ישראל פולס

מה ישראל צריכה לעשות כדי להרוויח מרוחות השינוי של בין סלמן?

p
המחבר
בקצרה
הנסיך מוחמד בין סלמן רואה בישראל מעצמה טכנולוגית וביטחונית, ונחשב המנהיג הסעודי הראשון שהכיר בפומבי בזכותה להתקיים כאומה לצד מדינה פלסטינית. בהתחשב בשאיפות הגדולות שלו לעשות רפורמות משמעותיות, פתרון ריאלי של שתי מדינות לשני עמים עשוי לחולל מהפכה של ממש באזור כולו

האם יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמן, הוא הרפורמטור הגדול של ארצו והאזור? אין ספק שיש לו שאיפות רבות לשקול רפורמות מקיפות ולהוציא אותן לפועל.

גורם דיפלומטי בכיר בשגרירות ארה"ב בתל אביב סיפר לאל-מוניטור שבוושינגטון - גם בבית הלבן וגם במחלקת המדינה - התרשמו מאוד מהאורח הצעיר בביקורו בארה"ב באמצע מארס.

בין סלמן שונה מאוד ממנהיגים סעודים קודמים. הוא שוחח עם נשיא ארה"ב על תהליכי מודרניזציה והתמתנות בסעודיה. הוא רואה באיראן את האויבת הגדולה ביותר של ארצו, וכך הוא מתייחס גם לאחים המוסלמים ולארגוני טרור סונים ושיעים. בסוגיות ביטחוניות כאלה, הוא מצא מכנה משותף עם הנשיא דונלד טראמפ. הברית עם ארה"ב היא אינטרס חיוני לאסטרטגיה שלו, והוא מקפיד לנהל מגעים סדירים עם חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא, ג'ארד קושנר.

למעשה, הוא מתנגד להסכם הגרעין עם איראן, ויתמוך בכל החלטה שיקבל הנשיא טראמפ בעניין זה בחודש הבא.

הנסיך הרשים מאוד את בני שיחו ואת הקהל בארה"ב, בזכות חזון ״סעודיה 2030״ שכולל איסלאם מתון יותר, זכויות נרחבות לנשים, וכלכלה מודרנית שנסמכת פחות ופחות על נפט.

לדברי המקור הדיפלומטי האמריקאי, יורש העצר רמז כי בעתיד הוא יהיה מוכן לשתף פעולה עם ישראל, ובתנאי שיבשיל הסכם שלום ישראלי-פלסטיני. הוא רואה בישראל מעצמה טכנולוגית וביטחונית, ונחשב המנהיג הסעודי הראשון שהכיר בפומבי בזכותה של ישראל להתקיים כאומה לצד מדינה פלסטינית. למעט התייחסות ליוזמת השלום הסעודית מ-2002, שהתנתה את הנורמליזציה עם ישראל בפתרון שתי המדינות, הוא לא הרחיב באשר לדעותיו בנושאי מעמד הקבע, והוא ככל הנראה מצפה ליוזמת שלום אמריקאית עתידית. בין סלמן כן הזכיר את מזרח ירושלים ואת מסגד אל אקצא כאינטרס חיוני של המשטר הסעודי. הוא גם דיבר על בני בריתו במצרים, בירדן, במדינות המפרץ (למעט קטאר) ובמדינות המגרב, ועל הקמת ציר אנטי-איראני.

הגורם הדיפלומטי האמריקאי הסביר לאל-מוניטור כי העמדה הסעודית החדשה פותחת חלון הזדמנויות לשיתוף פעולה ישראלי-סעודי, אך הבהיר שלפני כן יש לעשות צעדים משמעותיים לקראת הסכם שלום ישראלי-פלסטיני.

זו לא הפעם הראשונה בה הסעודים הפגינו פתיחות כלפי ישראל, בכפוף לתנאים מסוימים. לאל-מוניטור נודע מיועץ לשעבר של הנשיא המנוח שמעון פרס, שגם לפני עשר שנים וגם לפני שני עשורים, התקיימו שיחות דיסקרטיות בין ישראל לנציגים בכירים של הכתר הסעודי. בשני המקרים, הסעודים היו פתוחים לנרמול היחסים עם ישראל, ובתנאי שישראל תקבל את פתרון שתי המדינות לשני עמים על בסיס קווי 67'.

בכיר במשרד החוץ הישראלי סיפר לאל-מוניטור שישראל מכירה היטב את הפתיחות הסעודית לתיאום ביטחוני וטכנולוגי, לכל הפחות באופן דיסקרטי. יחסים פומביים יותר יכולים להיווצר במקביל להתקדמות בערוץ הישראלי-פלסטיני. הגורם הישראלי הבכיר האשים את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, החלש והסרבן לטענתו, בסיכול ההתקדמות בערוץ זה.

לאמיתו של דבר, ההנהגה הפלסטינית מקיימת מגעים קרובים עם ריאד. על פי מקור בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן, הקשרים ביניהן טובים. לדבריו, אין ולו גרעין של אמת בשמועות על האפשרות לנורמליזציה ביחסים בין סעודיה לישראל לפני שיושג פתרון שתי המדינות. הקשרים בין סעודיה לפלסטינים נובעים בראש ובראשונה מהזיקה העמוקה לירושלים ולאל אקצא.

בהתחשב ברוחות השינוי שמביא עמו יורש העצר הסעודי, נראה שיש עכשיו הזדמנות חדשה להתנעת תהליך שלום אזורי. סעודיה של היום נכונה לבסס את הקשרים עם ישראל, במקביל למשא ומתן על פתרון שתי המדינות , ולא רק לאחר הנסיגה לקווי 67', כפי שנוסח ביוזמת השלום הסעודית.

גם ארה"ב וגם ישראל צריכות לדרבן את המנהיג הסעודי לעמוד במילתו. פתרון ריאלי של שתי מדינות לשני עמים על בסיס יוזמת השלום הסעודית, אפילו בתיווכה של ארה"ב, עשוי לחולל מהפכה של ממש באזור כולו, ולהשפיע גם על יחסי ישראל עם מצרים, ירדן ומדינות המפרץ.

למרבה הצער, ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מסוגל לומר "כן".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept