצח ראש הממשלה זרמו במסדרונות השב"כ שפע ידיעות על כוונות לפגוע בחיי ראש הממשלה ונשמעו התבטאויות ברוח זו. על אף שהיו ערים לסכנה, הגורמים האחראים לא שינו את נהלי האבטחה שלו. הדרך המקובלת לצמצם את נזקי נגיף ה'יהיה בסדר' היא עיבוי מערך קבלת ההחלטות סביב אישים ומוסדות המוסמכים לחרוץ גורלות. ומה עושה נתניהו? מקדם חוק שנוטל מהממשלה את הסמכות להכריז על מלחמה ומעביר אותה לידי ראש הממשלה ושר הביטחון. לאזרחי ישראל לא נותר אלא לשאת עיניהם לשמים ולהתפלל - שיהיה בסדר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept